اشتباهات رایج در چاپ سابلیمیشن

اشتباهات رایج در چاپ سابلیمیشن موضوع مهمی است که باید در این روش چاپ به آن بسیار دقت شود. شاید چندین و چند بار در مورد کیفیت چاپ سابلیمیشن شنیده باشید، اما آیا همیشه و بدون توجه به جزئیات این کیفیت به دست نمی آید؟

اشتباهاتی درچاپ سابلیمیشن وجود دارد که اگر خواسته و ناخواسته در هنگام کار انجام شود باعث صدمه جدی به کیفیت کار می شود و حتی ممکن است کل قطعه و رول چاپی را نابود کند. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی این اشتباهات بپردازیم تا در هنگام چاپ دچار این خطا ها نشوید.

مهم ترین خطاهای رایج در چاپ سابلیمیشن

از جمله خطاها و اشتباهات رایج در چاپ سابلیمیشن عبارتند از:

  • نگهداری اشتباه از کاغذ سابلیمیشن

یکی از ارکان اصلی چاپ سابلیمیشن، کاغذ آن است. بدلیل فرآیندی که در این روش انجام می شود (تصعید) ساختار این کاغذ با کاغذهای معمولی کاملاً متفاوت است. این کاغذ در ابتدا باید مرکب را به صورت جامد در خود حفط کند و در هنگام حرارت دیدن آن را به بخار تبدیل کند. همین موضوع سبب می شود که نگهداری از آن هم شرایط ویژه ای داشته باشد.

کاغذ سابلیمیشن به شدت در مقابل رطوبت حساس است و سریع رطوبت موجود در هوا را جذب می کند. وارد شدن رطوبت به داخل بافت آن باعث می شود هنگامی که قرار است مرکب جذب گردد به خوبی به خورد کاغذ نرود و یا غلظت رنگ دچار مشکل شود و مرکب در کاغذ پخش شود که هر دو این موضوعات بر روی چاپ نهایی تأثیر گذار است. اگر در هنگام چاپ متوجه شدید که رنگی که بر روی پارچه با رنگ طرح متفاوت است یا غلظت رنگ پایین آمده مطمئن باشید که کاغذ شما مقداری رطوبت را جذب کرده است.

برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل بهترین کار این است که محل قرارگیری کاغذ را طوری تعیین کنیم که در معرض کمترین رطوبت قرارداشته باشد اما اگر بطور ناخواسته متوجه شدید که کاغد دچار رطوبت شده، بهتر است قبل از اینکه بر روی آن چاپ انجام دهید با دستگاه پرسی حرارتی مقداری حرارت در زمان بسیار کوتاهی به آن بدهید تا رطوبت کاغذ کاهش یاید.

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی مطالعه مقاله رطوبت و تأثیر آن بر چاپ سابلیمیشن را از دست ندهید.

  • تشخیص اشتباه پشت و رو کاغذ سابلیمیشن

یکی دیگر از اشتباهاتی که می تواند کل کار شما را خراب کند، تشخیص اشتباه پشت و رو کاغذ است. این کاغذ دارای دو رو متفاوت است که یک رو روشن تر و سمت دیگر کمی تیره تر است. اکثر تولید کنندگان بر روی بسته بندی سمت صحیح برای چاپ را تعیین می کنند اما گاهی این علامت ها پاک می شوند. باید بدانید که سمت صحیح  برای انجام چاپ سمت روشنتر و سفید تر آن است.

حال اگر اشتباه تشخیص دهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر در سمت اشتباه کاغذ طرح خود را چاپ کرده باشید، هیچ تفاوتی با چاپ بر روی کاغذ معمولی نخواهد داشت و در قسمت انتقال طرح بر روی پارچه عمل تصعید یا انجام نمی شود و یا بصورت ناقص انجام می شود که طرح بصورت تکه تکه بر روی پارچه چاپ می شود.

برای اینکه دچار این اشتباه نشوید پیشنهاد می کنیم که همیشه کاغذ ها را به یک صورت نگهداری کنید و بدانید کدام سمت برای چاپ است و کدام سمت نباید چاپ انجام شود. اینگونه احتمال اینکه این اشتباه را انجام دهید بسیار پایین خواهد آمد.

  • استفاده از مرکب عادی به جای مرکب سابلیمیشن

همانطور که احتمالاً می دانید مرکب مورد استفاده از در روش چاپ سابلیمیشن مرکب مخصوصی است. ساختار شیمیایی این جوهر به نحوی طراحی شده که در صورتی که بصورت جامد باشد در مواجه گرما بدون آنکه به مایع تبدیل شود به شکل بخار در بیاید. این بخار رنگ، وارد تار و پود پارچه می شود و یک چاپ با کیفیت و مقاوم را به ارمغان می آورد.

شاید متوجه شده باشید که اگر به اشتباه از مرکب معمولی استفاده کنید چه اتفاقی خواهد افتاد! مرتکب شدن این اشتباه علاوه بر اینک صدمات جبران ناپذیری به هد دستگاه وارد می کند، عملاً در فرآیند چاپ اختلال ایجاد می کند و بدرستی انجام نمی شود.

معمولاً در کارگاه های چاپ به این دلیل که از چندین دستگاه با روش چاپ متفاوت ممکن است استفاده شود که هرکدام جوهر های مختلفی دارند انتخاب نوع جوهر غلط رخ می دهد. بهترین کار این است که مرکب سابلیمیشن را در جای مخصوصی قرار دهید تا از دیگر مرکب ها قابل تشخیص باشد.

  • خروجی گرفتن از طرح با فرمت اشتباه

در نرم افزارهای طراحی دو نوع فرمت رنگ وجود دارد یکی RGB و دیگری CMYK است. چیزی که شما از صفحه نمایش خود مشاهده می کنید رنگی با فرمت RGB است، اما طرحی که قرار است چاپ شود باید با رنگ بندی CMYK انجام شود.

اشتباه خروجی گرفتن طرح باعث می شود بعد از چاپ رنگ طرحی که چاپ شده با چیزی که طراحی شده مقداری متفاوت باشد. این تفاوت به قدری است که قابل چشم پوشی نباشد پس باید دقت کنید که حتماً طرح شما با فرمت مناسبی از نرم افزار های طراحی خروجی گرفته شده باشد.

  • عدم آینه کردن طرح

دقت کنید که با استفاده از نرم افزارهای طراحی مانند فوتوشاپ و یا ایلستریتور ویا نرم افزار درایور چاپگر عکس را به صورت آینه ای خروجی بگیرید تا در انتقال طرح از کاغذ به متریال به همان صورتی که در مانیتور کامپیوتر مشاهده می کنید بر روی محصول نیز چاپ  شود.

  • رعایت نکردن نظافت دستگاه

هد مهمترین قسمت دستگاه چاپ پارچه است و در نگهداری از آن باید بسیار دقت کنید. یکی از اشتباهاتی که باعث می شود به این قطعه آسیب وارد شود عدم نظافت روزانه دستگاه است. در طول روز چندین و چندبار دستگاه استفاده می شود و مربک توسط هد بر روی کاغذ اسپری می شود، باید توجه کنید که همواره مقداری از مرکب بر روی هد باقی می ماند که باید پاک شود.

همیشه سعی کنید در انتهای روزکاری با یک دستمالی که آغشته به مواد حلال است هد دستگاه را تمیز کنید تا دچار گرفتگی نشود. این گرفتگی ها در بلند مدت آسیب جدی به این قطعه وارد می کند و در نهایت از کار خواهد افتاد.

جهت مطالعه نحوه تمیز کردن دستگاه چاپ پارچه کلیک کنید.

  • استفاده از مرکب و کاغذ بی کیفیت

شاید الان به این فکر می کنید که هیچ کدام از اشتباهات را انجام نداده اید اما چرا باز هم چاپ انجام شده بی کیفیت است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که انتخاب مرکب و کاغذ نامرغوب نیز از اشتباهاتی است که گاهی تازه واردان به این حوزه به آن دچار می شوند. در بازار همانگونه که مشاهده کرده اید انواع و اقسام مرکب و کاغذ وجود دارد که هر کدام دارای برند مختلفی است.

هرکدام از این برند ها فارغ از اینکه اصل باشند و یا تقلبی دارای کیفیت متفاوتی هستند. متأسفانه برخی از فروشندگان به دلیل عدم آگاهی خریداران، مرکب و کاغذ بی کیفیت را به آن ها می فروشند و نتیجه آن در کیفیت کاملاً مشهود است. سعی کنید در انتخاب کاغذ سابلیمیشن و مرکب آن بسیار دقت کنید و اگر تجربه ای در این موضوع ندارید از افراد کارشناس و با تجربه مشورت بگیرید.

درست است که چاپ سابلیمیشن یک چاپ با کیفیت و با دوام است اما این بدین معنی نیست که به جزئیات آن دقت نکنیم. اگر می خواهید محصولی با کیفیت داشته باشید باید کوچکترین مسائل مانند رطوبت، پشت و رو کاغذ و… برای شما مهم باشد.

اگر در حوزه چاپ فعالیت دارید و یا می خواهید وارد این عرصه شوید، پیشنهاد می کنیم حتماً با کارشناسان این حوزه مشورت کنید تا مرتکب اشتباهات رایج در چاپ سابلیمیشن نشوید. اگر شناختی از بزرگان این حوزه ندارید ما به شما شرکت فبتاک را پیشنهاد می کنیم. این مجموعه با داشتن  سابقه ای درخشان در حوزه فروش دستگاه های چاپ پارچه و ملزومات آن خدمات مشاوره را به صورت رایگان انجام می دهد و می توانید تمامی سؤالات و مشکلات خود را از کارشناسان این مجموعه بپرسید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *