بخشی از این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

صنعت چاپ با پیدایش امکان انجام چاپ بر روی انواع پارچه و کاربرد گسترده از انواع پارچه های چاپ شده در صنایع گوناگون دستخوش تغییر و تحولی عظیم گردیده است. امکان انجام چاپ بر روی پنبه، ابریشم، نایلون، پلی استر و فراتر از آن هر نوع پارچه ای با استفاده از تکنولوژی چاپ روی پارچه امکان پذیر است.

دستگاه چاپ پارچه و پرینتر سابلیمیشن جهت انجام چاپ برو روی انواع مختلفی از پارچه در ابعاد و اندازه های مختلف توسط فبتاک ارائه دهنده انواع دستگاه و ملزومات چاپ ارائه می شود. جهت دریافت مشخصات فنی و همچنین کاتالوگ محصولات با کارشناسان فبتاک با شماره 02188235100 و 09121799929 تماس حاصل نمایید.

 انواع دستگاه چاپ پارچه

فرآیند انجام چاپ بر روی پارچه به دو دسته چاپ مستقیم توسط دستگاه چاپ پارچه و چاپ سابلیمیشن توسط پرینتر سابلیمیشن تقسیم می شود. در روش چاپ مستقیم طرح و یا تصویر دیجیتال توسط دستگاه چاپ پارچه بر روی انواع پارچه با فرمان شما به صورت مستقیم پیاده می شود، در روش غیر مستقیم یا سابلیمیشن ابتدا طرح و یا تصویر مورد نظر بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ و بسته به نوع مدیا توسط دستگاه پرس حرارتی (جهت چاپ مدیا قطعه قطعه) و یا کلندر سابلیمیشن (جهت چاپ بصورت رولی) بر روی پارچه پیاده می شود.

پرینتر سابلیمیشن

بدون شک میتوان گفت پرینتر سابلیمشن مهمترین رکن چاپ سابلیمیشن است. اولین چاپ سابلیمیشن در سال 1957 توسط نوئل دی پلاس در فرانسه اختراع گردید که بعد ها در یک لابراتوار برپاشده در امریکا براساس یافته های نوئل دی پلاس اولین پرینتر چاپ دیجیتال سابلیمیشن طراحی و ساخته شد.

اصول کار پرینترهای دیجیتال سابلیمیشن بر اساس کدهای دیجیتالی برنامه ریزی شده است. مین برد در این پرینترها مانند مغز انسان عمل نموده و به قسمت های دیگر پرینتر درحین عملیات چاپ توسط کدهای دیجیتالی دستور میدهد. با دستور مین برد مرکب از مخزن های تعبیه شده در پشت دستگاه به سمت هدها هدایت شده و با دستورهای نرافزاری به درون هدها راه پیدا میکند و سپس با دستور مین برد به کرییج حرکت نموده و ترکیب های رنگی متفاوتی را به صورت چاپ بر روی کاغذ ایجاد می کند.

در روش چاپ دیجیتال میتوان از چهاررنگ اصلی (CMWK) به حدود 16 میلیون ترکیب رنگی منحصر به فرد دست یافت که این امر بیانگر نامحدود بودن طرح در چاپ دیجیتال سابلیمیشن توسط پرینتر میباشد.

رول جمع کن در جلوی پرینتر وظیفه جمع کردن کاغذ چاپ شده را پس از خشک شدن توسط هیتر به عهده دارد.

مزایای چاپگر های سابلیمیشن

از جمله مزایای انجام چاپ با دستگاه سابلیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان چاپ دقیق توسط چاپگرهای سابلیمیشن فراهم می ‌شود.
 • انواع طراحی‌ های دقیق و پیچیده را می ‌توان به‌ راحتی با این دسته از چاپگرها بر روی پارچه ‌های پلی استری اجرا کرد.
 • چاپی که روی مدیا با این روش اعمال می ‌شود نیاز به استراحت و زمان انتظار طولانی‌ مدت ندارد و بلافاصله پس ‌از چاپ تثبیت می‌ شود.
 • مرکبی که بر روی متریال اعمال و تثبیت ‌شده به‌ طور کامل در پارچه و در قسمت ‌های زیر لایه ‌ای نفوذ می‌ کند و به مانند لایه ای اضافی و جامد بر روی آن نمی ‌ماند، لذا ماندگاری بالایی دارد. همین مزیت چندین نکته مثبت به ‌همراه دارد. اول این‌که چاپ که در تاروپود نفوذ کرده مانند لایه اضافی بر روی متریال قرار نمی‌گیرد پس به ‌سادگی پاک نمی‌شود و رنگ ‌ها ترک نمی‌خورد.
 • غلظت رنگ و پیگمنت مرکب آن قوی بوده و پس ‌از مدتی طرح ‌ها محو نمی‌ شوند.
 • بدون نگرانی می ‌توانید پارچه طراحی‌ شده با سابلیمیشن را بشویید و آبکشی کنید بدون این‌که درخشندگی رنگ ‌ها از بین برود.
 • در برابر اشعه فرابنفش و تأثیرات مضر آن مقاوم است.
 •  یک مزیت مهم دیگر چاپگر سابلیمیشن آنست که طرح چاپ‌ شده بر روی پارچه آن را خشک نمی‌ کند و قابلیت تنفس و رد و بدل شدن جریان هوا را مسدود نمی ‌کند. بنابراین برای چاپ روی البسه ورزشی ایده ‌آل است.
 • این چاپگر دوستدار محیط ‌زیست بوده و مرکب های آن مضر نیستند و به حلال نیاز ندارند.

کاربرد چاپ سابلیمیشن

از پرینترهای سابلیمیشن در تولید و سفارشی ‌سازی بسیاری از محصولات می‌ توان استفاده کرد. از جمله کاربردهای اصلی این روش از چاپ عبارتند از:

 • پرچم‌ ها

پرچم ‌ها در اشکال و اندازه ‌های مختلف بدون‌ شک یکی از رایج ‌ترین مواردی است که بیشترین میزان چاپ با دستگاه سابلیمیشن را دارد. پارچه پرچم از مواد پلی استری با تار های بافتنی است که در هر دو سمت قابلیت چاپ را داراست.

 • بنرها

تولید بنرهای تبلیغاتی کاربرد دیگر این چاپ است. ابزارهای ارتباط بصری کاربرد فراوانی در صنعت چاپ دارند. بنر ها به دلیل جنس متریال خود گزینه ای بسیار مناسب برای پرینترهای سابلیمیشن هستند.

 • ابزارهای تبلیغاتی

چاپ بسیاری از ابزارهای تبلیغاتی مانند لایت باکس ‌ها و لایت باکس پارچه ‌ای با سابلیمیشن انجام می ‌شود. در ابزار های تبلیغاتی کیفیت چاپ و وضوح آن بسیار مهم است.

به عبارت دیگر می توان گفت حائز اهمیت است که تصویر گرافیکی چاپ شده از جنب و جوش کافی برخوردار بوده و با رنگبندی کامل اجرا شود. بنابراین توصیه چاپگران برای این لوازم دستگاه سابلیمیشن است.

 • البسه ورزشی

چاپ تصعید به ‌طور قابل‌ توجهی برای تولید تیشرت برای تمام ورزش ‌ها استفاده می ‌شود. کالای ورزشی حوزه محبوب برای چاپ است. تمام پارچه های البسه ورزشی کششی اند و رسانه‌ ای قوی برای این روش از چاپ هستند.

 • دکوراسیون منازل

لوازم منزل اعم از پرده، کالای خواب، کوسن، پارچه مبل، رومیزی، بوم، فرش و … کالاهای محبوب مورد طراحی برای این چاپ هستند.

کیفیت بهینه و ثابت نه ‌تنها با استفاده از ابزارهای چاپ سابلیمیشن به‌ خوبی انجام می ‌شود، بلکه به‌ خوبی این ابزارها یک کسب ‌و کار را قادر می ‌سازند تا به بهبود تولید پرداخته و بتواند طیف وسیعی از بازار چاپ را در دست گیرد.

ویدیو عملکرد دستگاه چاپ پارچه

مراحل کار دستگاه چاپ پارچه

دو نوع اصلی از دستگاه ‌های چاپ پارچه که بر پایه متد های چاپ جوهر افشان و تصعید حرارتی عمل می ‌کنند هر کدام مراحل متفاوتی را دنبال می ‌کنند که در ادامه قدم به قدم آورده شده است.

 • مراحل کار پرینتر جوهر افشان

فرآیند چاپ پارچه و منسوجات به روش جوهر افشان که با چاپ مستقیم بر روی بستر کار می‌ کنند مراحل کمتری نسبت به چاپ سابلیمیشن دارد. با این‌ حال به دلیل هزینه ‌های بالا و سرعت پائین این فرآیند هنوز به‌ عنوان گزینه ‌ای برای تولید انبوه پذیرفته ‌نشده است. از این‌ گونه دستگاه ‌ها بیشتر برای تولید طرح‌ های جدید و نمونه ‌های اولیه و برای طراحی پارچه و تست فرم و تناسب طرح بر روی پارچه استفاده می‌ شود. مراحل کار دستگاه عبارت ‌اند از:

 1. طراحی و انتقال به پرینتر

همچون هر پروژه طراحی ابتدا طرح گرافیکی و هنری که قرار است بر روی پارچه چاپ شود باید یک فرمت قابل خواندن و سازگار با دستگاه تبدیل کرد. این کار اغلب با نرم‌ افزار ریپ انجام می ‌شود. سپس فایل عکس به دستگاه منتقل شده و طراحی اغلب به ‌صورت بدون درز باید انجام گیرد، به گونه‌ ای که امکان تکرار بی‌ پایان طرح فراهم باشد تا طراحی بدون احساس هیچ مرزی برروی پارچه ایجاد شود.

 1. انتقال به پارچه

اکنون زمان انتقال تصویر به پارچه است. چاپگرهای دیجیتال از فناوری جوهر افشان و کارتریج های جوهر برای پرینت استفاده می ‌کنند. دستگاه دارای چندین هد و نازل است. عموماً پارچه را به محلول مایع مخصوص قبل از چاپ آغشته می ‌کنند تا رنگ را بهتر بپذیرد و رنگ بهتر جذب شود سپس هد چاپگر با حرکت رفت ‌و برگشت بر روی یک محور رنگ را با قطرات ریز بر روی پارچه اسپری می ‌کند.

 1. فیکس کردن طرح

مرحله آخر مربوط به فیکس کردن و ماندگاری طرح بر روی پارچه است بسته به نوع پارچه و نوع رنگ تثبیت ممکن است شامل بخار حرارت خشک و یا فشار باشد و گاهی نیز به ترکیبی از این دو یا چند مورد نیاز است.

 • مراحل کار پرینتر سابلیمیشن

سابلیمیشن یک فرآیند چاپ روی محصولات و منسوجات پلیمری و پلی استری است که در بخش پوشاک و چاپ روی پارچه کاربرد های فراوانی دارد. برای انجام چاپ تصعید نیاز به موارد زیر است:

 • پرینتر سابلیمیشن
 • دستگاه پرس حرارتی و یا کلندر سابلیمیشن
 • کاغذ سابلیمیشن
 • مرکب سابلیمیشن

فرآیند این چاپ چند بخش و چند مرحله تقسیم می ‌شود که به شرح زیر است.

 1. ایجاد طرح و ارسال به پرینتر

اگر نیاز به طراحی سفارشی باشد باید از یک گرافیست کمک گرفت. گرافیست با نرم‌ افزار های طراحی پیشرفته مانند  Adobe Creative و CorelDRAW یک طرح اختصاصی انجام می ‌دهد. از آنجایی‌که چاپ سابلیمیشن به تصویری با کیفیت با وضوح تصویر بالا نیاز دارد رزولوشن تصاویر با dpi 300 با فرمت‌ های استاندارد EPS, TIFF, PNG, JPG باید باشد.

 با استفاده از نرم ‌افزار rip پرینتر هر گونه تغییر طرح و هم‌ خوانی‌ های لازم با دستگاه انجام خواهد شد .

 1. پرینت طرح بر روی کاغذ

در این مرحله رول کاغذ ترانسفر که متناسب با ابعاد طرح و عرض پارچه باید انتخاب شود در دستگاه پرینتر قرار می‌گیرد سپس پرینتر با حرکت نازل مرکب را بر روی کاغذ می ‌پاشد. مرکب سابلیمین مرکبی مخصوص برای روش تصعید است که بر پایه آب می باشد. بدین ‌صورت که به‌ محض اعمال بر روی کاغذ خشک ‌شده و جامد می ‌شود و با اعمال حرارت در دستگاه پرس حرارتی و یا کلندر تصعید شده و در زیرلایه ‌های پارچه نفوذ می‌ کند.

 کیفیت کاغذ نیز بسیار مهم است تا به ‌طور مداوم ذرات رنگ را بر روی محصول با اعمال گرما بی کم ‌و کاستی آزاد کند. چاپ باید بر روی قسمت سفیدتر و روشن ‌تر کاغذ انجام شود این نکته تشخیص سمت صحیح کاغذ را بیان می‌ کند.

 1. انتقال طرح از کاغذ و پارچه

این مرحله توسط دو دستگاه پرس حرارتی و یا کلندر سابلیمیشن  انجام می ‌گیرد. این دو دستگاه  با سه فاکتور فرآیند انتقال مرکب از کاغذ و پارچه را فراهم می‌ کنند.

 • زمان
 • درجه ‌حرارت
 • فشار

 این سه فاکتور بنا به بستر چاپ می ‌تواند متفاوت باشد. اما نکته ‌ای که حائز اهمیت است توصیه ‌های سازنده در خصوص دستگاه حرارتی و نوع پارچه است که به اپراتور در تعیین میزان و درجه هر سه فاکتور کمک می‌ کند.

 دستگاه‌ های پرس حرارتی اغلب برای بستر هایی با ابعاد کوچک مانند روسری، رومیزی کوسن و تیشرت  کاربرد دارد.

 کلندر مختص به تولید با تیراژ بالاست. این دستگاه مخصوص انتقال رول به رول است. رول پارچه و کاغذ بر روی ‌هم قرار گرفته و هم ‌زمان وارد کلندر شده و این دستگاه با دو غلطک پارچه و کاغذ را به هم تحت فشار و گرما پرس می ‌کند. بدین‌ صورت مرکب از کاغذ و پارچه منتقل می‌ شود.

دستگاه کلندر سابلیمیشن

دستگاه کلندر سابلیمیشن دارای غلطکی برای انتقال حرارت بوده و به ‌عنوان دستگاه ترانسفر پارچه در زمره انواع دستگاه های چاپ پارچه نیز شناخته می‌شود. سازوکار تکنولوژی به‌ کار رفته در دستگاه کلندر سابلیمیشن همچون سایر دستگاه های مورد استفاده در این صنعت بر پایه تصعید بوده و از این ‌رو به آن دستگاه کلندر سابلیمیشن گفته می ‌شود. این دستگاه نیز جهت انتقال طرح به کاغذ کاربرد داشته و برای چاپ در ابعاد بسیار بزرگ از این دستگاه استفاده می ‌شود.

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که پارچه به‌ همراه کاغذ سابلیمیشن وارد دستگاه شده و سپس طبق روند دستگاه چاپ پارچه، چاپ را بر روی متریال با کیفیت بالا انجام می ‌دهد.

کاربرد دستگاه کلندر

دستگاه سابلیمیشن ۸ کاره دارای ۸ قالب متفاوت جهت چاپ بوده و بعضی از این قالب ‌ها در چند حوزه با یکدیگر مشابه هستند. دستگاه کلندر نیز به عنوان یکی از دستگاه های چاپ پارچه از تکنولوژی سابلیمیشن بهره برده و در ساده‌ ترین حالت برای چاپ بر روی کاغذ ها و پارچه ‌های رولی استفاده می ‌شود. علاوه ‌براین هر جسم و متریالی که دارای انعطاف بوده و با غلتک موجود در دستگاه کلندر همخوانی داشته باشد می ‌تواند به ‌عنوان متریال برای چاپ در دستگاه ‌های کلندر استفاده شود.

مزایای دستگاه کلندر

از جمله مزایای استفاده از دستگاه کلندر سابلیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مزیت ‌های استفاده از دستگاه کلندر برای چاپ این است که غلتک موجود در این دستگاه در تمامی نقاط خود به‌ صورت یکپارچه حرارت دیده و گرم می ‌شود و از این‌ رو طرح را به روی پارچه به‌ صورت یکپارچه و کامل منتقل کرده و طرح چاپی بسیار باکیفیت و واضح می ‌باشد.

از مزایای دیگر این دستگاه می ‌توان به‌ راحتی کار با دستگاه کلندر اشاره کرد که اپراتور تنها با چند ساعت آموزش کار با آن را به‌ خوبی آموزش ‌دیده و می تواند از آن استفاده ‌کند.

دستگاه کلندر دارای سیستم حفاظتی جهت حفاظت از نمد است که همین موضوع سبب افزایش طول عمر دستگاه و حفظ کیفیت آن شده است. صاحبان دستگاه کلندر در کارگاه‌ ها می ‌توانند با هزینه کم چاپ بر روی پارچه و لباس را با سرعتی بیشتر انجام دهند.

انواع جوهر و مرکب برای چاپ پارچه

چاپ پارچه خوب به عوامل مؤثر بستگی دارد که یکی از این موارد، نوع مرکب چاپ پارچه است. با دگرگون شدن و توسعه تکنولوژی هدهای جوهر افشان و مرکب ها، مجموعه مرکب های جدیدی به بازار عرضه شده است و انواع مرکب چاپ، متناسب با نوع رسانه خاصی تولید شده اند و دارای خصوصیات و کیفیت های متفاوتی هستند.

بطورکلی می توان گفت 3 نوع مرکب برای چاپ وجود دارد:

 • مرکب های پایه آب (Disperse Ink Set)

مرکب های پایه آب نوعی مواد رنگ زا هستند که درجه حلالیت آن ها بسیار پایین بوده و عملاً در آب پراکنده می شوند. همین ویژگی به مواد رنگی امکان می دهد تا توسط روزنه های الیاف جذب شوند. سپس زمانی که در معرض حرارت قرار می گیرند، در سطح مولکولی الیاف محصور می شوند.

از این مرکب ها برای چاپ روی پارچه های پلی استر و استات که به دوام و استحکام بیشتری نیاز است، استفاده می شود.

 • مرکب های اسیدی (Acid Ink Set)

مرکب های اسیدی معمولاً از نمک های سدیمی اسید سولفونیک تشکیل می شوند که مواد رنگی در آن از حلال پذیری بالایی برخوردار می باشند. معمولاً این مرکب تنها برای چاپ پارچه های پشمی، کشمیر، آنغوره، نایلون و ابریشم به کار می رود. عملکرد مرکب اسیدی روی این پارچه ‌ها از نظر شفافیت و شادابی رنگ، دوام و شدت رنگ مثال زدنی است.

 • مرکب پیگمنتی (Pigment Ink Set)

مرکب های پیگمنتی مرکب هایی هستند که در آن ها مواد رنگی از ذرات بسیار ریزی تشکیل و پس از حل شدن، در یک حامل به صورت معلق (سوسپانسيون) باقی می مانند. در این روش، مرکب روی پارچه منتقل شده و هنگامی که مایع خشک می شود، ذرات رنگی روی پارچه می نشیند و تثبیت می شود. به همین خاطر از این مرکب ها می توان روی انواع پارچه ها استفاده کرد.

تاریخچه تغییر و تحول پرینتر سابلیمیشن

پرینتر های سابلیمیشن امروزی بعد از تغییر و تحولات فراوان در طول سالیان سال تحقیق و بررسی ساخته شده اند. از جمله نغییرات به وجود آمده میتوان به تغییر در تعداد هدهای این دستگاه اشاره کرد. تعداد هدها در پرینتر های گوناگون سابلیمیشن میتواند متغییر باشد در ابتدا پرینتر های دیجیتال سابلیمیشن مجهز به یک عدد هد بودند که معروف ترین هد به کار رفته در این نوع پرینترها، هد اپسون DX5 بود. با گذشت زمان و نیاز به سرعت چاپ بیشتر، طراحان پرینتر دیجیتال سابلیمیشن به فکر طراحی پرینترهایی با دوهد افتادند. این پرینتر ها سرعتی برابر 30 متر مربع در ساعت و تقریبا 2 برابر تک هد را دارا بودند. با وجود پیشرفت در تکنولوژی هد، فعالیت گسترده کارخانه های تولید هد سابلیمیشن به سرکردگی شرکت اپسون نسل بعدی هد های سابلیمیشن به بازار چاپ دیجیتال راه پیدا کرد. هد اپسن 5113 تقریباً با سرعتی معادل 3 برابر هد  DX5 به بازار معرفی شد. این هدها عموماً از روی پرینتر هایی با عرض کوچک60 سانتی متری ساخت شرکت اپسون توسط سازندگان پرینترهای سابلیمیشن چینی برداشته شده و بر روی پرینتر های ساخته شده با عرض بالا توسط آنان به کار گرفته شد.

به طوری که پرینتر های سابلیمیشن چینی با 2 هد اپسن 5113 توانایی چاپ حدود 60 الی 70 مترمربع در ساعت را دارا هستند. باگذشت زمان پرینتر هایی با 3 هد به بازار چاپ دیجیتال سابلیمیشن راه پیدا کردند که میتوانستند سرعتی معادل 110 تا 120 متر مربع را با هدهای 5113 در حالت تک پس دارا باشند.

نسل های بعدی هدهای اپسون 5113، اپسون 4720 نام دارد. این هد ها قیمت پایین تر و سرعت نسبتاً بالاتر ولی طول عمر پایین تری را دارا هستند. این تفاوت قیمت هد ها باعث پایین آمدن قیمت پرینتر های سابلیمیشن 3 هد از نوع اپسون 4720 گردید.

 در این میان، دانشمندان بخش تحقیق و توسعه در شرکت های بزرگ ساخت پرینتر های سابلیمیشن بیکار نبودند و ایده های زیادی را درمورد نوع طراحی بدنه و تعداد هد های به کار رفته در پرینتر سابلیمیشن  بیان نموده اند در ادامه، پرینترهایی با بدنه های صنعتی و جهت عملکرد در شیفت های طولانی تر در 24 ساعت طراحی شدند و همینطور تعداد هدهای به کار گرفته شده در یک پرینتر توانست به اعداد بالایی همچون 36 هد برسد، در ادامه دانشمندان موفق شدند جهت بالابردن کیفیت چاپ تغییراتی در نوع باز کردن و جمع کردن رول های کاغذ توسط پرینتر ارائه دهند که این تغییرات تا حد زیادی چروکیدگی کاغذ را هنگام چاپ و جمع آوری کاهش داد، همچنین طراحان به مرور زمان قادر گشتند که ایرادات موجود در طراحی بدنه پرینتر سابلیمیشن را رفع نمایند که این امر نیز باعث ثبات عملکرد پرینتر در شیفت های طولانی مدت گردید. به عنوان مثال، تعداد پینچ رولر ها که جهت کشش و هدایت کاغذ به روی دستگاه نصب می شدند به مرور زمان افزایش یافتند و سطح مقطع آن ها به منظور هدایت و کشش بهتر کاغذ دارای شیار گردید و یا اینکه پلیت چاپ پرینتر ها به صورت شیار دار و با فن های قوی تر ارائه گردیدند که این امر باعث مکش بیشتر کاغذ به سمت پایین و همینطور عدم چروکیدگی و همچنین احتمال آسیب کاغذ به هدها گردید.

دکودر چیست؟

یکی از ایراداتی که به پرینتر های دیجیتال سابلیمیشن چینی وارد است، بحث استفاده از هدهای اورجینال اپسون مانند هد اپسون 5113 و اپسون 4720 بدون داشتن قرارداد با شرکت اپسون می باشد. این شرکت قادر به استفاده مستقیم از هدهای شرکت اپسون نمی باشند چراکه این هدها دارای قفل اورجینال شرکتی هستند.

این شرکت ها به منظور رمز گشایی از قفل های شرکت اپسون و شناساندن این هدها به پرینترهای سابلیمیشن ساخته شده توسط آن ها از دکودر استفاده می نمایند .در نهایت، دکودر یک برد کوچک در مسیر انتقال داده از مین برد به هدها میباشد که این برد کوچک، وظیفه رمز گشایی کد های فرستاده شده توسط مین برد به هدها را دارا می باشد. یک حرکت هوشمندانه از شرکت اپسن !

پس از استفاده غیر قانونی و بی شمار شرکت های چینی از هد های اپسون 5113 و اپسون 4720 در پنج سال گذشته جهت تولید انواع پرینتر سابلیمیشن، شرکت اپسون به این فکر افتاد که باارائه راهکاری و به صورت قانونی سهم بیشتری از بازار سابلیمیشن را در اختیار گیرد. این شرکت با معرفی هد i3200 در سال 2021 توانست شرکت های سازنده پرینتر های سابلیمیشن چینی را متقاعد نماید تا به صورت قانونی و توسط نمایندگی های اپسن هد مورد نظر خود را جهت ساخت پرینتر های سابلیمیشن تأمین نمایند. با این کار شرکت های چینی میتوانند از مزایای همکاری مستقیم با شرکت اپسون مانند گارانتی کیفیت، گارانتی تامین هد و… بهره مند گردند همینطور با به کارگیری هد مجاز شرکت اپسون در پرینتر های سابلیمیشن دیگر احتیاجی به دکودر نخواهد بود. هد های i3200 از مزیت های رقابتی بیشتری در زمینه کیفیت چاپ، سرعت چاپ، دقت چاپ و طول عمر هد برخوردار می باشند.

دستگاه چاپ پارچه

متریال قابل چاپ با دستگاه چاپ پارچه

با استفاده از دستگاه‌ چاپ و تکنیک ‌های امروزی جهت چاپ روی پارچه، صرف‌ نظر از این ‌که چه پارچه ‌ای را انتخاب می‌کنید می‌توانید به یک نتیجه عالی دست پیدا کنید. ترفند ها و روش ‌های مستقیم چاپ بر روی پارچه توسط دستگاه پرینتر، بهترین گزینه برای چاپ بر روی انواع منسوجات برگرفته از الیاف طبیعی است. این پارچه ‌ها شامل پارچه‌ های ابریشمی، پنبه‌ای و پشمی هستند.

پارچه‌ های طبیعی انتخاب نهایی برای چاپ با دستگاه پرینتر و روش مستقیم چاپ هستند. زیرا تمایل این نوع از پارچه ‌ها برای دریافت و جذب جوهر بسیار بیشتر از پارچه ‌های ساخته ‌شده توسط انسان است. ترکیبات پنبه انتخابی محبوب برای مشتریان است زیرا نرم و نفوذ پذیرند.

در روش مستقیم دستگاه پرینتر رنگ یا همان مرکب را به ‌صورت جوهر فشانی بر روی پارچه می‌ پاشد و این رنگ به تار و پود پارچه نفوذ کرده و سبب تثبیت طرح بر روی آن می‌شود.

پارچه‌های اکریلیک و پلی استر و ترکیبات آن‌ها نسبت‌ به الیاف طبیعی نفوذ پذیری کمتری دارند. بنابر این مشکل چسبیدن  مرکب چاپ به وسیله دستگاه پرینتر در آن‌ ها مشهود است. خوشبختانه با ظهور دستگاه ‌های سابلیمیشن و پرس حرارتی مشکل در چاپ بطور کامل بر طرف شده است. بنابر این دستگاه سابلیمیشن  را می‌توان بهترین گزینه برای چاپ بر روی مواد پلی استری در نظر گرفت. طرح و تصویر چاپی توسط چاپگر های سابلیمیشن بر روی کاغذ مخصوص که کاغذ سابلیمیشن نام دارد، حک ‌شده و با پرس حرارتی می‌توان تحت فشار و گرما و یا خلا و گرما، طرح را به پارچه منتقل کرد.

بنابراین هر نوع چاپی را می‌توان با دستگاه ‌های چاپ امروزی و هم چنین دستگاه ‌های چاپ پارچه فبتاک بر روی متریال مدنظر خود چاپ کنید و انواع محصولات مانند بنرها،پرچم ها، البسه و پوشاک، دکوراسیون داخلی و سرامیک ها و چینی ها و … را شخصی سازی و  سفارشی سازی کنید.

DTF چیست؟

چاپ DTF، یکی از روش‌ های چاپ پارچه است که از آن برای انواع چاپ بر روی پارچه استفاده می‌ شود. DTF مخفف Direct To Film به‌ معنای چاپ مستقیم روی فیلم است و یکی از جدیدترین روش‌ های چاپی امروزی می‌ باشد. امروزه از روش‌ های بسیار گوناگون و جدیدی برای چاپ بر روی متریال‌ های گوناگون استفاده می‌ شود که هر کدام از این روش‌ ها از ویژگی‌ ها و دقت‌ های گوناگونی در چاپ برخوردار هستند. چاپ DTF نیز از دقت بسیار بالایی در چاپ برخوردار بوده و محصولات بسیار با کیفیتی را نیز تولید می‌ نماید.

در این روش از چاپ دیجیتال، ابتدا طرح مورد نظر بر روی یک فیلم به‌ خصوص که شبیه به فیلم‌ های رادیولوژی است چاپ شده و سپس یک لایه سفید رنگ نیز بر روی طرح چاپ شده قرار گرفته و توسط یک لایه پودر شکر مانند که همانند چسب عمل می‌ کند، بر روی متریال قرار گرفته و در آخر نیز در کوره پخته می‌ شود. چاپ به روش DTF نیز از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که از جمله مزایای آن می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود: 

 • این روش از چاپ قابل استفاده بر روی انواع جنس پارچه می‌ باشد و هیچ‌ گونه محدودیتی در استفاده از آن بر روی پارچه‌ های گوناگون وجود نخواهد داشت
 • چاپ DTF نیاز به آماده‌ سازی و کوتینگ نداشته و چاپ‌ های انجام‌ شده توسط آن بر روی پارچه به‌ طور کامل قابل شستشو هستند
 • سرعت انجام چاپ در روش DTF بسیار بالا بوده و در چند ثانیه انواع طرح بر روی پارچه چاپ می‌ شود
 • استفاده از آستر سفید در زیر چاپ به روش DTF، محدودیت استفاده از پارچه‌ های رنگی را در چاپ بسیار کاهش داده است
 • در روش DTF، می‌ توان از انواع پارچه‌ های سفید جهت چاپ استفاده کرده و این روش بسیار مقرون‌ به‌ صرفه و اقتصادی در چاپ می‌ باشد
 • چاپ انواع لوگو و آرم بر روی انواع محصولات چاپی توسط روش DTF امکان‌ پذیر می‌ باشد
 • در روش چاپ DTF، رنگ و جوهر چاپ از بافت پارچه عبور نکرده و به‌ همین جهت هیچ‌ گونه حساسیت پوستی را برای افراد ایجاد نمی‌کند

دستگاه چاپ پارچه DTF 

دستگاه چاپ پارچه DTF نیز همانند سایر ماشین‌ آلات و دستگاه‌ های چاپی، از تجهیزات و قطعات گوناگونی تشکیل شده‌ است. همان‌ طور که گفته شد چاپ DTF، یک روش چاپ دیجیتال در صنعت چاپ امروزی است که از آن برای چاپ بر روی انواع جنس پارچه استفاده‌ شده و از جمله تجهیزات و قطعات آن می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هد اپسون
 • شیکر یا قطعه پودر زن دقیق
 • سیستم چرخش مرکب
 • جوهر پیگمنت
 • ریپ حرفه ای
 • برق تک فاز
 • ریل تایوان بدون نویز
 • کاغذ مخصوص DTF

دستگاه چاپ پارچه DTF دارای ابعاد و انواع گوناگونی جهت چاپ بر روی پارچه است و از جمله انواع آن می‌ توان به دستگاه چاپ صنعتی DTF، دستگاه چاپ نیمه صنعتی DTF و دستگاه چاپ خانگی DTF اشاره نمود. دستگاه‌ های چاپ DTF خانگی نسبت‌ به دستگاه‌ های چاپ صنعتی و نیمه‌ صنعتی دارای ابعاد بسیار کوچک‌ تری هستند و می‌ توانند چاپ بر روی پارچه‌ هایی به پهنای حداکثر ۳۰ سانتی‌ متر را با دقت و کیفیت بسیار بالا انجام دهند. دستگاه‌ های چاپ صنعتی DTF نیز دارای ۲ یا ۴ هد اپسون بسیار قدرتمند هستند که سرعت انجام چاپ در این دستگاه‌ ها بسیار بالا است و همانند دستگاه‌ های چاپ نیمه‌ صنعتی، می‌ توانند چاپ بر روی پارچه‌ های با عرض ۶۰ سانتی‌ متر را انجام داده اما طول پارچه در دستگاه‌ های چاپ صنعتی به‌ طور رول به رول و نا محدود می‌ باشد. 

دستگاه های چاپ پارچه DTF نیز در برند ها و کیفیت‌ های متفاوتی به بازار عرضه می‌ شوند و هر کدام دارای قیمت‌ های متفاوتی نیز می‌ باشند. 

متریال قابل چاپ با روش DTF

از روش DTF می‌ توان تنها برای چاپ بر روی انواع جنس پارچه استفاده کرده و از جمله متریال ها و محصولات پارچه‌ ای قابل استفاده در این روش می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود: 

 • چاپ بر روی انواع تی‌ شرت های نخی در رنگ‌ های گوناگون 
 • چاپ بر روی انواع دستکش، کلاه و جوراب 
 • چاپ بر روی انواع کفش‌ ها و شلوار های جین 
 • چاپ بر روی انواع پارچه‌ های رنگی در جنس‌ های متفاوت 
 • چاپ بر روی انواع لباس‌ های ورزشی 
 • چاپ بر روی لباس‌ ها و محصولات چرمی

بهترین روش چاپ روی پارچه

از دیرباز تا کنون جهت طراحی و چاپ متون و تصاویر بر روی انواع متریال از انواع روش ‌های چاپ همچون تمبر، شابلون، طراحی و چاپ دستی، نقاشی و غیره استفاده میشده است. همانطور که به سمت عصر پیشرفت تکنولوژی پیش می‌رویم به روش ‌های نوین در دنیای حرفه‌ ای چاپ بر روی پارچه نیز می ‌رسیم.

در حال‌ حاضر توسط ۲ روش چاپ مستقیم با دستگاه ‌های پرینتر و روش غیر مستقیم یا تصعید رنگ انواع نقوش و طراحی ‌ها را جهت سفارشی ‌سازی اشیاء می‌توان به کار برد.

اگر بهترین روش و ماندگاری آن را هدف از چاپ قرار دهیم به دستگاه سابلیمیشن می‌رسیم. چاپ به وسیله دستگاه ‌های تصعید رنگ یک فرآیند چند مرحله ‌ای و اتوماتیک است که متفاوت‌ ترین و بهترین نتایج را در بین تمامی روش ‌های چاپ ایجاد می‌کند.

طرح ‌ها بر روی کاغذ چاپ‌ شده و سپس با انتقال بر روی پارچه و متریال مد نظر با گرما و تحت فشار قرار دادن کاغذ و متریال بر روی یکدیگر سبب چسباندن دائمی جوهر بر روی پارچه می ‌شود. پارچه مانند قبل از چاپ لطافت و نرمی خود را حفظ می‌کند برخی ویژگی ‌ها و مزایای آن شامل تولید تصویر با کیفیت و دائمی که هیچگونه بافت اثر نامطلوب بر روی پارچه نمی‌گذارد، جوهر آن بر پایه آب است که بسیار سازگار است و پوسته ‌پوسته نمی‌شود و همچنین مناسب برای تمام سایز های چاپی است.

 در کنار مزایای که دارد یکسری ملاحظات را برای آن میتوان در نظر گرفت از جمله اینکه برای پارچه ‌های الیاف طبیعی مناسب نیز فقط بر روی منسوجات پلی استر قابل ‌استفاده است. به تجهیزات مخصوص به خود مانند جوهر و کاغذ نیازمند است. هزینه بالاتری داشته و همچنین نیاز به دانش مربوط به خود دارد.

البته با خرید دستگاه سابلیمیشن از فبتاک تمامی اطلاعات و نحوه کارکرد توسط متخصصین و مشاورین در اختیار شما قرار خواهد گرفت بنابراین به هیچ عنوان نگران نداشتن تجربه در این زمینه نباشید.

نمونه چاپ انجام شده توسط دستگاه چاپ روی پارچه

خرید دستگاه چاپ پارچه

ذکر چند نکته و فاکتور برای خرید یک دستگاه چاپ پارچه مناسب برای بیزینس شما در این بخش ضروری است. ابتدا باید نوع پارچه و متریال را در نظر داشته باشید. نوع پارچه ای که قرار است برروی آن چاپ انجام شود و ترکیب نخ آن مهم است. همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، چاپ سابلیمیشن به عنوان یک روش چاپ  محبوب و همه کاره تنها برای پارچه هایی با 60 درصد پلی استر به بالا مناسب است.

دومن نکته مربوط به ابعاد و اندازه محصول است. ابعاد محصولاتی که قرار است تولید کنید باید با عرض قابل چاپ دستگاه متناسب باشد. توجه کنید عرض پارچه از عرض دستگاه باید کمتر باشد. در قسمت مشخصات دستگاه حتماً به این فاکتور دقت داشته باشید.

سومین نکته به نوع هد دستگاه و تعداد آن مربوط می شود. امروزه پرینترهای جدید از تعداد بیشتری هد چپ پشتیبانی می کنند. هرچه تعداد هد های چاپگر بیشتر باشد میزان سرعت چاپ بیشتر خواهد بود. البته هماهنگی آن ها با یکدیگر برای ایجاد چاپ منسجم نیز تخصصی تر می شود.

سایر فاکتورها مربوط به خدمات پس از فروش و گارانتی دستگاه، برخی مشخصات فنی مانند پشتیبانی نرم افزار، سرعت چاپ، سیستم های هشدار مرکب و کاغذ، سیستم خشک  کن،  مخزن مرکب، نوع مرکب، سیستم عامل، وزن و ابعاد و بسیاری نکات ریز و درشتی که در هنگام خرید باید در نظر بگیرید را کارشناسان فروش شرکت فبتاک در اختیار شما می گذارند.

قیمت دستگاه چاپ پارچه

قیمت دستگاه چاپ پارچه براساس نوع دستگاه انتخابی شما متفاوت خواهد بود. قیمت در انواع دستگاه های چاپ بصورت مستقیم و یا انواع دستگاه ها چاپ سابلیمیشن که به کشور وارد می شوند رابطه مستقیمی با نوسانات موجود در بازار ارز دارد. از این رو توصیه می شود جهت دریافت قیمت روز انواع دستگاه های مورد نیاز خود با کارشناسان بخش فروش فبتاک تماس حاصل نمایید. این اطمینان به شما عزیزان داده خواهد شد که ارزانترین قیمت های موجود انواع ماشین آلات صنعت چاپ متعلق به فبتاک بوده و مدیریت این مجموعه همواره در تعیین و اعلام قیمت رعایت انصاف را جهت کمک به چرخش چرخ های اقتصادی کشور در دستور کار خود قرار داده است.

فبتاک به پشتوانه تجربه 20 سال شرکت مادر نوین تاک، در امر واردات و ارائه جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در خصوص انواع چاپ دیجیتال این اطمینان را به شما  تولید کنندگان عزیز میدهد که بتواند هر آنچه در ذهن شما از بابت کیفیت، دقت، سرعت و قیمت در پرینتر های سابلیمیشن می باشد را در محصولات ارائه شده توسط این شرکت بیابید.

گروه تحقیق و توسعه فبتاک همواره در حال رصد کردن مدرن ترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه دستگاه چاپ پارچه و سایر دستگاه های موجود در این مجموعه می باشند که در زمان درست و با توجه به نیاز بازار به شما تولید کنندگان محترم معرفی و ارائه نمایند. در همین راستا، تیم پشتیبانی قوی ما همواره آماده اند تا نیاز های فنی شما عزیزان را در اسرع زمان و به بهترین نحو ممکن پاسخگو باشند.

مابراین باوریم که قسمت عمده تعامل ما باشما بزرگواران پس از مرحله خرید آغاز می گردد و این زمان، زمانیست که ما ایمان داریم می توانیم توانایی خود را در امر خدمات رسانی و پشتیبانی پس از فروش را ثابت کنیم.

 


سوالات متداول

انواع دستگاه چاپ پارچه کدامند؟

به طور کلی می توان گفت دو نوع دستگاه چاپ بر روی پارچه وجود دارد. یکی دستگاه چاپ مستقیم روی پارچه و دیگری پرینتر سابلیمیشن که جهت انجام چاپ به طور غیرمستقیم بر روی پارچه کاربرد دارد. در روش سابلیمیشن طرح مورد نظر ابتدا بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می‌شود و سپس توسط پرس حرارتی و یا کلندر سابلیمیشن به پارچه منتقل می شود.

چه متریالی را می توان با دستگاه چاپ پارچه چاپ کرد؟

بهترین متریال جهت انجام چاپ سابلیمیشن پارچه های پلی استری و یا پارچه هایی که در آن ها تا 60 درصد پلی استر استفاده شده است می باشند.

قیمت دستگاه چاپ پارچه چقدر است؟

با توجه به نوسانات موجود در بازار جهت دریافت قیمت روز انواع دستگاه چاپ پارچه با کارشناسان فروش فبتاک در تماس باشید.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *