مقایسه چاپ دیجیتال و سابلیمیشن

صنعت چاپ، یکی از صنایع بسیار مهم امروزی است که با گذشت زمان به‌ سرعت در حال رشد است. در این صنعت، هزاران روش چاپ و همچنین تولید محصولات گوناگون وجود داشته که همواره با رشد این صنعت پیشرفت کرده و روش‌ ها و محصولات بسیار نوینی پدید آمده ‌اند. از جمله مهم‌ ترین روش‌ های چاپ امروزی که بسیار کاربردی و موضوع مقاله می ‌باشد چاپ دیجیتال و چاپ سابلیمیشن و مقایسه چاپ دیجیتال و سابلیمیشن است.

همچنین علاوه‌ بر مقایسه و تفاوت‌ ها، مزایا، ویژگی ها و همچنین نحوه عملکرد این دو روش را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

جهت درک بهتر از تفاوت‌ های میان این دو روش، ابتدا بهتر است که با هر یک از این دو تکنیک چاپ به‌ صورت جدا گانه آشنا شده و سپس به مقایسه آن ها بپردازیم.

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال، به فرآیندی در چاپ گفته می ‌شود که سبب انتقال محتوای بصری یا متنی بر روی محصولات مختلف می‌ شود. در واقع می ‌توان گفت که این روش از چاپ، یکی از راه‌ های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی بوده و طی این فرآیند چاپ با کیفیت مناسبی در تیراژ پایین انجام می ‌شود. به‌ طور معمول در روش چاپ دیجیتال، از چاپگر های لیزری، جوهر افشان های حرفه ‌ای و یا چاپگر های لانگ فرمت استفاده‌ شده و یکی از بزرگ ترین تفاوت‌ های میان چاپ دیجیتال با سایر تکنیک‌ های چاپی، عدم نیاز به صفحه چاپ مانند آلومینیم در این روش است.

در این روش، به‌ طور معمول از متریال هایی با حجم کم برای چاپ استفاده‌ شده که در نهایت تصاویر و یا طرح نیز توسط چاپگر های لیزری و یا جوهر افشان های حرفه‌ ای با کیفیت مناسبی اجرا می ‌شود. استفاده از این روش از چاپ برای تولید محصولات گوناگون بسیار مقرون‌ به‌ صرفه است و افرادی که قصد دارند محصولاتی در تیراژ پایین تولید نمایند، می ‌توانند از این تکنیک استفاده کنند.

ویژگی های چاپ دیجیتال

یکی از مهم ترین ویژگی‌ های چاپ دیجیتال، چاپ تصاویر و طرح با دقت و جزئیات، بر روی متریال‌ های گوناگون ( مسطح) است. زمانی‌ که برای انجام چاپ نیاز به جزئیات بیشتری می ‌باشد، اغلب از چاپ دیجیتال استفاده‌ شده و این روش، بافت‌ های ظریف یک تصویر را بر روی محصولات با کیفیت و وضوح بسیار بالا نشان می‌ دهد.

استفاده از چاپ دیجیتال برای انتقال طرح بر روی اشیاء غیر مسطح مانند لیوان‌ ها کمی دشوار تر بوده اما استفاده از این روش از چاپ بر روی سایر متریال‌ های مسطح بسیار مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر و کم‌ هزینه‌ تر است.

همچنین با توجه به‌ دقت و حساسیت بسیار بالای چاپ در این روش، بیشتر مشاغل الکترونیکی چاپ برای انتقال طرح‌ های خود بر روی متریال هایی چون البسه، از این دستگاه استفاده می ‌کنند.

مزایای استفاده از چاپ دیجیتال

از جمله مزایای استفاده از این روش از چاپ می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • الگو ها، تصاویر و طرح‌ های ظریف توسط این روش با جزئیات و دقت مناسبی بر روی سطح متریال چاپ شده و چاپی با کیفیت و با وضوح مناسب انجام می ‌شود.
 • امکان چاپ تصاویر و یا طرح‌ هایی پیچیده و همچنین طرح‌ های با ترکیب رنگ فراوان توسط این روش از چاپ امکان‌ پذیر است.
 • استفاده از چاپ دیجیتال نیاز به تنظیمات بسیار کمتری داشته، بنابراین حجم سفارشات تولید شده در این روش کمتر از سایر روش‌ها بوده اما کیفیت آن بسیار بیشتر است.
 • امکان تولید محصولات در تیراژ بالا در این روش وجود داشته اما نیاز به صرف هزینه بیشتری خواهد داشت.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن نیز فرآیندی در صنعت چاپ است که از دستگاه چاپگر، پرس حرارتی، جوهر سابلیمیشن جهت انتقال رنگ و همچنین کاغذ مخصوص سابلیمیشن برای انتقال رنگ به سطح متریال استفاده می ‌کند. در این روش از چاپ، تمام تجهیزات استفاده‌ شده مانند چاپگر، کاغذ ترانسفر و همچنین جوهر، مخصوص این روش از چاپ بوده و باید با همکاری یکدیگر سبب انتقال طرح و یا تصویر مورد نظر با جزئیات کامل بر روی متریال شوند.

نحوه عملکرد چاپ سابلیمیشن به این صورت است که ابتدا طرح توسط جوهر های مخصوص بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ شده و سپس طرح مورد نظر توسط گرما، فشار و حرارت بسیار بالا به سطح رویی متریال منتقل می ‌شود. گرما و فشار وارد شده در این روش به‌ حدی است که تصویر بر روی متریال به طور کامل منتقل شده، رنگ و جوهر بر روی بافت آن نفوذ کرده و چاپی با کیفیت بسیار بالا را ایجاد می کند. از جمله متریال‌ های استفاده‌ شده برای چاپ در این روش می ‌توان به انواع البسه و پوشاک، پرچم‌ ها و بنر ها، لیوان، ماگ، محصولات چوبی و ام دی اف، شیشه، سرامیک و غیره اشاره نمود.

ویژگی‌ های چاپ سابلیمیشن

چاپ هایی که توسط روش سابلیمیشن انجام می ‌شوند، دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی بوده و در برابر آسیب‌ های بیرونی، دچار تغییر رنگ، پوسیدگی، پوسته پوسته شدن و همچنین تغییر رنگ نخواهند شد. افرادی که قصد دارند محصولاتی با تیراژ بسیار بالا را در صنعت چاپ تولید نمایند، می‌ توانند از انواع دستگاه سابلیمیشن استفاده کرده و محصولات چاپی بسیار با کیفیت را عرضه کنند. همچنین استفاده از این روش از چاپ نسبت‌ به محصولات تولیدی و چاپ هایی با دوام و کیفیت بسیار بالا، بسیار مقرون‌ به‌ صرفه بوده و مناسب برای افرادی است که قصد شروع کسب‌ و کار تازه ‌ای در این صنعت را خواهند داشت.

مزایای استفاده از چاپ سابلیمیشن

از جمله مزایای استفاده از چاپ سابلیمیشن می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چاپ سابلیمیشن بسیار سازگار با محیط‌ زیست است و تمام رنگ‌ ها و کاغذ هایی که در این روش استفاده می ‌شوند، ضایعات بسیار کمتری را تولید می‌کنند.
 • با استفاده از چاپ سابلیمیشن، طرح‌ های چاپی دارای رنگی بسیار زنده‌ تر و تصویری بسیار واضح‌ تر هستند.
 • در این روش از چاپ امکان انتقال طرح‌ های ساده و بسیار پیچیده امکان داشته و طرح با کیفیت بسیار بالایی بر روی متریال چاپ می ‌شود.
 • امکان استفاده از متریال‌ های گوناگون از جنس‌ های متفاوت برای تولید محصولات چاپی در این روش از چاپ امکان‌ پذیر است.
 • محصول تولید شده در این روش عاری از هر گونه نقصی بوده و دارای دوام، ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی است.
 • استفاده از چاپ سابلیمیشن در مقابل تولید محصولات در تیراژ بالا و انجام چاپ‌ های بسیار با کیفیت، بسیار مقرون‌ به‌ صرفه است.

اینجا بخوانید: سؤالات متداول در چاپ سابلیمیشن

مقایسه چاپ دیجیتال و سابلیمیشن

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در رابطه با هر یک از این تکنیک‌ های چاپ، حال به مقایسه چاپ دیجیتال و سابلیمیشن می پردازیم.

 • کیفیت چاپ

کیفیت چاپ در روش سابلیمیشن نسبت‌ به چاپ دیجیتال بسیار بالا تر است و طرح و تصاویر انتخابی، با وضوح و شفافیت بسیار بیشتری به سطح متریال منتقل می ‌شوند.

 • هزینه

استفاده از روش چاپ دیجیتال برای انتقال تصاویر بر روی متریال، از هزینه بسیار کمتری در مقایسه با چاپ سابلیمیشن برخوردار است. زیرا در چاپ دیجیتال، نیاز به تجهیزات بسیار کمتر و غیر تخصصی تری بوده و جهت چاپ در تیراژ های بسیار پایین استفاده می ‌شود. به‌ همین دلیل این روش نسبت‌ به چاپ سابلیمیشن مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر و دارای هزینه کمتری است.

 • تنوع در محصولات

همانطور که گفته شد، در چاپ سابلیمیشن از متریال‌ های گوناگونی چون چوب، ام دی اف، شیشه، سرامیک، فلز، انواع منسوجات و پوشاک، کوسن، پرده، روتختی و غیره استفاده می ‌شود. اما بر خلاف این روش، در چاپ دیجیتال تنها از متریال هایی که دارای سطوح مسطح هستند استفاده‌ شده و گستردگی تولید محصولات آن‌ نسبت‌ به چاپ سابلیمیشن بسیار کمتر است.

 • وضوح و شفافیت تصویر چاپی

در چاپ سابلیمیشن، به دلیل استفاده از چاپگر، جوهر و همچنین کاغذ مخصوص، چاپ انجام‌ شده نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و دارای شفافیت، وضوح و همچنین دقت بسیار بالایی می ‌باشد. اما در مقایسه در چاپ دیجیتال، تصویر چاپی از وضوح کمتری نسبت‌ به چاپ سابلیمیشن برخوردار بوده و همچنین کیفیت آن نیز پایین تر است.

 • دوام و ماندگاری چاپ

طرح‌ ها و تصاویر چاپ‌ شده بر روی متریال ها توسط چاپ سابلیمیشن دارای دوام، طول عمر و ماندگاری بسیار بالا تری از تصاویر چاپ شده در روش دیجیتال هستند.

 • سرعت چاپ

سرعت انجام چاپ بر روی متریال ها در چاپ دیجیتال بسیار بیشتر از روش سابلیمیشن بوده اما در مقابل از کیفیت پایین‌ تری برخوردار است.

با توجه به توضیحات ارائه شده در مورد مقایسه چاپ دیجیتال و سابلیمیشن، شما می ‌توانید براساس شرایط و همچنین نوع محصولات تولیدی و با توجه به بودجه در اختیار، هر کدام از این روش‌ ها را انتخاب کرده و برای تولید محصولات خود استفاده نمایید.

در پایان

شرکت فبتاک ، ارائه دهنده انواع دستگاه چاپ پارچه و ماشین ‌آلات در صنعت چاپ نظیر پرینتر سابلیمیشن، کلندر سابلیمیشن، پرس حرارتی، قطعات یدکی و همچنین ملزومات چاپ بوده و از بهترین و با کیفیت ‌ترین برند ها در محصولات خود استفاده می‌ کند. مشتریان عزیز می ‌توانند جهت اطلاع از قیمت انواع ماشین ‌آلات چاپی مانند دستگاه چاپ دیجیتال و دستگاه چاپ سابلیمیشن، قیمت کاغذ سابلیمیشن و سایر تجهیزات آن، با شرکت فبتاک تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *