تکنیک های مهم در چاپ سابلیمیشن

با توسعه استفاده از چاپ در پارچه و لباس تقاضای زیادی برای فناوری ‌های کاربردی مانند چاپ سابلیمیشن مورد توجه بازار قرار گرفته ‌است. اعمال تکنیک های مهم در چاپ سابلیمیشن به ‌طرز قابل ‌توجهی به بهبود کیفیت و وضوح چاپ در این روش کمک می ‌کند که با فراگیری و بکارگیری این تکنیک‌ ها می ‌توانید موجبات پیشی گرفتن از رقبایتان و تمایز محصولات چاپی خود را فراهم کنید. ابتدا به معرفی این چاپ و نحوه صحیح چاپ می‌ پردازیم و توصیه ‌ها و نکات مهم در این روش را ارائه می ‌دهیم.

معرفی چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن برای چاپ روی پارچه‌ های رنگ روشن و سفید بهترین نتیجه را می ‌دهد و نقوش چاپی در آن نرم و غیر قابل ‌لمس است که بهترین مزیتی است که با آن در پارچه به دست می ‌آید. مرکب سابلیمیشن در اثر گرما و فشار به پارچه منتقل می ‌شود و ازآنجایی‌ که تماماً به پارچه نفوذ می‌ کند، بافت نامناسب و اضافی روی پارچه باقی نمی‌ گذارد. این روش معمولاً برای چاپ پارچه پلی استری انجام می ‌شود زیرا پلی استر قابلیت جذب بالای رنگ بالایی دارد و به‌ خوبی مرکب را در خود نگه می ‌دارد و مرکب به الیاف آن نفوذ کرده و در آن تثبیت می ‌شود. اگر در ترکیب پارچه از الیاف طبیعی و یا پنبه استفاده‌ شده است درصد آن باید مشخص باشد و یا قبل ‌از مراحل چاپ با روکش پلی استر پوشانده شود تا بتواند رنگ را در خود نگه دارد.

توصیه ‌هایی برای چاپ سابلیمیشن

اگر با فرآیند این چاپ آشنایی نداشته باشید یک معرفی کلی و کوتاه از مراحل چاپ با سابلیمیشن عبار است از:

 • از کامپیوتر و با استفاده از برنامه ‌های ادیت و طراحی همچون ایلستریتور و فتوشاپ یا ریپ برای تنظیم طرح چاپی متناسب با فرمت دستگاه استفاده کنید.
 • از یک پرینتر سابلیمیشن مجهز به مرکب و کاغذ سابلیمیشن برای چاپ الگو روی کاغذ به‌ صورت آینه ‌ای استفاده کنید
 • کاغذ را بر روی قسمتی که قرار است چاپ شود تراز کنید
 • برای چاپ بر روی لباس می ‌توانید هم از پارچه دوخته ‌شده و اعم از پارچه رولی و در راحت ‌ترین حالت از یک تی‌ شرت سفید برای چاپ استفاده کنید
 • چنانچه ابتدا می ‌خواهید الگوی طرح را بر روی پارچه چاپ کنید و سپس آن را بدوزید باید توجه کنید اندازه الگوی چاپی از الگوی لباس مانند قسمت های جلو و پشت باید بزرگ ‌تر باشد
 • دما و فشار و مدت ‌زمان پرس حرارتی باید متناسب با جنس و نوع متریال انتخاب شود که می ‌تواند برای راهنمایی در این ‌مورد مقاله راهنمای تنظیم فشار و دما در دستگاه پرس حرارتی را بخوانید.
 • در مرحله پرس حرارتی حرارت و فشار این دستگاه سبب می‌ شود مرکب جامد و خشک‌ شده بر روی کاغذ به گاز تبدیل‌ شده و به الیاف پارچه نفوذ کند
 • پس ‌از این مرحله لباس را خارج کرده و کاغذ را برداشته و استفاده کنید

نکات مهم در چاپ سابلیمیشن

اگر به ‌تازگی وارد این کسب‌ وکار شده ‌اید و نیازمند یک سری نکات هستید تا مطمئن شوید که انجام چاپ صحیح پیش می ‌رود نیاز است که این نکات را به ‌خاطر داشته باشید. از جمله تکنیک های مهم در چاپ سابلیمیشن عبارتند از:

 • استفاده از تجهیزات مناسب

تجهیزات مورد نیاز برای این چاپ پرینتر سابلیمیشن، کاغذ ترنسفر سابلیمیشن، مرکب سابلیمیشن و دستگاه پرس حرارتی است. کیفیت این مواد و لوازم اولیه مستقیماً تعیین ‌کننده کیفیت چاپ است. بنابراین سعی کنید که از دستگاه‌ ها و برندهای معتبر استفاده کنید.

 • نگهداری صحیح از تجهیزات و ملزومات

نکات مراقبتی و تمیز نگه‌ داشتن دستگاه و نازل ‌های پرینتر از اعمال مهمی است که باید در برنامه مراقبت دائمی و برای حفظ کیفیت چاپ به‌ صورت مرتب انجام شود. عموماً مرکب ها به دلیل ساختارشان حالتی ژل‌ مانند دارند و بر پایه آب هستند که در برند های معتبر به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که سبب گرفتگی هد و نازل نشوند، اما بهتر است که تمیز نگه ‌داشتن نازل و کارتریج ها، آن ها را به‌ صورت مکرر انجام دهید. برای راهنمایی در این خصوص مطلب نحوه تمیز کرن دستگاه چاپ پارچه را بخوانید.

گرفتگی نازل سبب می ‌شود در طرح چاپی خطوط سفید و لکه‌ هایی که نشان از عدم چاپ را دارد در این نواحی بر روی بستر ظاهر شود. برای نگهداری درست از کاغذ سابلیمیشن، آن را در دمای محیط و با رطوبت حداکثر 45% قرار دهید آن را به ‌دور از نور خورشید و حتماً در داخل پلاستیک رنگ تیره نگهداری کنید.

 • استفاده از لوازم جانبی

به کارگیری برخی از لوازم جانبی زیر سبب می‌ شود که علاوه‌ بر راحتی، کیفیت چاپ به‌ طرز چشمگیری بالاتر برود. از نوار حرارتی که در برابر حرارت مقاوم است برای فیکس کردن کاغذ ترنسفر بر روی پارچه و متریال استفاده کنید تا مطمئن شوید که به ‌خوبی در جایی ‌که باید قرار گرفته‌ است. جابجایی کاغذ درحین انتقال به‌ کلی سبب خراب شدن و یا تار شدن طرح خواهد شد.

استفاده از ورق تفلون برای محافظت از دستگاه پرس حرارتی تخت و همچنین به ‌عنوان یک لایه برای محافظت از کاغذ می ‌تواند مفید باشد. اگر ورق تفلون در دسترس شما نیست می ‌توانید از ورق ‌های سیلیکونی نازک ‌تر و موقتی تر به ‌عنوان لایه محافظ استفاده کنید. استفاده از پد حرارتی سابلیمیشن یک لوازم جانبی خوب برای چاپ اقلام سرامیکی و فلزی است که با توزیع یکنواخت گرما در کل سطح بسیار مؤثر است.

 • برنامه ‌ریزی دقیق برای سفارشات

 در چاپ سابلیمیشن گاهی اتفاقات غیرمنتظره ای می‌افتد که برای انجام سفارشات انبوه ممکن است دردسرساز شود. اگر یک سفارش و پروژه بزرگ را قرار است انجام دهید، زمانی‌ را برای آن آزمون و خطا در نظر بگیرید و قبل‌ از انجام بر روی پروژه اصلی از دستگاه‌ ها و ملزومات تست بگیرید و حداقل چند نمونه از چاپ را تست کنید و همچنین از تونالیته رنگی و کیفیت چاپ تا کار با دستگاه پرس حرارتی و کلندر سابلیمیشن را چک کنید.

 • چک کردن متریال

 یکی از مواردی که تأثیر زیادی بر چاپ دارد شناخت دقیق نوع متریال است. چاپ سابلیمشن برای متریال پارچه با ترکیب 60 تا 100% پلی استر مناسب است و همینطور متریال باید عاری از هرگونه رطوبت باشد. وجود رطوبت در کاغذ و متریال سبب عدم جذب مرکب و پخش رنگ خواهد شد. قبل ‌از چاپ اگر شک دارید که کاغذ یا پارچه کمی مرطوب است آن را به مدت چند ثانیه در دستگاه پرس حرارتی قرار دهید.

 • نحوه انبار کردن

مطمئن شوید که محصولات چاپ ‌شده را در شرایط دمایی و رطوبت مناسب نگهداری می‌ کنید و آن را در کیسه ‌های پلاستیکی انبار نکنید. بهتر است از ورق ‌های کاغذ سفید در لابه ‌لای طرح چاپ ‌شده محصولات استفاده کنید و دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید، زیرا برخی از مرکب ها نسبت‌ به اشعه یووی مقاوم نیستند.

 • شناخت و اعمال نمایه ICC

درک نحوه تنظیم رنگ در چاپ سابلیمیشن مهم است. پارچه‌ هایی با رنگ‌ های تیره‌ تر زمانی ‌که رنگ را جذب می‌ کنند رنگ از آنچه که در دستگاه تنظیم ‌شده از تیره ‌تر چاپ می‌ شوند. همیشه قبل ‌از چاپ اصلی زمانی را صرف تست رنگ سیستم کنید. استفاده از نمایه ICC به‌ عنوان یک استاندارد چاپ برای مقایسه انحرافات رنگی می ‌تواند مشکلات چاپ را کاهش دهد. استفاده از نرم ‌افزار ریپ برای تنظیم دقیق پارامترهای طراحی الگو مفید است. از اطلاعات توصیه ‌شده برای دستگاه‌ ها و ملزومات که توسط شرکت سازنده ارائه ‌شده است پیروی کنید زیرا پروفایل رنگی که معرفی‌ شده باکیفیت ‌ترین نوع چاپ با آن دستگاه را به شما می‌ دهد.

در این مقاله تلاش شد تکنیک های مهم در چاپ سابلیمیشن ارائه شود تا راهنمای شما عزیزان در دستیابی به بهترین نتیجه ممکن از چاپ باشد.

شرکت فبتاک به عنوان برترین عرضه کننده دستگاه چاپ پارچه و ملزومات چاپ از برترین برندهای دنیا اقام به عرضه محصوات خود در بازار نموده است. برای کسب مشاوه با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *