پروفایل سازی

بدون شک تا به حال برایتان پیش آمده است که رنگ چاپ شده برروی محصول شما نسبت به آنچه که در صفحه مانیتور خود مشاهده می کنید متفاوت به نظر می رسد!

دلایل زیادی وجود دارد که چرا رنگ های چاپ شده بر روی متریال به طور چشمگیری نسبت به آنچه در کامپیوتر خود می بینید متفاوت است. این  تفاوت هم در وضوح تصاویر و هم در طیف رنگی چاپ شده دیده می شود. به همین خاطر در اینجا نیاز دارید با مفهومی به نام پروفایل سازی و تأثیر آن در چاپ سابلیمیشن آشنا شوید.

برای آشنایی با این مفهوم ابتدا باید تفاوت دو طیف رنگی RGB و CMYK را دریابید.

نحوه عملکرد رنگ در چاپ سابلیمیشن

هنگامی که تصویری را برای سابلیمیشن و یا همان تصعید کردن آماده می‌ کنید، از حالت رنگی RGB (قرمز، سبز، آبی) برای چاپ با مرکب های CMYK (فیروزه‌ای، سرخابی، زرد، سیاه) استفاده می ‌کنید.

به این معنا که درنمایشگر، تصویر و طرح گرافیکی که قرار است چاپ شود در طیف رنگی RGB نمایش داده می شود، اما طیف رنگی که می توانید روی مانیتور ببینید متفاوت از طیف رنگی است که چاپگر سابلیمیشن قادر به چاپ آن است.

یعنی چاپگر شما با 4 رنگ فیروزه ای، سرخابی، زرد و  مشکی و ترکیب آن ها با یکدیگر تلاش می کند که دقیقاً همان رنگی که در مانیتور می بینید را بر روی پارچه چاپ کند اما همیشه موفق نیست و تفاوت هایی دیده می شود.

پروفایل سازی کمک می کند که این اختلاف رنگی کاهش یافته و تا حدود زیادی چاپگر، رنگ ها را به همان صورتی که در مانیتور مشاهده می شود چاپ نماید.

پروفایل ICC چیست؟

یک پروفایل رنگی ICC یک فایل رابط در نرم افزار مدیریت رنگ بین هد چاپگر شما و نرم افزار ریپ دستگاه است که بتواند تا حد ممکن بین این دو رابطه برقرار کند که تفاوت رنگی بین تصویر گرافیکی که در مانیتور می بینید و رنگی که هد دستگاه چاپ می کند را به حداقل برساند.

تمام آن چیزی که باید بدانید این است که ICC یک فایل کامپیوتری است که مطمئن می شود رنگ شما در هنگام چاپ تا حد امکان دقیق است.

بین آنچه بر روی صفحه نمایش رایانه خود می بینید، طیف رنگ هایی که چاپگر شما قادر به تولید آن است، نحوه تولید آن رنگ ها با مرکب سابلیمیشن و نحوه نمایش آن مرکب بر روی کاغذ سابلیمیشن برند های مختلف، تفاوت هایی وجود دارد. گاهی اوقات رنگ بین نرم افزارهای سابلیمیشن، حتی بین نرم افزارهای مشابه مانند Adobe Photoshop و Adobe Photoshop Elements نیزمتفاوت است.

با فرض اینکه سایر عوامل تشکیل دهنده مانند چاپگر، مرکب، کاغذ سابلیمیشن، نرم افزار طراحی و پرس در این ایجاد تفاوت رنگی دخیل نیستند، نرم افزار مدیریت رنگ با پروفایل هایی را آماده کنید که می تواند نتایج چاپ سابلیمیشن شما را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

لزوم پروفایل سازی در چاپ سابلیمیشن

نرم افزار مدیریت رنگ یا همان پروفایل سازی یک جزء ضروری در چاپ سابلیمیشن است. این به عنوان یک مترجم برای نحوه چاپ نقاط تصاویر مانیتور، با استفاده از مرکب سابلیمیشن و کاغذ سابلیمیشن روی یک بستر خاص و معمولاً پارچه عمل می کند.

در واقع این نرم افزار مدیریت رنگ به هد چاپگر اعلام می کند که چه تعداد رنگ و چه مقدار رنگ، با چه درصدی  را باید با یکدیگر ترکیب کند و بر روی کاغذ بپاشد تا دقیقاً همان رنگی که در کامپیوتر می بینید را پس از چاپ به دست آورید. پروفایل رنگی اغلب با تغییر مارک جوهر، تغیر بستر چاپ و یا حتی کاغذ سابلیمیشن نیاز به باز تعریف دارد و با تغییر هر کدام از این موارد تغییر می کند.

چه چاپگری نیاز به پروفایل سازی دارد؟

اغلب چاپگرها دارای نمایه داخلی پیش فرض ICC هستند. اگر تا به حال سعی کرده اید یک چاپ سابلیمیشن چاپ کنید و به عنوان مثال صورتی های شما تماماً نارنجی بود یا خاکستری شما سبز شده بود به این دلیل است که چاپگر تلاش می کند رنگی که در نرم افزار ریپ برای آن تعریف شده است را اجرا کند، بدون اینکه متوجه شود رنگ های آن تخصصی و از نوع سابلیمیشن است و نه رنگ معمولی و یا حتی کاغذ انتقال با کاغذ معمولی متفاوت است و رنگ را متفاوت تر چاپ می کند.

یک نمایه ICC اساساً به چاپگر شما می ‌گوید که مرکب و نوع کاغذ متفاوتی دارید، بنابراین برای تولید رنگ‌ های مناسب باید مرکب ها را به روش متفاوتی مخلوط کنید. اما باید گفت که تمام چاپگرها نیاز به پروفایل سازی ندارند. اگر از رنگ هایی که چاپگر برای اجرای پروژه هایتان استفاده می  کند راضی هستید، نیاز به نصب پروفایل ندارید.

گاه دیده می شود که با تغییر مرکب و یا کاغذ و یا پارچه های مختلف نیاز است که پروفایل سازی انجام بگیرد تا تطابق به بالاترین حد ممکن برسد. اغلب پروفایل سازی زمانی استفاده می شود که رنگ های چاپ شده مرده و یا کم رنگ هستند و تفاوت چشمگیری با تصویری که انتظار دارید چاپ شود، دارد. از این نمایه بیشتر با هدف اصلاح رنگ استفاده می شود. اما جای نگران وجود ندارد، چرا که مجبور به استفاده از آن نیستید اگر با چاپگرخود مشکلی ندارید.

توصیه می شود که برای ایجاد چاپی دقیق تر با وضوح چاپ بهتر و رنگ های پرجنب و جوش تر از نرم افزارهای مدیریت رنگ استفاده کنید.

فاکتورهای مهم برای تولید پروفایل

سه عامل اصلی برای ایجاد یا تولید نمایه ICC استفاده می شود که عبارتند از:

  • مدل چاپگر
  • مرکب سابلیمیشن
  • کاغذ سابلیمیشن

این سه عامل برای ایجاد یک پروفایل ICC معمولی برای چاپ سابلیمیشن استفاده می شود. هر ترکیبی از مدل چاپگر، مرکب و کاغذ اساساً به مشخصات ICC خاصی نیاز دارد.

بنابراین اگر مجبورید که برند کاغذ و یا مرکب خود را تغییر دهید و یا بر روی بسترهای متفاوت مانند پارچه و اجناس دیگر مانند سرامیک چاپ کنید نیاز دارید که پروفایل جدیدی را ایجاد کنید.

استفاده از پروفایل ICC

ICC Profile توسط نرم افزار چاپ تصویر برای چاپگر سابلیمیشن مورد استفاده قرار می گیرد.

می توان از طیف وسیعی از نرم افزارها استفاده کرد. هر نرم افزاری که توانایی مدیریت رنگ را داشته باشد می تواند با نمایه ICC استفاده شود. Adobe Photoshop، Coral Draw، Paintshop Pro و Subli-RIP استفاده کرد.

تأثیر ایجاد پروفایل در چاپ سابلیمیشن

برای کسانی که با چاپگرهای سابلیمیشن کار می کنند، رنگ صحیح می ‌تواند تفاوت عمده ای بین کار شما با رقبایتان ایجاد کند. اولین نکته که نظر مشتریان را به خود جلب می کند کیفیت رنگ و جنب و جوش آن است. بنابراین اگر می خواید تفاوت چشمگیری بین نتیجه کار خود با رقبایتان ایجاد کنید، هرچه که بتوانید دقت و وضوح رنگی را بالا ببرید احتمال یافتن پروژه های بزرگ تر را بالا می برید.

داشتن نمایه ICC این کار را بسیار آسان ‌تر می ‌کند و به محصول نهایی شما نسبت به رقبا برتری می ‌دهد و کار بیشتری برای شما به ارمغان می ‌آورد. دقت رنگ در کسب و کار چاپ های دیجتال بسیار مهم است.

پر واضح است که مشتریان بهترین کیفیت موجود را می ‌خواهند، داشتن پروفایل‌ های خاص برای همه چاپ های سابلیمیشن به شما اطمینان از تولید بهترین محصول ممکن را هدیه می دهد.

شرکت فبتاک عرضه کننده انواع دستگاه چاپ پارچه و ملزومات چاپ  سابلیمیشن نظیر انواع چاپگر سابلیمیشن و کاغذ و مرکب مخصوص این روش آماده ارائه محصولات خود به مشتریان و متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه از طریق راه های ارتباطی با شرکت در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *