نرم ‌افزار ریپ

نرم ‌افزار ریپ (RIP) ابزاری برای چاپگر های دیجیتال و جوهر افشان است که فایل ‌های برداری کامپیوتری همچون فایل ‌های Illustrator, Photoshop, InDesign, PDF, jpg  و… را تبدیل به فرمت قابل خواندن برای دستگاه چاپ می ‌کند در این مطلب هر آنچه که در مورد RIP و کاربرد آن در چاپ نیاز دارید را شرح خواهیم داد.

نرم ‌افزار ریپ (RIP) چیست؟

کلمه RIP مخفف عبارت Raster Image Processor به‌ معنای پردازشگر تصویر شطرنجی است که یک ابزار اختصاصی برای چاپ می باشد. RIP داده ‌های تصاویر را به شکلی که برای دستگاه چاپ قابل ‌درک باشد ترجمه می ‌کنند. این نرم‌ افزار تعیین می ‌کند که نازل و هد چاپ در هر نقطه چه مقدار مرکب و در چه زمانی اعمال کند.

 وظیفه اصلی نرم ‌افزار ریپ ایجاد مشخصات برای محصول مشتری است. این ابزار به اپراتور مسلط به کامپیوتر، برای طراحی محصولات سفارشی و ایجاد چاپی منحصر به ‌فرد و سفارشی کمک می‌کند. این ابزار کنترل بسیار بیشتری بر کیفیت و جزئیات گرافیک چاپ به کاربر ارائه می‌ کند. با نرم‌ افزار ریپ  که سازگار با دستگاه چاپ باشد می ‌توان چاپ افست فلک سی، دیجیتال، بسته‌ بندی، لیبل، بنر، پوستر، بروشور و ده ‌ها برنامه کاربردی دیگر اجرا کرد.

ویژگی‌ های نرم ‌افزار RIP

در بسیاری از جهات ویژگی ‌های نرم‌ افزار ریپ به اندازه  ویژگی ‌های خود دستگاه چاپ مهم است. استفاده مناسب از ریپ این امکان را به اپراتور می ‌دهد که از توانایی‌ های دستگاه چاپ استفاده حداکثری را ببرد. در واقع ارتباط اپراتور با چاپگر و تعیین کیفیت و اندازه لازم برای تصویر توسط این نرم ‌افزار برقرار می ‌شود.

 ازجمله ویژگی ‌های مهم این ابزار این است که به شما امکان می ‌دهد تنظیمات تصویر مانند اندازه و جهت را انتخاب کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید. همچنین کیفیت خروجی تصویر چاپی اغلب از طریق تنظیمات وضوح و سرعت در این ابزار قابل‌کنترل است. تمام اطلاعات و ویژگی‌ های فیزیکی چاپگر و ملزومات آن نظیر مرکب، ویژگی‌ های زیر لایه، وضوح و کیفیت تصویر را می ‌توان در این ابزار وارد کرد. بدین ‌صورت می ‌توان انتظار داشت که تصویر خروجی چگونه خواهد بود.

کارکرد نرم ‌افزار ریپ

ابزار ریپ تصاویر رایج کامپیوتری را به یک تصویر شطرنجی بنام بیت مپ که از ماتریسی از نقاط مانند پیکسل های مانیتور است تبدیل می ‌کند. این نرم ‌افزار چندین نوع محتوا را برای یک محیط چاپی خاص پردازش می ‌کند و پس ‌از آن برای خروجی نهایی به چاپگر مخابره می‌ کند.

 ریپ امکان مدیریت انواع فایل و اندازه آن را فراهم می ‌کند.

یک ویژگی جالب این نرم ‌افزار آن است که امکان مدیریت رنگ یعنی نمایه ICC  را نیز فراهم می‌ کند.

 بدین ‌گونه که طیف رنگ مرکب را به حداکثر می ‌رساند. جهت بزرگ ‌نمایی تصاویر برای چاپ بدون از دست دادن جزئیات نیز کاربرد دارد، چرا که وضوح را می ‌تواند افزایش دهد.

 به ‌صورت کلی می ‌توان گفت این ابزار یک جزء مهم در فرآیند چاپ محسوب می ‌شود چرا که رنگ، الگوی تصویر، وضوح خروجی چاپ را تعیین می‌ کند و کیفیت آن به ‌طور مستقیم و کیفیت خروجی را تعیین می‌ کند.

عملکرد ابزار RIP

می‌ توان گفت ویژگی ‌ها، قابلیت و فرآیند های متعددی برای این ابزار در دسترس است اما به ‌صورت کلی عملکرد اصلی آن در ۴ جزء خلاصه می شود که عبارتند از:

  • چیدمان و ویرایش

اکثر نرم ‌افزارهای ریپ دارای یک قسمت برای ویرایش گرافیکی هستند که در چاپ به آن Job composer  به‌ معنای حروف ‌چینی معروف است. این بخش به کاربران اجازه می ‌دهد تصاویر را وارد کرده و آن را مرتب و ویرایش کنند تا تصویر چاپی به گونه‌ ای که می ‌خواهند نمایش داشته باشد.

برخی امکانات این بخش شامل لایه لایه ساختن، چرخش، تصاویر تودرتو و اضافه نمودن چندین فایل جهت به حداقل رسیدن ضایعات و تسهیل در برش کار است. برخی امکانات پیشرفته ‌تر را نیز شامل جایگزینی رنگ، پوشش و غیره است.

  • پروفایل رنگ

یک نرم ‌افزار مهم برای ریپ پروفایل ICC است. این پروفایل به کاربر امکان می ‌دهد که به طیف رنگی سفارشی و استاندارد برای ترکیب جوهر و مناسب برای متریال، دسترسی داشته باشد. نمایه ICC و اندازه ‌گیری جوهر و تحلیل عملکرد چاپگر می ‌تواند به‌ صورت خودکار کاربرد جوهر و دستورالعمل رنگ را برای یک چاپ مناسب و با کیفیت تنظیم کند و بدین‌ صورت تضمین می‌ کند رنگی که کاربر از چاپ انتظار دارد به ‌صورت صحیح اجرا می ‌شود.

  • پردازش

مهم ‌ترین بخش از هر نرم ‌افزار ریپ آنست که فایل‌ های تصاویر را هر آنچه که باشد پشتیبانی کند و فایل را به ‌گونه ‌ای بازسازی کند که فرآیند سریع از طریق مدیریت رنگ دقیق حاصل شود. بدین ‌صورت که کل روال پردازش تصویر و تنظیمات رنگ از طریق اعمال نمایه آی سی ‌سی رنگ تسریع بخشیده شده و چاپگر این امکان را دارد که تصاویر با کیفیت و با وضوح از طریق کنترل جوهر و رسانه را تولید کند.

  • مدیریت تولید

نرم ‌افزار ریپ با مجموعه ‌ای از قابلیت ‌ها همراه است که می ‌تواند کارها را اولویت ‌بندی و مدیریت کند. می ‌توان با افزودن و حذف، یک جریان برای تولید ایجاد کرد که چندین چاپگر بتوانند یک صفحه تولید یکپارچه داشته باشند و بدون توجه به نوع چاپگر و نوع تولید، به ‌صورت هم ‌زمان با چندین دستگاه کار تولید کرد.

برخی ریپ ‌های پیشرفته ابزارهای محاسباتی و ردیابی هزینه ارائه می ‌دهند تا هزینه ‌های جوهر و نیروی کار انسانی در کل پروسه را بتوان مدیریت کرد.

چه مشاغلی به RIP نیاز دارند؟

در جواب این سوال باید گفت که تقریباً هر کسب ‌و کاری که در زمینه چاپگر های دیجیتال یا چاپگر های لیبل و بنر کار می ‌کنند، می‌توانند از این ابزار استفاده کنند.

اگر به‌ دنبال بهبود کیفیت رنگ و وضوح تصاویر با رنگ ‌های دقیق هستید، استفاده از این ابزار یک مزیت بزرگ برای کار چاپ به حساب می‌ آید.

نرم ‌افزار RIP دستگاه سابلیمیشن

تولید یک طراحی گرافیکی با کیفیت بر روی پارچه به روش تصعید فرآیندی مشکل است، از این ‌جهت که عوامل مختلفی را باید کنترل نمود. فاکتور های مختلفی همچون دمای انتقال، زمان ماندگاری، میزان پذیرش رنگ توسط پارچه و اشباع مناسب محیط انتقال، مجموعه مرکب های اولیه مورد استفاده روی انواع پارچه همگی مواردی هستند که باید به‌ طور دقیق تنظیم شوند.

 با استفاده از یک نرم ‌افزار ریپ سازگار با دستگاه سابلیمیشن می ‌توان با محدود سازی مرکب و کنترل دقیق آن یک خروجی چاپ با کیفیت را به دست آورد.

  اگر بخواهیم ویژگی ها و مزیت های این ابزار را خلاصه کنیم می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تطبیق یا تصحیح رنگ‌ ها
  • تصحیح درایور چاپگر استاندارد
  • قرار دادن چندین تصویر در یک طرح ‌بندی
  • ارسال کار چاپ چندین چاپگر در شبکه به ‌صورت هم ‌زمان
  • چاپ فایل های Past script که زبان برنامه نویسی شرکت Adobe برای توصیف ظاهر متن و گرافیک یک صفحه چاپ شده مانند eps، pdf, ps است.

انواع دستگاه چاپ پارچه و دستگاه های چاپ دیجیتال اکثراً به این نرم افزار وابسته هستند تا چاپی با کیفیت و با وضوح و الگوی رنگی مناسب تولید کنند.

شرکت فبتاک برترین عرضه کننده انواع دستگاه چاپ پارچه و ملزومات چاپ از جمله مرکب و کاغذ سابلیمیشن آماده همکاری با متقاضیان گرامی است.

لینک دانلود نرم افراز ریپ مین تاپ:

https://maintop-rip-software.software.informer.com/5.2/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *