سؤالات متداول چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن یکی از مدرن ترین انواع روش های چاپ غیر مستقیم است. ما در این مقاله قصد داریم به سوالات متداولی که کاربران در رابطه با ورود به دنیای چاپ سابلیمیشن دارند را پاسخ داده و هر آنچه که در این روش از چاپ نسبت به آن کنجکاو هستند را بررسی نماییم.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

سابلیمیشن یک روش مدرن در صنعت چاپ است که در این نوع چاپ دیجیتال از فشار و حرارت جهت انتقال مرکب بر روی متریال گوناگون استفاده می ‌شود. کاغذ به‌ کار رفته در چاپ سابلیمیشن بر خلاف سایر انواع چاپ، پاره و یا کثیف نشده و از آن می ‌توان بر روی سطوح مختلفی همچون لیوان، پارچه و منسوجات آن، سرامیک، شیشه، ام دی اف و غیره استفاده نمود.

چاپ سابلیمیشن چگونه کار می‌ کند؟

چاپ سابلیمیشن تکنیکی است که در آن گرما، مرکب و پارچه را در کنار یکدیگر قرار داده و توسط پرس، مرکب را از روی کاغذ سابلیمیشن بر روی سطح پارچه انتقال می ‌دهد. مرکب هایی که در این روش از چاپ استفاده می ‌شوند زمانی‌ که تحت حرارت بالا قرار می ‌گیرند، به روش تصعید به گاز تبدیل شده و پس‌ از قرار گیری بر روی سطح پارچه، به بافت پارچه نفوذ کرده و یک چاپ دائمی را ایجاد می ‌کنند.

مرکب سابلیمیشن چیست؟

مرکبی که در دستگاه چاپ دیجیتال استفاده می ‌گردد، مرکب مخصوص سابلیمیشن بوده و بخش مهمی از فرآیند این چاپ را تشکیل می ‌دهد. این مرکب در دستگاه سابلیمیشن به شکل جامد است و در صورت وجود دما و فشار مناسب، بدون تبدیل به حالت مایع، مستقیماً از حالت جامد به گاز (تصعید) تبدیل می شود. سپس بر روی سطح متریال قرار گرفته و طرح مورد نظر را با کیفیت بسیار بالا چاپ می ‌نماید.


اینجا بخوانید: معرفی انواع جوهر و مرکب چاپ

آیا می ‌توان از جوهر معمولی در چاپ سابلیمیشن استفاده کرد؟

در پاسخ باید گفت که خیر نمی ‌توانید از جوهر معمولی برای چاپ سابلیمیشن استفاده کنید. دلایل مختلفی برای عدم استفاده جوهر معمولی در این روش از چاپ وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به این مورد اشاره کرد، زمانی‌ که از جوهر معمولی برای چاپ بر روی کاغذ سابلیمیشن استفاده می‌ کنید، لکه‌ های جوهر بر روی صفحه باقی‌ مانده و چاپ بسیار بی کیفیتی خواهید داشت. زیرا جوهری که در چاپ سابلیمیشن به کار می ‌رود، نوعی خاص از رنگ‌ های به‌ کار رفته در این روش از چاپ است. جوهر سابلیمیشن باید توان تحمل حرارت بالا را داشته و بسیار سازگار با نوع کاغذ سابلیمیشن به‌ کار رفته در دستگاه چاپ دیجیتال باشد.

بهترین متریال برای استفاده در چاپ سابلیمیشن چه موادی است؟

در پاسخ به این سوال می ‌توان گفت که پلی استر بهترین متریالی است که شما می ‌توانید عالی‌ ترین نتیجه را از سابلیمیشن دریافت کرده و اکثر افراد برای راه‌ اندازی کسب‌ و کار توسط چاپ سابلیمیشن از این ماده استفاده می‌ کنند. از جمله متریال‌ های دیگر پس‌ از پلی استر ، می‌ توان به پلاستیک، ام دی اف، چوب و همچنین انواع مختلف پارچه نیز اشاره نمود.

برای انجام چاپ سابلیمیشن به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای انجام چاپ سابلیمیشن به ۵ وسیله‌ اصلی نیاز دارید که این وسایل عبارت ‌اند از:

  • دستگاه پرس حرارتی
  • چاپگر مخصوص سابلیمیشن
  • کاغذ مخصوص سابلیمیشن
  • جوهر طرحی که می ‌خواهید چاپ نمایید
  • متریالی که می ‌خواهید روی آن چاپ کنید

تجهیزات و لوازم چاپ سابلیمیشن را از کجا بخریم؟

شرکت‌ ها و وب‌ سایت های آنلاین بسیار زیادی وجود دارند که فعالیت اصلی آن ها در حوزه فروش انواع ماشین ‌آلات و دستگاه‌ های چاپ می ‌باشد.در هنگام خرید تجهیزات چاپ سابلیمیشن، بهتر است که آن ها را از مجموعه و وب ‌سایت های معتبری خریداری نموده تا علاوه‌ بر استفاده از خدمات گارانتی و بهره بردن از ماشین ‌آلات بسیار با کیفیت، از خدمات پشتیبانی شرکت نیز بهره‌ مند شوید. شرکت فبتاک، یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین مجموعه ها در زمینه ارائه انواع ماشین ‌آلات و دستگاه‌ های چاپ بوده و دارای وب‌ سایت آنلاین نیز برای ارائه خدمات خود می ‌باشد. تمامی محصولات عرضه شده توسط شرکت فبتاک، از کیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسبی برخوردار بوده و شما می‌ توانید با خیالی آسوده تمام دستگاه‌ های چاپ و تجهیزات و لوازم سابلیمیشن را از این شرکت به‌ صورت حضوری و آنلاین خریداری کرده و استفاده نمایید.

آیا می ‌توان از چاپ سابلیمیشن در خانه نیز استفاده نمود؟

بله، دستگاه‌ های چاپ سابلیمیشن دارای ابعاد متفاوتی بوده و شما می ‌توانید از این روش از چاپ در منزل خود نیز برای تولید محصولات گوناگون استفاده نمایید.

کار با دستگاه سابلیمیشن نیاز به مهارت خاصی نداشته و در مدت زمانی کوتاه می ‌توانید دانش مناسب برای استفاده از این دستگاه و این روش از چاپ را کسب نمایید.

چگونه می ‌توان از چاپگر سابلیمیشن استفاده نمود؟

چگونگی استفاده از چاپگر های سابلیمیشن بسیار بستگی به شرکت تولیدی آن ها داشته و اکثر این شرکت‌ ها نرم ‌افزار هایی را برای چاپگر های خود ارائه داده‌ اند که کار با آن ها بسیار آسان است. همچنین این نرم افزار ها دارای آموزش‌ هایی برای اپراتور ها بوده و فرآیند چاپ را بسیار آسان و در عین‌ حال سریع می ‌کند.

چرا طرح چاپ شده توسط دستگاه سابلبمیشن بی ‌کیفیت است؟

دو دلیل اصلی برای افت کیفیت طرح چاپی توسط دستگاه سابلیمیشن وجود دارد. دلیل اول این است که ممکن است تنظیمات چاپگر دستگاه پرس حرارتی دچار اختلال شده و متناسب با استاندارد های دستگاه نباشد. دلیل دوم نیز این است که اگر پرس حرارتی را کمتر و یا بیشتر از حد نیاز بر روی متریال انجام دهید، این عمل بر روی کیفیت چاپ تأثیر مستقیم داشته و سبب افت کیفیت آن می ‌شود.

آیا می ‌توان از کاغذ معمولی در چاپ سابلیمیشن استفاده کرد؟

خیر، کاغذ به‌ کار رفته در چاپ سابلیمیشن بسیار متفاوت از کاغذ های معمولی است و مختص به این نوع از چاپ می ‌باشد. این کاغذ دارای لایه‌ ها و پوشش‌ هایی بر روی خود است که از نفوذ مرکب به پشت کاغذ جلوگیری کرده و می ‌تواند طرح و مرکب را با کیفیت بسیار بالا و بدون تغییر شکل در برابر حرارت و رطوبت حاصل از جوهر، بر روی سطح متریال منتقل کند.

آیا می‌ توان از کاغذ سابلیمیشن برای انتقال طرح بر روی پارچه‌ های تیره استفاده کرد؟

به‌ طور کلی دستگاه سابلیمیشن برای چاپ طرح بر روی پارچه هایی با پایه رنگ‌ های روشن و سفید استفاده می ‌شود. زیرا در این روش از چاپ از مرکب سفید استفاده نشده و در هنگام انتقال طرح، قسمت‌ های سفید بدون چاپ باقی‌ مانده و رنگ پایه پارچه را نشان می ‌دهد.

آیا برای انجام چاپ سابلیمیشن نیاز به دستگاه پرس حرارتی دارید؟

بله، برای انجام این چاپ حتماً به دستگاه پرس حرارتی و یا کلندر سابلیمیشن نیاز است. زیرا دستگاه پرس حرارتی تنها ابزاری است که به‌ راحتی می ‌تواند طرح را بر روی متریال مورد نظر چاپ نماید. این دستگاه نیاز به زمان، حرارت و فشار مناسب داشته و با رعایت این استاندارد ها می ‌توانید چاپ بسیار با کیفیتی را داشته باشید.

آیا می ‌توان از پارچه صد در صد پنبه در چاپ سابلیمیشن استفاده کرد؟

شما نمی ‌توانید هیچ طرحی را توسط چاپ سابلیمیشن بر روی پارچه‌ های دارای صد در صد پنبه چاپ نمایید. زیرا مرکب به کار برده شده در این روش از چاپ توانایی اتصال به پیوند های شیمیایی موجود در پنبه را نداشته و در نتیجه چاپ بسیار بی‌ کیفیت انجام خواهد شد.

چگونه از پخش مرکب در چاپ سابلیمیشن جلوگیری کنیم؟

پخش جوهر در تصعید به دلیل تولید بیش‌ از حد رنگ رخ می‌ دهد. برای جلوگیری از این مشکل تنها می ‌توانید از کاغذ های سابلیمیشن بسیار با کیفیت و مناسب با این روش از چاپ استفاده کنید. زیرا این کاغذ می ‌تواند به‌ خوبی جوهر را به خود جذب کرده و طرح را از چاپ جوهر زیاد نجات دهد.

امیدواریم در این مقاله پاسخ تمامی سوالات متداول چاپ سابلیمیشن خود را دریافت کرده باشید.

در پایان

شما عزیزان می ‌توانید جهت اطلاع از قیمت و چگونگی خرید دستگاه چاپ سابلیمیشن و همچنین تجهیزات و ملزومات آن از جمله پرینتر سابلیمیشن ، کلندر سابلیمیشن، پرس حرارتی، کاغذ ترنسفر سابلیمیشن و مرکب سابلیمیشن، با شرکت فبتاک تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *