انواع چاپ روی پوشاک

چه در حال راه‌ اندازی یک شرکت بزرگ چاپ سفارشی خود باشید و یا به‌ تازگی تصمیم گرفته‌ اید که در کارگاه‌ های کوچک فروش پوشاک سفارشی خود را شروع کنید، باید بدانید که چه تفاوت‌ هایی بین تکنیک‌ ها و روش‌ های مختلف چاپ بر روی البسه وجود دارند. همان‌ طور که ممکن است بدانید، در میان پوشاک، تی‌ شرت‌ ها یکی از پر مصرف ‌ترین البسه‌ های پارچه‌ ای بوده و تمامی افراد از انواع آن ها در مدل‌ های گوناگون استفاده می‌ کنند. همچنین این لباس‌ ها در طرح‌ های ساده و پیچیده وجود داشته و چاپ‌ های گوناگونی بر روی آن‌ ها صورت می‌ گیرد. همچنین می‌ توان گفت در نهایت روشی را در میان انواع چاپ روی پوشاک انتخاب می‌ کنید، تحت تأثیر رنگ‌ های موجود در طرح مورد نظر است و با این‌ همه فاکتور های متغیر، انتخاب تکنیک چاپ بر روی لباس بسیار سخت می‌ شود.

حقیقت دیگر این است که روش‌ های متفاوتی همچون چاپ سنتی و استفاده از فناوری‌ های دیجیتال وجود دارند که دنیای گزینه‌ های چاپ بر روی پوشاک را متحول کرده و هر کدام از آن‌ ها دارای ویژگی‌ ها و مزایای متفاوتی می‌ باشند. در این مقاله نیز ما قصد داریم تا با انواع چاپ روی پوشاک به‌ ویژه تی‌ شرت‌ ها آشنا شده و هر کدام از آن‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

انواع چاپ روی پوشاک

از جمله انواع روش‌ های سنتی و امروزی چاپ بر روی پوشاک های گوناگون می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چاپ DTG
 • چاپ سیلک
 • چاپ حرارتی
 • چاپ تصعید
 • چاپ وینیل

چاپ DTG

چاپ DTG، جزء چاپ‌ های مستقیم بر روی لباس است که از چاپگر جوهر افشان برای چاپ طرح به‌ طور مستقیم بر روی لباس استفاده می‌ کند. چاپ‌ های DTG، دارای طرح‌ های تمام‌ رنگی و با کیفیت بسیار بالا بوده و می‌ توان در آن از انواع طرح‌ های پیچیده و شلوغ نیز استفاده نمود. این روش، بهترین گزینه برای چاپ بر روی سفارش‌ های کم بوده و از این لحاظ نیز بسیار مقرون‌ به‌ صرفه است. در روش DTG، پوشاک قبل‌ از چاپ نیاز به حرارت داشته تا فرآیند چاپ و همچنین ثابت شدن جوهر بر روی پارچه به‌ درستی انجام شود. زیرا در این روش از چاپ، جوهر مستقیماً بر روی پارچه چاپ شده و پیش‌ پردازش اجازه می‌ دهد که جوهر به‌ خوبی به بافت پارچه نفوذ کرده و ثابت شود.

مزایای استفاده از چاپ  DTG

از جمله مزایای استفاده از چاپ DTG عبارتند از:

 • این روش از چاپ گزینه‌ ای ایده ‌آل برای چاپ طرح‌ های چند رنگ می‌ باشد.
 • چاپ بر روی البسه در این روش بسیار سریع انجام‌ شده و در عرض چند دقیقه می‌ توان طرح مورد نظر را بر روی تی‌ شرت چاپ نمود.
 • جوهر در روش DTG به پارچه نفوذ کرده و در هنگام لمس پارچه، چاپ را احساس نخواهید کرد.

معایب استفاده از چاپ  DTG

از جمله معایب استفاده از چاپ  DTG می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دستگاه‌ های چاپ DTG نسبت‌ به سایر دستگاه‌ های چاپ گران‌ تر هستند.
 • منطقه چاپ طرح بر روی لباس توسط این دستگاه محدود بوده و شما نمی ‌توانید کل لباس را با طرح‌ های خود بپوشانید.
 • چاپ‌ های انجام‌ شده توسط DTG دارای ماندگاری بالایی نبوده و به‌ مرور زمان از بین خواهند رفت.
 • این دستگاه تنها مناسب برای چاپ بر روی پارچه‌ های صد در صد پنبه است و برای سایر جنس‌ ها مناسب نمی ‌باشد.

چاپ سیلک

یکی از قدیمی‌ ترین انواع چاپ روی پوشاک به‌ ویژه تی‌ شرت، چاپ سیلک است. در این روش از چاپ، برای پیاده‌ سازی هر رنگ موجود در طرح، نیاز به یک شابلن بوده و هر کدام از رنگ‌ ها را باید به‌ صورت مجزا بر روی تی‌ شرت چاپ نمود. در این روش از پیاده‌ سازی طرح بر روی پوشاک، از شابلون های چاپی استفاده می‌ شود. به این صورت که شابلون بر روی لباس قرار گرفته و رنگ مورد نظر در طرح توسط غلطک به روی شابلون کشیده شده و به‌ ترتیب تمامی رنگ‌ ها توسط شابلون های مختلف بر روی تی‌ شرت انجام‌ شده و طرح نهایی چاپ می‌ شود. همچنین چاپ سیلک دارای انواع متفاوتی است که می‌ توان به چاپ پلاستیک، چاپ سیلک تصویری و چاپ برداشت اشاره نمود.

مزایای استفاده از چاپ سیلک

از مزایای استفاده ار چاپ سیلک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت چاپ در این روش بسیار بالا بوده و به‌ همین دلیل می‌ توان در تیراژ بالا در پوشاک استفاده نمود.
 • امکان چاپ بر روی انواع جنس لباس توسط این دستگاه امکان‌ پذیر است.
 • استفاده از رنگ در این روش چاپ بسیار ارزان بوده و از این لحاظ یک روش مقرون‌ به‌ صرفه محسوب می‌ شود.
 • چاپ انجام‌ شده توسط چاپ سیلک، دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی است.

معایب استفاده از چاپ سیلک

از جمله مزایای استفاده از چاپ سیلک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان چاپ طرح‌ های شلوغ و دارای رنگ‌ های زیاد بر روی پارچه توسط این روش مناسب نبوده و امکان خطا در رنگ‌ های بالا وجود خواهد داشت.
 • همچنین هزینه خرید شابلون و آماده‌ سازی رنگ برای چاپ بسیار هزینه‌ بر است و استفاده از این روش جهت چاپ بر روی لباس‌ های کم حجم مناسب نمی ‌باشد.

چاپ حرارتی

در بین تمامی روش‌ های چاپی، روش انتقال حرارت یکی از محبوب‌ ترین انواع چاپ روی لباس محسوب می‌ شود. در این روش از یک پرس حرارتی برای انتقال تصویر یا طرح مورد نظر بر روی لباس استفاده می‌ شود. این روش از چاپ نیاز به جوهر و یا رنگ خاصی نداشته و تنها چیزی که نیاز دارد، یک دستگاه پرس حرارتی و کاغذ انتقال است. چاپ حرارتی به دلیل همه‌ کاره بودن، گزینه‌ بسیار مناسبی برای لباس‌ های سفارشی است و شما می‌ توانید هر طرح و تصویر را بر روی لباس چاپ نمایید. روش‌ هایی چون چاپ تصعید یا چاپ سابلیمیشن و چاپ وینیل زیر مجموعه‌ ای از چاپ‌ های حرارتی هستند.

چاپ تصعید یا سابلیمیشن

یکی از محبوب‌ ترین و پر کاربرد ترین انواع چاپ روی پوشاک، چاپ سابلیمیشن است. در این روش از چاپ، طرح انتخابی به‌ صورت دیجیتالی بر روی کاغذ مخصوص انتقال حرارت (کاغذ ترانسفر) چاپ شده و سپس توسط اعمال حرارت بر روی سطح لباس منتقل می‌ شود. در روش پرس حرارتی تصعید رنگ، از جوهر مبتنی بر رنگ استفاده‌ شده و این جوهر توسط حرارت، از حالت جامد به گاز تبدیل و به بافت پارچه نفوذ کرده و طرح را با کیفیت بسیار بالا منتقل می‌ کند. روش سابلیمیشن، گزینه‌ بسیار مناسبی جهت چاپ انواع طرح‌ های گوناگون بر روی پارچه‌ های دارای الیاف مصنوعی مانند پارچه‌ های پلی استر بوده و رنگ در بافت این پارچه‌ ها و الیاف آن‌ ها به‌ خوبی نفوذ کرده و در نتیجه طرح دارای ماندگاری بسیار بالایی می‌ باشد. استفاده از پوشاک پنبه ‌ای در این روش از چاپ مناسب نبوده و سبب پخش شدن جوهر و همچنین تار شدن طرح مورد نظر بر روی پارچه می‌ شود. هر چه درصد پلی استر در پارچه بیشتر باشد، نتیجه‌ نهایی چاپ بر روی آن نیز بهتر می‌ باشد.

مزایای استفاده از چاپ سابلیمیشن

مزایای استفاده از چاپ سابلیمیشن عبارتند از:

 • طرح‌ های چاپ شده در این روش نتایج بسیار طولانی‌ مدتی داشته و دارای دوام و ماندگاری مناسبی هستند.
 • در روش سابلیمیشن، رنگ‌ ها به‌ طور کامل در الیاف پارچه نفوذ کرده و بنابراین طرح‌ ها بسیار روشن و زنده می‌ باشند.
 • این طرح‌ ها پس‌ از شست‌ و شو نیز دچار کم‌ رنگی و ترک خوردگی نشده و دارای کیفیت بالایی هستند.
 • چاپ سابلیمیشن دارای دستگاه‌ های گوناگونی بوده و به‌ همین دلیل مناسب برای سفارش‌ های تیراژ کم و بالا است.

معایب استفاده از چاپ سابلیمیشن

 از جمله معایب استفاده از چاپ سابلیمیشن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از این روش چاپ نمی ‌توان بر روی پارچه‌ های تیره استفاده نمود. زیرا جاهای خالی لباس باید سفید باشد و به‌ همین دلیل استفاده از رنگ پایه تیره غیر ممکن است.
 • در این روش لباس‌ های نخی قابل‌ استفاده نبوده و فقط لباس‌ هایی که دارای درصد پلی استر بالا هستند استفاده می‌ شوند.
 • همچنین این روش از چاپ نسبت‌ به سایر روش‌ ها کمی گران‌ تر می‌ باشد.

اینجا بخوانید: سوالات متدوال در چاپ سابلیمیشن

چاپ وینیل

طراحی توسط کامپیوتر و یا چاپ وینیل، بیشتر جهت چاپ لوگو، آرم، نام و همچنین شمار بازیکنان بر روی انواع پیراهن و تی‌ شرت‌ های ورزشی بوده و نیاز به برش بسیار دقیق مواد دارد. این روش از چاپ نیز، جزء روش‌ های چاپ پرس حرارتی محسوب شده و مانند انواع دیگر تکنیک‌ ها، نیازمند به تجهیزات خاصی دارد. این روش می‌ تواند حروف را به‌ صورت دقیق بر روی البسه چاپ کرده و کیفیت چاپ در آن بسیار بالا است.

مزایای استفاده از چاپ وینیل

مزایای استفاده از چاپ وینیل عبارتند از:

 • در این روش از چاپ، می‌ توان انواع طرح‌ های متنی را در هر نقطه‌ ای از لباس چاپ نمود.
 • این روش بسیار مناسب برای چاپ بر روی تی‌ شرت‌ های ورزشی می‌ باشد.
 • در روش وینیل، می‌ توان از هر نوع پارچه پنبه‌ ای، نخی و پلی استر استفاده نمود.

معایب استفاده از چاپ وینیل

از جمله معایب استفاده از چاپ وینیل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این چاپ تنها برای ایجاد طرح‌ های متنی بر روی لباس قابل‌ استفاده بوده و برای طرح‌ های دیگر کاربردی نمی ‌باشد.
 • در این روش از چاپ به دلیل برش دقیق، فرآیند چاپ زمان بسیار زیادی را برده و به‌ همین علت جزء یکی از معایب این روش محسوب می‌ شود.

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در رابطه با هر یک از انواع چاپ روی پوشاک، شما می‌ توانید با توجه به حجم کاری و نوع طرح چاپی، هر کدام از این روش‌ ها را انتخاب کرده و با خرید دستگاه‌ های چاپ، شروع به فعالیت نمایید.

در پایان

شرکت فبتاک ارائه دهنده انواع دستگاه‌ ها و ماشین‌ آلات چاپی است و تمامی محصولات خود را در بالا ترین سطح کیفیت و با مناسب‌ ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می‌ کند. همچنین این شرکت علاوه‌ بر ارائه دستگاه‌ های چاپی، تمامی ملزومات و تجهیزات آن مانند کاغذ سابلیمیشن را نیز ارائه داده و کسانی که قصد اطلاع از قیمت و چگونگی خرید دستگاه چاپ پارچه را دارند، می‌ توانند با مجموعه فبتاک تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *