تنظیم فشار و دما در دستگاه پرس حرارتی

دستگاه پرس حرارتی یکی از دستگاه‌ های مورد نیاز برای انتقال طراحی ‌های گرافیکی و ایجاد چاپ بر روی پارچه و سطوح مناسب برای این روش از چاپ است. این دستگاه از سه اصل اساسی برای انتقال و تثبیت چاپ استفاده می‌کند.

 این سه اصل شامل زمان، فشار و دما است. قبل‌ از این ‌که بتوان چاپ بر روی متریال را شروع کرد لازم است هر سه فاکتور را به ‌صورت دقیق برای هر نوع دانست. تنظیمات اشتباه اغلب سبب یک چاپ نا مناسب و بی ‌کیفیت و در برخی موارد سوختن و از بین رفتن متریال و کاغذ سابلیمیشن خواهد شد.

درک نحوه ایجاد یک پیکربندی برای عملکرد صحیح و ایده ‌آل در کار با این دستگاه بسیار مهم است. از این ‌رو در ادامه این مطلب شرح خواهیم داد که تنظیم فشار و دما در دستگاه پرس حرارتی به چه صورت باید باشد.

تنظیم دما در دستگاه پرس حرارتی

برای پاسخ به این سوال که چگونه باید فهمید دستگاه در دمای مناسب قرار گرفته ‌است یا خیر باید دستورالعمل ‌های مربوطه را دانسته و دستگاه را بر اساس آن تنظیم کرد. برخی از دستگاه ‌های پرس حرارتی دارای محدوده دمایی هستند که می ‌توان آن را برای قرار دادن طیف گسترده ‌ای از پارچه تنظیم کرد.

معمولاً مقدار دما و تنظیم آن با زمان به ‌صورت هماهنگ و با آن همراه است. حتی رنگ لباس میزان تیرگی و روشنی آن می‌ تواند بر تنظیمات دما اثر گذار باشد.

 • دما پرس حرارتی برای پارچه تیره

 برای پارچه‌ های با رنگ تیره تنظیم دما در حدود ۳۳۰ درجه فارنهایت و در زمانی حدود  ۲۵ثانیه مناسب است.

 • دما پرس حرارتی برای پارچه روشن

برای پارچه ‌هایی روشن تر دمایی حدود ۳۶۰ درجه تا ۲۵ ثانیه کافی است.

 البته این مقدار بسته به عوامل مختلف مانند نوع پارچه ‌ای که روی آن چاپ می ‌کنید قابل‌ تغییر است.

نوع پارچه و طرح در تنظیمات مربوط به دما و زمان در پرس حرارتی

در ادامه تنظیمات مناسب دما و زمان را براساس جنس متریال چاپ تقسیم ‌بندی کرده ‌ایم.

 • پارچه ‌های پلی استری

پارچه ‌های پلی استر ترکیباتی از پلاستیک هستند و نسبت ‌به دما حساس اند. اگر روی پارچه‌ های پلی استری کار می‌ کنید به ‌شدت باید مراقب تنظیمات دما باشید و آن را در دمای پایین نگه دارید. مقدار ایده‌ آل دما برای این پارچه ۲۷۰ درجه فارنهایت و زمان ۱۰ ثانیه است.

 • دمای مناسب طراحی‌ های قدیمی

اگر می‌خواهید طراحی گرافیکی محو و با ظاهری قدیمی ایجاد کنید دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت در زمان ۱۰ الی ۱۲ ثانیه مناسب است.

 • رنگ های زنده و شاداب

 از این تنظیمات برای رسیدن به یک طرح کاملاً رنگی زنده استفاده کنید. دما ۳۰ درجه فارنهایت به مدت ۱۰ الی ۱۲ ثانیه.

 • پارچه ‌های کشی

برخی پارچه ‌ها حالت کشسانی زیادی دارند. در هنگام انتقال گرما به این نوع پارچه با کشش زیاد مانند لباس ‌های شنا تنظیمات دما روی ۳۳ درجه فارنهایت در حدود ۱۰ الی ۲۴ ثانیه  مناسب است.

 • پارچه‌ های براق

برای ایجاد طرح بر روی بافت براق دما باید در حدود ۳۵۰ درجه فارنهایت و حداکثر زمان ۱۵ ثانیه استفاده شود.

 • طراحی ‌های براق و درخشنده

برای ایجاد طرحی که در معرض نور در تاریکی می ‌درخشد دمای دستگاه پرس حرارتی باید در حدود ۳۰ درجه فارنهایت و زمانی حدود ۱۰ الی ۱۲ ثانیه تنظیم شود.

 • چاپ تیشرت و هودی و ژاکت

دمای مناسب برای چاپ روی تیشرت این اقلام بین ۳۶۵ تا ۳۷۵ درجه فارنهایت و در محدوده زمانی ۱۰ الی ۱۲ ثانیه باید باشد.

 • پارچه‌ های ضخیم

 پارچه ‌های ضخیم به‌ سبب بافت سر سخت ‌تر مقاومت بیشتری دارند. لذا دمای دستگاه را در هنگام چاپ روی آن ‌ها تا دمای ۳۳۰ درجه فارنهایت و در مدت ۱۵ ثانیه می ‌توانید بالا ببرید .

 • طراحی‌ های بازتابنده و فلز گونه

برای ایجاد طراحی‌ هایی که بازتابنده هستند و به‌ مانند فلز رفلکس نور دارند پیشنهاد می ‌شود دمای دستگاه را روی ۳۲۰ درجه فارنهایت و در حدود زمان ۱۰ ثانیه تنظیم کنید.

 • طراحی با کیفیت

 اگر طراحی شما دارای جزئیات زیاد است و نیاز دارید که به ‌خوبی این جزئیات منتقل شود و طرح وضوح و کیفیت کافی و لازم را داشته باشد تمام رنگ به ‌صورت کامل منتقل شود. دمای ایده‌آل برای دستگاه ۳۰۵ درجه فارنهایت و در حدود ۵ ثانیه است .

 • انتقال طرح بر روی پارچه‌ سفید

 انتقال تصاویر بر روی پارچه‌ های رنگی و به‌ خصوص رنگ سفید نیازمند این است که دمای دستگاه در حدود ۳۸۵ درجه فارنهایت و زمان تقریبی ۲۵ الی ۳۰ ثانیه باشد. جداسازی کاغذ هنگامی ‌که داغ است لازم و ضروری است.

 • انتقال طرح بر روی پارچه مشکی

انتقال طرح بر روی پارچه ‌های مشکی و طیف رنگی تیره نیازمند دمای حدود ۳۶۵ درجه فارنهایت و زمان ۲۵ ثانیه است و جداسازی کاغذ زمانی‌ که داغ است ضرورت دارد.

 • پارچه های پنبه ‌ای

 پنبه یا کتان از پر مصرف ‌ترین پارچه ‌ها برای البسه هستند. انتقال حرارت برای چاپ روی این نوع پارچه نیاز به دمایی در حدود ۳۸۰ درجه فارنهایت، زمان ۱۵ ثانیه با فشار متوسط دارد. کاغذ هنگامی‌ که داغ است باید جدا شود.

از آنجایی‌که از دستگاه پرس حرارتی و چاپ سابلیمیش علاوه ‌بر چاپ پارچه برای طراحی انواع متریال استفاده می‌شود، در زیر یکی دمای مناسب و فشار مناسب برای یکی از پر مصرف ‌ترین موارد چاپ بر روی غیر پارچه را آورده شده اند.

چاپ برروی وینیل

وینیل ورق‌ هایی برچسب ‌دار است که به ‌عنوان ابزارهای تبلیغاتی روی اتوبوس و شیشه ‌های مغازه‌ چسبانده می ‌شوند و چاپ روی آن انجام می ‌دهند. از دستگاه پرس حرارتی برای انتقال طرح بر روی آن استفاده می‌ شود. از آنجایی ‌که انتقال در بقیه انواع آن نیازمند دماهای متفاوت است جزئیات آن را در زیر آورده ‌شده اند:

 • وینیل مات

دما ۲۸۵ تا ۳۱۵ درجه فارنهایت، زمان ۳ الی ۱۲ ثانیه، فشار متوسط و کاغذ سابلیمیشن را می‌توان در حالت گرم و سرد جدا کرد.

 • وینیل براق

 دما ۲۸۵ تا ۳۱۵ درجه فارنهایت، زمان ۱۰ الی ۱۵ ثانیه، فشار متوسط، برداشت کاغذ در حالت سرد.

 • هولوگرامی

 دما ۳۰۵ تا ۳۱۵ درجه فارنهایت، زمان ۱۰ الی ۱۵ ثانیه، فشار متوسط، برداشت کاغذ در حالت سرد و کاملاً خنک.

 • وینیل با طراحی درخشنده

دما ۳۱۵ تا ۳۵۰ درجه فارنهایت در زمان ۱۰ الی ۱۵ ثانیه با فشار متوسط برداشت کاغذ در حالت گرم و یا سرد تفاوتی ندارد.

برای کار با وینیل باید یک نکته را در نظر بگیرید که آن را به مدت ۳ ثانیه قبل ‌تر گرم کنید.

یکی از سوالات متداول هنگام استفاده از پرس حرارتی آن است که کدام پارچه ‌ها برای این فرآیند مناسب هستند؟

 در واقع باید گفت تقریباً تمامی پارچه ‌هایی از جنس پنبه پلی استر، نایلون، لاکرا، استندکس، چرم و ترکیبی از این ‌دست برای انتقال گرمایی مناسب هستند.

اکثر دستگاه‌ های پرس حرارتی مدرن و به ‌روز که خریداری می ‌کنید امروزه دارای تنظیمات دیجیتال دما و تایمر هستند که این ۲ مؤلفه را به‌ صورت دقیق اجرا می‌کنند و نیاز به تنظیم به ‌صورت دستی ندارند.

 شرکت ‌های ارائه‌ دهنده این دستگاه‌ ها اغلب دستورالعمل لازم برای استفاده را ارائه می‌ دهند. این اطلاعات جزئیات کاملی از مقادیر صحیح تنظیم فشار و دما در دستگاه پرس حرارتی را برای استفاده بر روی انواع پارچه و موارد مختلف را در اختیار کاربران و خریداران قرار می‌دهد. دفترچه راهنمای دستگاه حاوی اطلاعات مفیدی است لذا برای این منظور بهترین مرجع به حساب می ‌آید.

شرکت فبتاک برترین عرضه کننده انواع دستگاه چاپ پارچه و دستگاه پرس حرارتی آماده همکاری با متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *