مقایسه چاپ سیلک و سابلیمیشن

از زمان‌ های گذشته تا به امروز، انسان‌ ها از روش‌ های مختلفی برای تثبیت طرح‌ های ساده و پیچیده بر روی البسه خود استفاده می‌ کردند. چاپ طرح بر روی سطوح گوناگون، در اوایل به‌ صورت چاپ‌ های دستی صورت‌ گرفته و با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، از روش‌ ها و فناوری‌ های بسیار نوینی جهت چاپ استفاده می‌ شود. هر کدام از روش‌ های چاپ دستی و پیشرفته، دارای ویژگی‌ های متفاوتی هستند و می‌ توانند انواع گوناگونی از طرح‌ ها را بر روی متریال‌ های مختلف همچون پارچه، البسه، چوب، شیشه، ام دی اف، سرامیک و غیره منتقل نمایند. از جمله انواع چاپ‌ های ابتدایی و پیشرفته می‌ توان به چاپ سیلک، چاپ حرارتی، چاپ وینیل، چاپ سابلیمیشن، چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ فلکس، چاپ بالشتکی و غیره اشاره نمود. هر کدام از این چاپ‌ ها، مزایا و معایب منحصر به‌ فرد خود را داشته و ما در این مقاله قصد داریم تا با مقایسه چاپ سیلک و سابلیمیشن آشنا شویم. بنابراین در ابتدا بهتر است که هر کدام از این روش‌ های چاپی را به‌ طور مجزا بررسی کرده و سپس به تفاوت میان آن دو پرداخت. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

چاپ سیلک چیست؟

یکی از روش‌ های بسیار مدرنی که امروزه جهت چاپ بر روی انواع البسه استفاده می‌ شود، چاپ سیلک می‌ باشد. این روش از چاپ جزء روش‌ های صنعتی محسوب شده و از متریال های گوناگونی در آن استفاده می شود. در این روش از چاپ، ذرات جوهر به‌ طور مستقیم در انتقال طرح بر روی لباس استفاده‌ شده و طرح‌ هایی که چاپ می‌ شوند، از ماندگاری و دوام بالایی برخوردار هستند. همچنین چاپ‌ های سیلک، در برابر شست‌ و شو نیز بسیار مقاوم بوده و فرآیند انتقال طرح در این روش، به واسطه شابلون ها انجام می‌ شود. از روش چاپ سیلک، می‌ توان برای انتقال طرح بر روی سطوحی چون پارچه، پلاستیک، شیشه، فلز و همچنین چوب استفاده کرده و امکان استفاده از انواع طرح‌ های ساده و شلوغ‌ در این چاپ امکان‌ پذیر نیست.

مزایای استفاده از چاپ سیلک

از جمله مزایای استفاده از چاپ سیلک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از روش چاپ سیلک جهت انتقال طرح بر روی متریال بسیار ارزان و مقرون‌ به‌ صرفه است.
 • این چاپ زمان بسیار کمی را جهت انتقال طرح به خود اختصاص داده و به رنگ جوهر کمتری نیاز خواهد داشت.
 • طرح‌ های چاپ شده در این روش بسیار دقیق و ظریف می‌ باشند.
 • چاپ سیلک بسیار متنوع است و از آن می‌ توان بر روی سطوح مختلفی از مواد استفاده نمود.
 • چاپ های سیلک دارای حالتی ابریشمی و بسیار با دوام هستند.
 • چاپ های سیلک بسیار سبک و نازک بوده و در نتیجه هنگام انتقال طرح بر روی لباس‌ ها، سطوح زبر و بر جسته ‌ای را ایجاد نمی ‌کنند.

معایب استفاده از چاپ سیلک

معایب استفاده از چاپ سیلک عبارتند از:

 • استفاده این روش از چاپ جهت تولید محصولات در تیراژ کم، مقرون‌ به‌ صرفه و مناسب نمی ‌باشد.
 • استفاده از این روش جهت چاپ طرح‌ های بسیار رنگی مناسب نبوده و از لحاظ صرف هزینه مقرون‌ به‌ صرفه نیستند.
 • این روش از چاپ تنها برای زمانی مناسب است که از یک نوع گرافیک طراحی برای چاپ استفاده شود.
 • استفاده از چاپ سیلک نیاز به دانش، علم و مواد تخصصی خواهد داشت.
 • اگر اجزای تشکیل‌ دهنده چاپ سیلک به‌ درستی نگهداری نشوند، ممکن است پرز ها به‌ مرور زمان شروع به چسبیدن به جوهر کرده و به‌ همین دلیل طرح‌ های چاپ دچار مشکل می شود.
 • استفاده از این روش از چاپ، جهت چاپ اول این طرح کمی زمان‌ بر و طولانی است.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن جزء چاپ های حرارتی محسوب شده و یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین روش‌ های چاپ امروزی شناخته می‌ شود. روش کار در چاپ سابلیمیشن بر اساس تصعید بوده و دارای تجهیزات بسیار مهمی همچون پرینتر مخصوص سابلیمیشن، جوهر سابلیمیشن و کاغذ ترانسفر است. کیفیت طرح چاپ شده در این روش بسیار بالا بوده و نسبت‌ به روش‌ های دیگر چاپی، از هزینه مناسبی برخوردار است. همچنین این روش از چاپ زمان بسیار کمی را برای چاپ به خود اختصاص داده و می‌ توان از انواع طرح‌ های ساده و پیچیده، انواع لوگو و غیره استفاده نمود.

روش عملکرد چاپ سابلیمیشن به این صورت است که ابتدا طرح مورد نظر توسط پرینتر این دستگاه، بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ شده و سپس توسط تصعید، جوهر از حالت جامد به حالت گاز تبدیل و با حرارت بسیار بالا و پرس بر روی سطح مورد نظر منتقل می‌ شود.

مزایای استفاده از چاپ سابلیمیشن

از جمله مزایای استفاده از این چاپ می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چاپ در این روش از هزینه پایینی برخوردار بوده و با کمترین سرمایه‌ گذاری، می‌ توان چاپ‌ های متعددی را انجام داد.
 • ضایعات تولید شده در روش سابلیمیشن بسیار کمتر از سایر روش‌ های چاپی است.
 • دستگاه چاپ سابلیمیشن دارای انعطاف‌ پذیری بالایی بوده و استفاده از آن سبب صرفه‌ جویی در مصرف انرژی خواهد شد.
 • در انتخاب متریال‌ های چاپی در این روش هیچ گونه محدودیتی وجود نداشته و از انواع سطوح می‌ توان استفاده نمود.
 • دستگاه‌ های سابلیمیشن در ابعاد و انواع متفاوتی عرضه شده و مناسب برای تولیدات خانگی و استفاده در صنایع بزرگ می‌ باشند.
 • دستگاه‌ های سابلیمیشن از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار بوده و نیاز به نگهداری کمی خواهند داشت.

معایب استفاده از چاپ سابلیمیشن

از جمله معایب استفاده از چاپ سابلیمیشن می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طرح‌ های چاپ‌ شده توسط چاپ سابلیمیشن از دوام و ماندگاری مناسبی برخوردار هستند اما عمق نفوذ جوهر در این روش از چاپ بسیار پایین است.
 • امکان استفاده از انواع جنس های پارچه در این روش از چاپ بسیار محدود بوده و تنها می‌ توان از پارچه‌ های پلی استر یا دارای الیاف مصنوعی استفاده کرد.
 • در این روش امکان استفاده از پارچه‌ های در رنگ تیره به‌ ویژه رنگ‌ های مشکی امکان‌ پذیر نخواهد بود.
 • امکان ایجاد سایه در طرح چاپی بر روی متریال توسط فشار زیاد وجود خواهد داشت.

اینجا بخوانید: تکنیک های مهم در چاپ سابلیمیشن

مقایسه چاپ سیلک و چاپ سابلیمیشن

از جمله تفاوت های چاپ سیلک و سابلیمیشن می توان موارد زیر را نام برد:

 • جذب جوهر

یکی از تفاوت‌ های میان چاپ سیلک و سابلیمیشن، تفاوت این دو روش در جذب جوهر هنگام چاپ است. جوهری که در انتقال طرح در چاپ سابلیمیشن استفاده می‌ شود، در تار و پود پارچه بیشتر نفوذ کرده و دارای ماندگاری بیشتری نسبت‌ به چاپ سیلک می‌ باشد.

 • تجهیزات مورد استفاده

در چاپ سیلک برای انتقال پارچه از تجهیزاتی چون جوهر، شابلون، اسکاچ و صفحه استفاده‌ شده اما در چاپ سابلیمیشن از اجزای مهمی چون پرینتر و یا چاپگر سابلیمیشن، پرس حرارتی، جوهر مخصوص و کاغذ ترانسفر به کار برده می‌ شود.

 • زمان تولید

زمان صرف شده برای چاپ به روش سابلیمیشن بسیار کوتاه‌ تر از روش سیلک بوده و جهت انتقال طرح به روش سیلک، به زمان بیشتری مورد نیاز می‌ باشد. بنابراین می‌ توان گفت که استفاده از چاپ سابلیمیشن علاوه‌ بر صرفه‌ جویی در زمان، چاپ را بسیار آسان‌ تر انجام می‌ دهد.

 • اشتباه در طرح چاپی

انتقال طرح در روش سابلیمیشن بدون مشکل و ایرادی انجام‌ شده و امکان خطا در این دستگاه بسیار پایین است. اما در چاپ سیلک، امکان نا مرتب بودن رنگ انتقال یافته بر روی پارچه ممکن بوده و ممکن است طرح به‌ درستی چاپ نشود.

 • استفاده از طرح‌ های گوناگون

در چاپ سابلیمیشن، هیچ گونه محدودیتی در استفاده از رنگ‌ ها، جوهر، الگو ها و همچنین طرح‌ ها نبوده و می‌ توان از طیف گسترده ‌ای از رنگ‌ ها و طرح‌ های ساده و پیچیده استفاده نمود. اما در چاپ سیلک، محدودیت‌ هایی برای انتخاب طرح و رنگ وجود داشته و نمی ‌توان از تمامی طرح‌ های پیچیده و رنگارنگ استفاده نمود.

 • تولید انبوه

استفاده از دستگاه سابلیمیشن برای چاپ طرح بر روی محصولات در تیراژ بالا بسیار مناسب بوده و از چاپ سیلک می‌ توان برای محصولات سفارشی و دسته ‌ای استفاده نمود.

 • دوام و طول عمر چاپ

طول عمر و دوام طرح‌ های چاپ شده به روش از سابلیمیشن بسیار بالا تر از طرح‌ های چاپ شده به روش سیلک است و محصولات چاپ سابلیمیشن، در هنگام شستشو حالت خود را از دست نداده و دچار ترک خوردگی و پوست پوست شدن نمی ‌شوند.

 • استفاده از متریال

در چاپ سیلک، می‌ توان از هر نوع پارچه و متریالی برای چاپ استفاده کرده اما در چاپ سابلیمیشن، تنها می‌ توان از پارچه‌ هایی که دارایی پلی استر و یا الیاف مصنوعی هستند استفاده نمود. استفاده از پارچه‌ های نخی و پنبه ‌ای جهت چاپ در روش سابلیمیشن، به‌ هیچ‌ عنوان مناسب نبوده و طرح مورد نظر به‌ درستی بر روی سطح پارچه منتقل نمی ‌شود.

با توجه به مقایسه چاپ سیلک و سابلیمیشن، انتخاب بهترین روش چاپ در میان این دو غیر ممکن بوده و افراد می‌ توانند با توجه به میزان تولید محصولات خود، میزان بودجه و استفاده از نوع طرح چاپی هر کدام از این روش‌ ها را انتخاب کرده و محصولات خود را تولید نمایند.

در پایان

شرکت فبتاک ، یکی از بزرگ‌ ترین و شناخته‌ شده‌ ترین مجموعه‌ های عرضه کننده انواع ماشین‌ آلات چاپی نظیر دستگاه چاپ پارچه و ملزومات آن مثل کاغذ سابلیمیشن بوده و از بهترین و با کیفیت ‌ترین برند ها در محصولات خود استفاده می‌ کند. این مجموعه با بهره‌ گیری از کارشناسان حرفه ‌ای و متخصص خود، تمامی راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم جهت خرید انواع دستگاه‌ های چاپ را به مشتریان خود ارائه داده و تمامی محصولات آن از خدمات پس‌ از فروش و گارانتی برخوردار می‌ باشند. عزیزانی که قصد اطلاع از قیمت ماشین‌ آلات چاپ و نحوه سفارش آن‌ ها را دارند، می‌ توانند با این شرکت تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *