تأثیر رطوبت بر چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن فرآیند بسیار حساسی است که اگر بخواهیم به ‌درستی انجام شود نیازمند شرایط محیطی دقیقی است. بر خلاف انواع معمولی چاپ که اساساً از دستگاه ‌های چاپ برای پاشش رنگ و مرکب بر روی کاغذ و یا سایر مواد استفاده می‌ کنند، چاپ سابلیمیشن به نفوذ مرکب به الیاف مواد متکی است.

 برای جذب مناسب ضروری است که تمام آثار رطوبت از مرکب و کاغذ و متریالی که قرار است بر روی آن چاپ کنید به ‌طور کامل حذف شود. تنها در این ‌صورت است که کیفیت چاپ حفظ می‌ شود.

برای درک تأثیر رطوبت بر چاپ سابلیمیشن مهم است که ابتدا ببینیم این چاپ چگونه کار می ‌کند و درک نحوه عملکرد این‌ چاپ برای درک تأثیر رطوبت بر کاغذ و چاپ سابلیمیشن و لزوم کنترل آن مهم است.

پروسه چاپ سابلیمیشن

روش سابلیمیشن که بر اساس تصعید رنگ کار می‌ کند فرآیندی است که در آن جامدات به ‌جای انتقال به حالت مایع و بعد گاز، در صورت گرفتن دمای بیشتر قابلیت این را دارند که بدون تبدیل به فاز مایع به گاز تبدیل شوند.

 بر این اساس ابتدا مرکب سابلیمیشن که با استفاده از چاپگر دیجیتال بر روی کاغذ سابلیمیشن نقش بسته ‌است و حالت جامد روی آن خشک می ‌شود. این خواص کاغذ به گونه ‌ای است که قادر است مرکب را بر روی خود نگه دارد، بدون این‌ که مرکب در آن نفوذ کند.

پس ‌از آن کاغذ به‌ همراه مرکب بر روی بستری که قرار است بر روی آن چاپ انجام شود قرار می‌گیرد و در دستگاه پرس حرارتی طی مدت ‌زمان مشخصی در دمای بسیار بالا و در حدود سیصد الی چهارصد درجه پرس می‌ شود. مرکبب که روی کاغذ قرار دارد در معرض این دمای شدید تصعید ‌شده و به گاز تبدیل می ‌شود تا به الیاف بستر چاپ نفوذ کند.

برای چاپ واضح و مناسب توجه به این نکته بسیار ضروری است که بستر چاپ و خود کاغذ کاملاً فاقد رطوبت باشد. در صورت وجود کوچک ‌ترین اثری از آب و یا رطوبت به‌ هیچ ‌عنوان مرکب به‌ درستی به کاغذ منتقل نمی ‌شود.

تأثیر رطوبت بر چاپ سابلیمیشن

در چاپ سابلیمیشن معمولاً اگر مواد انتقال یا کاغذ ترنسفر خیس باشد با مشکلات زیر مواجه خواهید شد:

 • تغییر رنگ

چنانچه بستری که بر روی آن قرار است چاپ انجام بگیرد کمی مرطوب باشد ذرات آبی که در آن قرار دارد ذرات جوهر را به دام می ‌اندازند. ذرات مرکب با آب ترکیب‌ شده به‌ درستی در الیاف نفوذ نمی ‌کنند. بنابراین الگوی چاپ به گونه ‌ای صحیح و آن ‌طور که باید به ماده منتقل نشده و درست نقش نمی ‌بندد.

 • انتشار مرکب

همان گونه که وجود رطوبت باعث جابجایی رنگ می ‌شود اگر متریال و یا کاغذ دارای رطوبت باشد و با رنگ مخلوط شود رنگ‌ ها در سرتاسر پارچه پخش می ‌شود. با این کار مرکب به صورت لکه‌ هایی در کل پارچه پخش می‌ شود. تمام این موارد به این دلیل به وجود می ‌آید که ماده نمی ‌تواند ذرات مرکب جامد تصعید‌ شده را به دام انداخته و ذرات آب با محتوای جوهر در کل پارچه منتشر می ‌شود.

 • انتقال ناهموار

به دلیل وجود رطوبت کنترل و مدیریت طرح به ‌هیچ ‌عنوان صحیح انجام نمی ‌شود. معمولاً به این صورت است که در برخی مناطق جوهر به ‌طور کامل منتقل شده در حالی‌ که در برخی نواحی تکنیک ناهموار از طرح بر روی مواد ایجاد خواهد شد.

نکات مراقبت از کاغذ سابلیمیشن در برابر رطوبت

وجود رطوبت در زیر لایه و یا کاغذ ترنسفر مسائل و مشکلاتی را به وجود می ‌آورد. ساختار کاغذ به گونه ای است که به‌ سرعت رطوبت موجود در محیط و هوا را جذب می‌ کند. برای به حداقل رساندن این اثرات رطوبت چند نکته زیر را رعایت کنید.

 • کاغذ ترنسفر را همیشه در یک کیسه پلاستیکی و در جای خشک نگه دارید.
 • در صورت امکان کاغذ را در محلی با دما و رطوبت کنترل‌ شده قرار دهید.
 • چنانچه از میزان رطوبت محیط اطمینان ندارید و مشکوک هستید که رطوبت زیاد به کاغذ رسیده‌ است یا خیر می‌ توانید برای چند ثانیه بر روی دستگاه پرس حرارتی آن را قرار دهید تا رطوبت اضافی تبخیر شود به یاد داشته باشید که درب دستگاه را نبندید.
 • می‌ توانید برای از بین بردن رطوبت کاغذ از یک کاغذ چاپ ‌شده قدیمی استفاده کنید و یا از یک تکه روزنامه و آن را روی کاغذ جدید به مدت سی الی چهل ثانیه قرار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود.
 • توجه داشته باشید که محیط خیلی خشک نیز برای دستگاه‌ و نازل مناسب نیست، زیرا سبب خرابی هد چاپگر خواهد شد.
 • با استفاده از دو دستگاه رطوبت ساز و رطوبت ‌گیر دمای محیط را تنظیم کنید.
 • رطوبت ایده ‌آل برای چاپ سابلیمیشن محیطی است که حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد رطوبت داشته باشد.
 • رول ‌های کاغذ ترانسفر استفاده‌ شده را به‌ دور از محل چاپ قرار دهید. این کاغذ های قدیمی همچنان می‌توانند رطوبت هوا را جذب کنند و تنظیمات رطوبت را به‌ هم بزنند بنابراین رول کاغذ اضافی باید بسته ‌بندی شود.
 • در سابلیمیشن تی ‌شرت توصیه می ‌شود که برای از بین بردن رطوبت احتمالی تی‌ شرت را به مدت شش تا ده ثانیه از قبل اتو کنید.
 • کاغذی که رطوبت اضافی دریافت کرده باشد از نظر ظاهری دچار مشکل خواهد شد. بدین گونه که تا خورده و تاب برمی دارد. پس به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده حتماً از سلامت ظاهری کاغذ ترنسفر اطمینان حاصل کنید.

سایر نکات نگهداری از کاغذ سابلیمیشن را اینجا بخوانید.

در این مقاله تلاش شد به بررسی تأثیر رطوبت بر چاپ سابلیمیشن پرداخته شود تا بتوان با آگاهی از این نکات به کیفیت مطلوبی از این نوع چاپ دست یافت.

شرکت فبتاک عرضه کننده انواع دستگاه چاپ پارچه و ملزومات چاپ نظیر مرکب و کاغذ سابلیمیشن آماده عرضه محصولات خود به متقاضیان گرامی است.

در صورت  نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص خرید محصولات و دریافت مشاوره با کارشناسان فروش مجموعه در تماس باشید.

2 دیدگاه

 • سلام
  بهترین فروشنده کاغذ سابلیمیشن هستید بدون شک
  ممنون از مقاله خوبتون

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از لطف و نظر شما دوست عزیز، خرسندیم که توانسته ایم رضایت شما را کسب نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *