مقایسه چاپ یووی و سابلیمیشن

از زمانی ‌که وارد عصر دیجیتال شده ‌ایم فناوری ‌های مدرن به تمام جنبه ‌های زندگی ما وارد شده‌ اند.

یکی از بیشترین این تحولات متوجه صنعت چاپ است که براساس دستگاه‌ هایی با متد های پیشرفته کار می‌ کند. دو متد چاپ یووی و چاپ سابلیمیشن تکنیک ‌های محبوب چاپ دیجیتال هستند که بسیار مورد توجه تولید کنندگان این حرفه قرار دارند. در این مقاله هر دو این تکنیک ها را معرفی خواهیم کرد و به مقایسه چاپ یووی و سابلیمیشن خواهیم پرداخت. در صورت تمایل همراه ما باشید.

تکنولوژی چاپ سابلیمیشن

درحالی ‌که روش‌ های مختلفی برای تزیین بر روی محصولات استفاده می ‌شود یکی از محبوب ‌ترین روش‌ ها استفاده از تکنولوژی سابلیمیشن است. اکثر افراد گمان می‌ کنند تصعید رنگ تنها در چاپ متن منسوجات و پوشاک کاربرد دارد. باید گفت که از چاپگرهای سابلیمیشن برای چاپ بر روی مجموعه وسیعی از اجسام پلاستیکی و چرمی نیز استفاده می ‌شود.

 سابلیمیشن یا تصعید رنگ در این فرآیند به معنی انتقال فاز مرکب از جامد به گاز است بدون این ‌که وارد فاز مایع شود. بدین‌ معنی که چاپگر سابلیمیشن ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می ‌کند. مرکب انتقال‌ یافته بر کاغذ پس ‌از این ‌که بر روی آن اعمال شد در مجاورت هوا خشک ‌شده و به حالت جامد در می ‌آید. گاهی نیز بسته به متریال چاپ از فیلم انتقال به‌ جای کاغذ استفاده می‌ کنند.

 پس ‌از این مرحله کاغذ به‌ همراه بستر چاپ که می ‌تواند پارچه و یا پلاستیکی یا سرامیک باشد را در دستگاه پرس حرارتی قرار می‌ دهند و این دستگاه کاغذ را تحت فشار و گرمایی در حدود ۴۰۰ درجه فارنهایت پرس می ‌کند. مرکب سابلیمیشن با ساختاری طراحی ‌شده که تحت این دما و فشار، به گاز تبدیل شود و به پوشش پلاستیکی و یا الیاف پلی استر پارچه نفوذ کرده و تثبیت می ‌شود. چاپ سابلیمیشن ماندگار با رنگ ‌های زنده است.

نکته مهم این است که بدانید فرآیند چاپ سابلیمیشن چند مرحله‌ ای است. یک چاپگر با کیفیت که مجهز به نرم ‌افزار rip است برای تولید چاپ باکیفیت و قرار دادن دقیق قطرات ریز جوهر بر روی کاغذ و سپس انتقال از کاغذ به متریال ضروری است. همچنین مرحله حرارتی برای انتقال مرکب از کاغذ به متریال باید مورد توجه قرار گیرد. اعمال این دما تنها بر روی بسترهایی قابل ‌انجام است که به این حد از گرما حساس نیستند و می ‌توانند برای حداقل چندین ثانیه تا چندین دقیقه گرمای ۲۰۰ درجه سانتی‌ گراد را دستگاه پرس حرارتی، تاب بیاورند. بنابراین اغلب از چاپ سابلیمیشن برای تزئین پارچه‌ ها استفاده می ‌شود که به حرارت حساس نیستند.

تکنولوژی چاپ یووی

چاپ یووی تنها از دو جهت با چاپ سابلیمیشن و یا روش‌ های چاپ مرسوم همچون آفست و جوهر افشان اشتراک دارد. یکی فرآیند انتقال مرکب از چاپگر بر روی بستر که هد دستگاه ذرات جوهر را با حرکت رفت ‌و برگشت بر روی یک محور بر روی بستر می ‌پاشد و دیگری گرافیک‌ ها و تطبیق رنگ است که به مشابه سابلیمیشن انجام می ‌شود.

 به ‌غیر از این دو منظر در تمام جنبه‌ های دیگر از جمله خصوصیات جوهرهایشان با یکدیگر متفاوت هستند.

 در تکنولوژی یووی تنها طی یک مرحله چاپگر جوهر را بر روی بستر می ‌پاشد و جوهر برای خشک شدن نیاز به اعمال گرما همچون دستگاه پرس حرارتی ندارد. درعوض جوهرهای یووی در معرض انرژی نور فرابنفش (Ultraviolet) دستگاه خشک ‌شده و از مایع به جامد تبدیل می ‌شود.

 از بزرگ ‌ترین مزیت ‌هایی که با چاپگر یووی به دست آید یکی اثرات زیست‌ محیطی است که انتشار ترکیبات آلی حاصل از واکنش ‌های جوهر را کاهش می ‌دهد و دوم اینکه جوهر یووی می ‌تواند تقریباً بر روی تمام بستر های براق و شیشه ‌ای اجسام پلاستیک و سایر لایه‌ های غیرقابل ‌نفوذ قرار بگیرد.

برخلاف روش تصعید نیاز ندارد به داخل الیاف و درون بستر نفوذ کند و یک مزیت دیگر عدم وجود گرما برای خشک شدن جوهر است که سبب می ‌شود برای چاپ بر روی بستر های حساس به گرما مانند پلاستیک ‌ها مناسب باشد.

با اینکه چاپگر یووی تقریباً بر روی همه‌ چیز چاپ می‌کند اما هنوز مشکلاتی در مورد دوام و چسبندگی ‌های جوهر وجود دارد که نیاز به برطرف ‌شدن دارند.

مقایسه چاپ یووی و سابلیمیشن

پس از بررسی این دو تکنیک، حال می توان به مقایسه چاپ یووی و سابلیمیشن از چند منظر مختلف پرداخت پرداخت.

  • بستر چاپ

بهترین نتیجه برای چاپ سابلیمیشن محدود به پارچه‌ های پلی استری و اکریلیک که جزء الیاف مصنوعی هستند می ‌شود. درحالی‌ که چاپ یوی که با لامپ‌ های LED خشک می‌شود بر روی گستره وسیعی از بسترها با جنس مختلف چاپ می‌ کند. چاپ یووی برای چاپ بر روی شیشه، فلز، چوب، پارچه، جاکلیدی، قاب گوشی و تمام موارد سفارشی مناسب است. بنابراین اگر می ‌خواهید محصولات خود را متنوع سازید و توانایی چاپ بر روی هر نوع متریال داشته باشید چاپگر یووی برایتان مناسب است.

  • رنگ پس ‌زمینه

چاپ سابلیمیشن تنها بر روی بسترهای روشن نتیجه مطلوب خواهد داشت و با پس‌ زمینه تیره و براق کیفیت خوبی نخواهد داشت. چاپگر یووی اما می ‌تواند بر روی هر نوع بستری با هر نوع از براقیت چاپ کنند، در واقع بهترین روش برای چاپ روی سطوح براق و تیره است.

  • سرعت چاپ

مؤلفه سرعت چاپ بر زمان و هزینه ها تأثیر مستقیم دارد. برای کارایی و سرعت بهتر، چاپگرهای دیجیتال UV از چاپگرهای سابلیمیشن پیشی گرفته و کار را بسیار سریعتر پردازش می کنند.

از آنجایی که چاپ UV یک فرآیند تک مرحله ای است و جوهر روی مواد فوراً با نور UV داخلی خشک می شود، نیاز به اعمال گرمای بیشتر برای تکمیل فرآیند چاپ نیست. چاپ سابلیمیشن یک فرآیند دو مرحله ای است و برای خشک شدن مواد به حرارت دستگاه پرس نیاز است که نسبتاً زمان بر است.

  • دستگاه ها

فرآیند سابلیمیشن به دو دستگاه نیاز دارد، یکی پرینتر سابلیمیشن و دیگری ماشین حرارتی، در حالی که فناوری چاپ UV فقط به چاپگر یووی نیاز دارد. این بدان معناست که هزینه تجهیزات و نگهداری با چاپگرهای فرابنفش کمتر دست و پا گیر خواهد بود.

  • سازگاری با محیط زیست

انجام فرآیند تصعید اغلب مقداری گازهای آلی تولید می کند که می تواند برای محسط زیست خطرناک باشد در حالی که جوهرهای یووی به دلیل ماهیت خود و روش خشک شدنشان عاری از هرگونه اثرات زیست محیطی هستند.

  • ماندگاری

درحالی که هردو روش از ماندگاری بالایی برخوردارند، چاپ سابلیمیشن جزء بادوام ترین نوع چاپ است زیرا جوهر به داخل الیاف بستر نفوذ می کند و با گذشت زمان در اثر شسشتو پاک و محو نمی شود. چاپ یووی در این مورد با نواقصی روبرو  است، زیرا همچون لایه ای اضافی بر روی بستر تشکیل می شود که می تواند در طول زمان شکسته شود و یا جوهر حالت خمیری به خود بگیرد.

با مقایسه این دو روش می  توان گفت که هر  کدام در یک حوزه تخصصی چاپ بهترین اثرات و نتیجه را به همراه دارند. چاپ سابلیمیشن در حوزه منسوجات بی رقیب است و چاپ یووی در حوزه کالاهای تبلیغاتی و چاپ پلاستیک حرف اول را می زند. بنابراین انتخاب هرکدام به حوزه کاری تولید کننده بر می گردد.

شرکت فبتاک برترین عرضه کننده انواع دستگاه چاپ  پارچه و ملزومات آن آماده ارائه محصولات خود به متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر ازطریق راه های ارتباطی با مشاورین و بخش کارشناسی فروش مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *