چاپ طاقه پارچه

امروزه چاپ طاقه پارچه دیگر به‌ مانند گذشته و به‌ صورت انحصاری در دست کارخانجات تولیدکننده پارچه نیست، بلکه با پیشرفت تکنولوژی‌ های به ‌کار رفته در دستگاه ‌ها و پرینترها می ‌توان بر روی طاقه و رول پارچه و پارچه‌ های قطعه ‌ای نیز طراحی‌ های سفارشی و شخصی ‌سازی شده را اجرا کرد.

با ظهور دستگاه ‌های چاپ پارچه با فرمت بزرگ و کلندرهای سابلیمیشن چاپ بر روی طاقه به فرآیندی آسان بدل شده‌ است. با خرید این دو دستگاه می ‌توان انواع تصاویر و گرافیک‌ های دلخواه را بر روی پارچه با متراژ و عرض بالا ایجاد کرد و سلیقه‌ های مختلف را پوشش داد.

دستگاه چاپ طاقه پارچه

چاپ طاقه پارچه با دستگاه‌ های مبتنی بر روش تصعید انجام می ‌گیرد. اکثر تولیدکنندگان از دستگاه پرینتر سابلیمیشن و دستگاه پرس حرارتی مکمل آن یعنی کلندر سابلیمیشن برای چاپ بر روی پارچه‌ های عریض و با متراژ بالا استفاده می ‌کنند. در صنایع مختلف همچون پوشاک، پرده، رومیزی، صنایع مبلمان و دکوراسیون منازل، چاپ بر روی طاقه پارچه مهم است. دو دستگاه مهم و اصلی در چاپ طاقه پارچه عبارت ‌اند از:

  • دستگاه سابلیمیشن

چاپ برروی پارچه طاقه ای با پرینتر سابلیمیشن انجام می ‌شود. این یک روش رایج چاپ بر روی پارچه پلی استری است که هدف آن چاپ طرح گرافیک مد نظر بر روی رول کاغذ سابلیمیشن است. استفاده از این پرینتر آسان، اتوماتیک و مقرون ‌به‌ صرفه برای افزودن سلایق شخصی و تولید پارچه هایی با طراحی خاص است.

کیفیت نهایی این چاپگر سبب افزایش محبوبیت به کارگیری آن توسط تولیدکنندگان بوده‌ است. برای چاپ سابلیمیشن بر روی طاقه پارچه نیازمند ابزارآلات و ملزومات خاص آن یعنی کاغذ سابلیمین و مرکب سابلیمیشن هستید. کاغذ سابلیمیشن یک کاغذ معمولی نیست و دارای یک روکش به نام کوتینگ است. پوشش خاص آن سبب می ‌شود که مرکب را بر روی خود نگه دارد. مرکب سابلیمیشن قرارگرفته بر روی کاغذ به ‌سرعت پس ‌از اعمال بر روی آن خشک ‌شده و تا آماده مراحل بعدی چاپ شود.

  • دستگاه کلندر سابلیمیشن

دستگاه کلندر نوعی دستگاه پرس حرارتی مختص به انتقال حرارتی طرح از کاغذ به طاقه و رول پارچه است. دستگاه‌ های کلندر با ساختار یکسان و با ویژگی‌ های متفاوت و ابعاد مختلف جهت انجام پرس در عرض‌ های مختلف پارچه طراحی شده ‌اند. پیکربندی این دستگاه به‌ گونه ‌ای است که شامل یک میز کار و نمد جهت انتقال پارچه پس ‌از چاپ است. کلندر برخلاف پرس حرارتی که دارای صفحه تخت برای پرس است دارای دو غلطک است که این دو غلطک از روغن داغ پر می ‌شود و فشار و گرمای لازم برای تصعید مرکب و نفوذ آن به الیاف پارچه را فراهم می ‌کند. به لطف دستگاه‌ های کلندر پیشرفته امکان تولید روزانه تا پنج هزار متر پارچه نیز فراهم است.

چگونگی انجام چاپ طاقه پارچه

دستگاه ‌های سابلیمیشن دارای یک تکنولوژی پیشرفته با هد ها و نازل ‌های اتوماتیک هستند که طراحی که به آن ارسال‌ شده را با دقت و کیفیت بالا بر روی رول کاغذ چاپ می ‌کنند. نازل ها که با کارتریج مرکب با رنگ های CMYK تجهیز شده اند با حرکت رفت و برگشتی مرکب را مطابق با طراحی گرافیکی برروی کاغذ منتقل می کنند. پس ‌از انجام چاپ بر روی کاغذ زمان آن رسیده که رول کاغذ در دستگاه کلندر قرار بگیرد. دستگاه‌ های کلندر دو محفظه جدا برای قرارگیری کاغذ و رول پارچه را دارد. بعد از آنکه پارچه خام در آن قرار گرفت تحت فشار و گرما دو رول کاغذ طراحی‌ شده را به رول پارچه پرس می‌ کند تا مرکب از کاغذ به پارچه منتقل شود.

مزیت چاپ بر روی طاقه پارچه

چاپ بر روی طاقه پارچه نسبت ‌به پارچه برش خورده بسیار آسان ‌تر است. روند چاپ بر روی طاقه زمان ‌بر نیست و نسبت ‌به پارچه برش خورده نیاز به نیروی کار کاهش می‌ یابد، زیرا فرآیند هر دو دستگاه به‌ صورت کاملاً اتومات انجام می ‌شود.

دومین مزیت بر روی پارچه طاقه ای با متراژ بالا کاهش هزینه چاپ است. به دلیل عدم نیاز به نیروی کار و دخالت دست در هزینه‌ های تولید می‌ توان صرفه ‌جویی کرد. پارچه‌ ها و محصولات برش خورده و دوخته‌ شده ممکن است که در قسمت ‌های درز و دوخت رنگ را نپذیرند، بنابراین توصیه می‌ شود که در صورت امکان بهتر است که چاپ پارچه بر روی طاقه صورت بگیرد. در چاپ طاقه پارچه به دلیل ساده بودن فرآیند مدت ‌زمان چاپ کاهش می ‌یابد. در چاپ پارچه برش خورده فرآیند کمی پیچیده می‌ شود و نیاز به‌ دقت بالا دارد، زیرا طراحی کاغذ باید به‌ دقت بر روی قسمت دلخواه فیکس شود و سپس در دستگاه پرس قرار بگیرد که نیاز به ‌مهارت بالایی دارد. بنابراین از هر جهت چاپ بر روی پارچه طاقه ای مقرون ‌به‌ صرفه‌ تر، آسان ‌تر و بهینه‌ تر و سریع ‌تر خواهد بود.

نکات چاپ پارچه طاقه ای

باید دقت داشت در انجام چاپ پارچه طاقه ای به دلیل ماهیت و جنس پارچه های پلاستیکی و پلی استری حرارت دستگاه کلندر باید به ‌دقت تنظیم شود. پارچه ‌های پلی استری اغلب پس ‌از قرارگیری در دستگاه کلندر به دلیل حرارت مقداری از ابعاد خود گاهاً تا پنج درصد از متراژ خود را از دست می ‌دهند و به ‌اصطلاح آب رفت دارند.

 کیفیت دستگاه پرینتر و بیش ‌از آن کلندر در انتقال صحیح طرح بسیار تأثیر گذار است. فشار و حرارت در دستگاه کلندر باید برای انتقال یکنواخت و هماهنگ در تمام رول یکسان باشد. دستگاه پرینتر باید کاملاً یکنواخت طرح را برروی کاغذ چاپ کند و اثری از خطوط و محو شدگی در کاغذ ایجاد نکند. به ‌علاوه کیفیت دستگاه کیفیت ملزومات از جمله کاغذ و مرکب نیز فاکتوری تعیین ‌کننده در چاپ پارچه های رولی است.

مزایای استفاده از چاپگر سابلیمیشن در چاپ طاقه پارچه

امکان شخصی ‌سازی و سفارشی ‌سازی با این روش از چاپ برای تولید محصولات خاص و پارچه‌ هایی که  متفاوت از محصولات تولیدی صنعتی و بازاری است را به ‌راحتی فراهم می‌ کند. برای طراحان لباس و برندهایی که هدفشان تفاوت و تمایز از سایر محصولات است دستگاه چاپ پارچه می ‌تواند این آزادی را بدهد که خلاق باشند و ایده ای خود را به گونه‌ ای که از طریق روش ‌های دیگر امکان‌ پذیر نیست به واقعیت تبدیل کنند.

 سرعت انجام چاپ طاقه پارچه با دستگاه‌ های پرینتر و کلندر سابلیمیشن که از فناوری ‌های پیشرفته و اتوماتیک بهره می ‌برند بسیار زیاد است.

 امکان تولید با تیراژ بالا برای واحد های تولیدی را فراهم می ‌کند.

 سطح کیفیت بالا، امکان اعمال طراحی و گرافیک های پیچیده با رنگ ‌های شاداب و عمر چاپ بالا بدون محو شدگی و کاهش کیفیت رنگ از جمله مزیت‌ هایی است که با چاپ سابلیمیشن به دست می ‌آید.

شرکت فبتاک برترین عرضه کننده دستگاه های چاپ پارچه و ملزومات چاپ مخصوص پارچه های رولی و طاقه ای و پارچه های قطعه ای با چندین سال سابقه و با مشاورین متخصص آماده ارائه مشاوره در خصوص خرید دستگاه چاپ پارچه جهت چاپ طاقه پارچه به متقاضیان گرامی است. جهت دریافت قیمت و هرگونه سؤالات تکمیلی از طریق راه های ارتباطی با بخش کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *