تمیز کردن دستگاه چاپ پارچه

دستگاه‌ های چاپ پارچه دارای انواع مختلفی هستند که در اندازه ‌ها و عملکرد های متفاوت تولید می شوند. دستگاه پرس حرارتی و دستگاه چاپ سابلیمیشن دو نوع از مهم ‌ترین ماشین ‌هایی هستند که برای انجام طراحی بر روی پارچه و یا اقلام دیگر به کار می ‌روند.

 یکی از مهم ترین اقدامات در جهت حفظ و نگهداری این دستگاه ‌ها انجام نظافت قطعات مختلف و بدنه اصلی و چگونگی نحوه تمیز کردن دستگاه چاپ پارچه است که به دو دلیل انجام می ‌شود:

  • یکی بالا بردن عمر دستگاه
  • دیگری حفظ کیفیت و بهبود عملکرد آن

هر دو دستاوردی هستند که با نظافت مداوم به دست می آید.

در ادامه این مطلب نحوه تمیز کردن دستگاه پارچه را شرح خواهیم داد. سعی کنید که آن را در برنامه حفظ و نگهداری از دستگاه خود قرار دهید.

تمیز کردن دستگاه چاپ سابلیمیشن

دستگاه سابلیمیشن که با مواد مصرفی نظیر مرکب سابلیمیشن در تماس است هر چند روز یک ‌بار و گاهی به ‌صورت روزانه نیاز به نظافت دارد. از آنجایی‌که خاصیت مرکب سابلیمیشن به گونه ‌ای است که خیلی سریع خشک می ‌شود و ممکن است در قطعات داخلی دستگاه و به ‌خصوص در قسمت نازل جمع شود تمیز کردن آن نیز امری مهم و ضروری محسوب می شود.

 مهم‌ترین مشکلی که تجمع و گرفتگی مرکب در نازل و هد دستگاه سابلیمیشن به وجود می ‌آورد عدم کیفیت در تصویر چاپ‌ شده است. به دلیل گرفتگی نازل های هد چاپ می‌ توانید خطوط سفید روی تصویر را مشاهده کنید، در این زمان است که برای تمیز کردن نازل هد لازم است از روش ‌های زیر استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن نازل دستگاه سابلیمیشن

گرفتگی هد های چاپ یکی از مشکلات رایج است که برای رفع آن از روش زیر میتوان استفاده کرد:

  • روش اول

یک لیوان آب گرم را فراهم کنید و در پوش نازل را برداشته و در قسمت ورودی مرکب با سرنگ مقداری آب گرم را وارد کنید و یک دستمال ‌کاغذی زیر نازل قرار دهید تا رنگ و مرکب از آن خارج شود و به دستمال جذب شود.

 این کار برای پاک ‌سازی مرکب های خشک و سخت شده در قسمت نازل بسیار مورد استفاده قرار گرفته و مؤثر است.

اگر به‌ طور مرتب از دستگاه استفاده می‌ کنید این کار به‌راحتی می‌ تواند از خشک شدن مرکب در نازل جلوگیری کند. البته انجام این کار زمانی لازم است که دستگاه مجهز به سلف کلین یعنی قسمت پاک‌کننده خودکار مرکب نباشد و باید به‌صورت دستی نظافت آن اعمال شود.

برخی دستگاه ‌ها که مجهز به این تکنولوژی و نرم ‌افزار هستند به‌ راحتی با انجام چند کلیک ساده و بدون دخالت دست بر روی هد بررسی لازم را انجام می ‌دهند تا گرفتگی در قسمت ورودی مرکب را از بین ببرد.

  • روش دوم

تمیز کردن هد چاپگر به این صورت است که یک رول دستمال ‌کاغذی را در زیر نازل قرار دهید. این کار را می‌توانید با حرکت نازل با دست به یک سمت انجام دهید. زمانی‌که دستمال را در زیر آن قرار دادید به‌آرامی نازل را در بالای دستمال حرکت دهید تا دستمال زیر نازل قرار بگیرد. حال می ‌توانید پوشش درب نازل را باز کرده و در قسمت ورودی مرکب سر سرنگ را که از هوا پر شده، روی ورودی قرار داده و به ‌آرامی سرنگ را فشار دهید تا هوا داخل نازل دمیده شود این کار  را برای تمامی رنگ ‌ها تکرار کنید تا مرکب اضافی از آن خارج شود. می‌توانید این کار را ۲ تا ۳ مرتبه انجام دهید تا زمانی‌که مطمئن شوید مرکب اضافی به ‌طور کامل خارج شده‌ است.

هد دستگاه را به ‌آرامی با یک پارچه نرم و تمیز و بدون پرز نظافت کنید اما مراقب قطعات الکترونیکی باشید.

یکی دیگر از روش‌ های تمیز کردن نازل چاپگر آنست که دستمالی نرم و مرطوب را تا کرده و در قسمت زیر نازل قرار دهید و نازل را بر روی آن حرکت دهید تا بقایای مرکب بر روی دستمال بریزد و پاک شود این کار را تا زمانی ادامه دهید که نازل به‌ صورت کامل تمیز شده باشد. انجام یک چاپ آزمایشی کمک می ‌کند متوجه شوید که هد به ‌صورت کامل پاک ‌شده و عاری از هرگونه آلودگی گشته‌ است یا خیر.

تمیز کردن چاپگر های پرینتر مرکب افشان

سوراخ ‌های میکروسکوپی در آن تعبیه ‌شده که برای ارائه جزئیات مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین این سوراخ ‌های ریز می‌ تواند به‌ سرعت توسط مرکب چاپ مسدود شوند. بنابراین برای پاک کردن گرفتگی ‌های سخت روی هد می ‌توانید آن را برای چند ساعت در محلول آب و آمونیاک قرار دهید و سپس برای شستشوی نهایی از آبگرم استفاده کنید و یا مانند نمونه گفته ‌شده از سرنگ و محلول تمیز کننده در قسمت ورودی مرکب استفاده کنید.

راهکار تمیز نگه ‌داشتن هد دستگاه سابلیمیشن

همانگونه که اشاره شد دستگاه ‌هایی که به‌ صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند کمتر دچار گرفتگی می ‌شوند چرا که مرکب به ‌صورت روان در آن‌ در جریان است. برای نگهداری صحیح مرکب و جلوگیری از خشک شدن آن بهترین راهکار آنست که در دمای مناسب قرار بگیرد. دمای توصیه ‌شده برای نگهداری مرکب سابلیمیشن ۱۵ تا ۲۵ درجه است و رطوبت آن نباید کمتر از ۳۵ درصد باشد.

تمیز کردن بدنه دستگاه چاپ پارچه

یکی دیگر از مواردی که بر کیفیت چاپ و سلامت دستگاه اثرگذار است، ذرات گرد و خاکی است که می تواند بر روی قطعات داخلی نفوذ کرده و می تواند تصویر چاپی را به‌ هم بریزد. بنابراین تمیز نگه ‌داشتن دستگاه و نظافت آن با پارچه تمیز می توانند اثرگذار باشند و به علاوه این‌که کارگاه خود را باید عاری از هرگونه گرد و خاک و زباله قرار دهید. گرد و خاک نباید وارد کارتریج های دستگاه شوند چرا که باعث گرفتگی و آسیب به سیستم تحویل مرکب دستگاه سابلیمیشن خواهد شد.

برخی از کارتریج های دستگاه‌ ها باید به‌ صورت دستی پر شوند در این زمان است که باید این کار را با دقت انجام دهید چرا که حباب هوا همراه با مرکب وارد دستگاه نشود.

تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی

دستگاه پرس حرارتی یکی از اصلی ‌ترین دستگاه‌ های چاپ است که وجود آن برای انتقال طرح‌ بر روی پارچه، چاپ تیشرت، سرامیک و سایر اقلام ضروری است. از آنجا که صفحات این دستگاه در تماس مستقیم با پارچه کاغذ و مرکب قرار دارد و این کار با ایجاد دما و گرما انجام می دهد، بیشتر در معرض کثیفی قرار می‌ گیرد.

 ممکن است بقایای اضافی روی آن از مرکب و خود لباس باقی بماند که کیفیت چاپ را به ‌صورت مستقیم مورد تأثیر قرار می‌ دهد. لذا اقداماتی برای تمیز کردن و حفظ نگهداری از آن وجود دارد که در زیر نام می ‌بریم:

زمانی‌که به صفحات دستگاه نگاه کنید و متوجه سوختگی مواد برروی آن شوید زمان آن فرا رسیده که آن را تمیز کنید.

  • یک تکه پارچه
  • دستکش محافظ حرارت
  • محلول پاک‌کننده غیر ساینده

وسایلی هستند که به آن ‌ها نیاز داریم. سپس به روش زیر عمل کنید.

 اولین قدم آن است که دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید که خشک شود.

مقداری صابون و یا مایع ظرفشویی را با مقداری آب گرم مخلوط کنید سپس یک تکه پارچه را در محلول فرو کرده و از آن برای پاک کردن صفحات پرس حرارتی استفاده کنید.

روش پاک کردن لکه های سخت روی دستگاه پرس حرارتی

گاهی برخی لک ‌ها و زباله‌ ها به ‌علت سوختگی بر روی صفحات ظاهر می ‌شود که در اینصورت برای نظافت آن براساس موارد زیر عمل می‌کنیم. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید صفحات گرم شوند در این حالت زباله ‌ها مقداری نرم شده و کندن و زدودن آن ‌ها آسان تر است.

 سپس با همان روش بالا و با استفاده از دستکش محافظ حرارت و با پارچه ‌ای ضخیم بدون آسیب رسیدن به دستان پارچه‌ای را آغشته به مواد شوینده و کمی آب کنید و بر روی کثیفی ‌ها بکشید.

 سپس دستگاه را از برق جدا کرده اجازه دهید که خنک شود و با پارچه نم شده با آب باقی ‌مانده مواد شوینده را تمیز کنید. اینکار را برای تمام سطح دستگاه را نیز برای از بین بردن گرد و غبار می توانید انجام دهید و در آخر به پارچه و یا حوله ‌ای خشک تمام سطح را پاک کنید.

نکته: از ابزار مواد ساینده برای صفحات و خراشیدن آن ‌ها با ابزار تیز اجتناب کنید.

برای صفحات غیر تفلونی می‌توانید از مقداری مواد و محلول پاک‌کننده و یا یک تکه سنباده نرم برای از بین بردن زباله ‌های چسبیده به صفحات استفاده کنید.

 و در نهایت تعمیر و نگهداری منظم از پرینتر های سابلیمیشن با رعایت نکات نظافت و تمیز کردن ‌دستگاه چاپ پارچه به طور مرتب هم میتوان عملکرد دستگاه را بهبود بخشید و همچنین عمر آن را افزایش داد.

شرکت فبتاک به عنوان برترین واردکننده و توزیع کننده انواع دستگاه چاپ پارچه در کشور است، که بهترین و با کیفیت ترین دستگاه ها و ملزومات صنعت چاپ را جهت ارائه به شما صنعتگران گرامی گرد هم آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *