مواد خام سابلیمیشن

سابلیمیشن یک فرآیند چاپ بسیار محبوب جهت سفارشی ‌سازی انواع کالا است.

از پوشاک گرفته و تمامی اقلام تبلیغاتی جزء مواردی هستند که با چاپ تصعید می ‌توان طرح‌ های گرافیکی را روی آن انجام داد. برای درک بهتر در مورد این روش چاپ و ارتباط آن با مواد خام سابلیمیشن در ادامه این مطلب همراه ما باشید. ابتدا نگاهی به روش انجام این چاپ خواهیم داشت و سپس شما را با انواع مواد قابل چاپ  آشنا خواهیم کرد.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

 سابلیمیشن به ‌معنای فآایند تصعید است. تصعید در علم شیمی به‌ معنای تبدیل حالت جامد از یک ماده به حالت گاز است، بدون تبدیل ماده به حالت مایع و گذر از آن.

حال باید دانست ارتباط این فرآیند با چاپ سابلیمیشن چیست. هنگامی‌که یک تصویر با مرکب مخصوص روی کاغذ ترانسفر چاپ می ‌شود، این مرکب بر روی کاغذ خشک نمی ‌شود. این مرکب مخصوص تحت عنوان مرکب سابلیمیشن شناخته می شود.

 سپس این کاغذ به ‌همراه طرحی که بر روی آن قرار گرفته بر روی بستری که قصد داریم بر روی آن چاپ انجام دهیم منتقل می ‌شود.

 پس ‌از اعمال فشار و گرما برای حدود یک دقیقه توسط دستگاه پرس حرارتی بر روی کاغذ و مرکب و بستر مورد نظر، اینجاست که تصعید مرکب صورت می ‌گیرد و مرکبی که در فاز جامد بر روی کاغذ قرار داشته بر روی مدیا مورد نظر یعنی لایه زیرین خود تصعید می شود.

 بدین ‌صورت طرح منتقل می ‌شود و اکنون زمان آنست که کاغذ را برداریم و خواهیم دید که چاپی با کیفیت بر روی کالایی که قصد داشتیم نقش بسته‌ است.

مواد خام سابلیمیشن کدام اند؟

چاپ سابلیمیشن را می ‌توان بر روی انواع مدیا همچون کاشی، سرامیک، چوب، شیشه، پارچه و … به کار برد، اما در صورت وجود شرایطی خاص.

 در توضیح این مواد باید گفت که تمامی مواد و یا پارچه‌ ها مناسب برای چاپ به روش سابلیمیشن نیستند و خاصیت نگهداری مرکب را ندارند.

 مثلاً در متریال هایی مانند پارچه که بیشترین کاندید برای این چاپ است، تنها پارچه هایی که از جنس پلی استر هستند و یا با میزان شصت درصد به بالا با پلی استر ترکیب شده ‌اند مناسب چاپ با این روش اند.

کاشی، سرامیک و چوب و موادی از این قبیل به‌ خودی‌ خود قابلیت پذیرش چاپ سابلیمیشن را ندارند حال برای رفع این مشکل پوششی از یک ماده خاص را بر روی این کالای مد نظر قرار می‌ دهند تا مناسب برای اعمال مرکب و طراحی باشد.

مواد خام سابلیمیشن مانند دستگاه آن جزء ملزومات اصلی چاپ به این روش محسوب می‌ شوند. نکته ‌ای که در این مواد نهفته ‌است و آن را تبدیل به ماده ‌ای خاص با ویژگی ‌های مناسب برای چاپ می ‌کند وجود پوششی به نام کوتینگ است که بر روی این مواد قرار می گیرد.

کوتینگ سابلیمیشن

کوتینگ برگرفته از لغت انگلیسی Coating به‌ معنای پوشش است که به‌ صورت کلی به هر نوع پوششی بر روی جسمی قرار بگیرد اطلاق می ‌شود.

 اما هنگامی ‌که با لغت سابلیمیشن ترکیب می ‌شود به‌معنای پوششی از ماده ‌ای خاص است که پس ‌از قرارگیری و اعمال بر روی آن ماده آن را تبدیل به موردی مناسب برای چاپ سابلیمیشن می‌کند.

 این ماده دو ویژگی خاص به بستر می‌بخشد: یکی توانایی جذب مرکب و دیگری تحمل دمای زیاد بر روی آن.

 به لطف وجود کوتینگ و امکان اعمال آن بر روی کاشی، چوب، پلاستیک، سرامیک، فلز و مواد دیگر است که می‌ توان بر روی انواع محصولات همچون تی ‌شرت، ماگ، لیوان، بشقاب سرامیکی، محصولات چوبی، قاب موبایل، تخته اسکی و بسیاری موارد دیگر چاپ با کیفیت  را انجام داده و بدین  ‌گونه مواد خام سابلیمیشن را تولید کرد.

این پوشش برای ایجاد یک لایه‌ پایدار جهت تثبیت تصاویر بر روی سطوح در نظر گرفته ‌شده است که از تصویر در برابر سایش، فرسایش و گرما محافظت می ‌کند.

انواع مواد خام سابلیمیشن

این مواد در طی سالیان گذشته به ‌صورت وارداتی و یا توسط برخی شرکت ‌های داخلی تولید می‌ شود که به‌ صورت آماده و بدون طی مراحل اضافی می ‌توان آن‌ ها را سفارش داد و بر روی آن ‌ها بلافاصله چاپ انجام داد.

 این مواد خام عبارت‌اند از:

 برخی محصولات سرامیکی همچون لیوان، ماگ، فنجان، بشقاب و…

محصولات چوبی مانند تخته ‌های چوبی، ساعت، قاب عکس و زیر لیوانی و…

 پارچه‌ای مانند پرچم، کلاه، کوسن، انواع البسه، کالای خانه و…

مواد پلاستیکی نظیر قاب گوشی و…

انواع کوتینگ سابلیمیشن

 کوتینگ به ‌صورت مایع موجود است که بر روی مواد اسپری می ‌شود. کاغذ سابلیمیشن نیز به‌ همین روش آماده‌ می ‌شود تا بتواند مرکب  را بپذیرد و تحمل دمای پرس حرارتی را داشته باشد.

 کوتینگ به دو صورت سرد و گرم بر روی ماده قرار می‌ گیرد. برای اجسام سخت می‌ توان از کوتینگ گرم که باید درون کوره قرار بگیرد تا خشک و تثبیت شود بهره ‌برند.

انجام این روش و قرار گیری در کوره سبب می شود که این مواد خاصیت رنگپذیری بیشتری داشته باشند و همین موضوع سبب می شود که کیفیت چاپ در آن ها افزایش یابد.

 درحالی‌که کوتینگ سرد برای مواد حساس به گرما مهندسی شده که نیاز به گرما دیدن برای تثبیت ندارند.

آماده‌ سازی مواد چاپ سابلیمیشن

کوتینگ که برای آماده‌ سازی مواد چاپ اعمال می‌شود یک ماده شفاف از جنس پلیمر هایی مانند اپوکسی، پلی اورتان، پلی استر و اکریلیک است که روی این مواد قرار می ‌گیرد.

 هر شرکتی برای این کار روش و فرمولی خاص را در نظر دارد اما دو روش اصلی برای این کار وجود دارد.

 یک دستگاه اسپری برای پوشش دادن و اعمال ماده بر روی چند محصول که به‌صورت دستی اسپری می ‌شود و دوم قرار دادن ماده در محلول کوتینگ به صورتی کاملاً روی سطح آن را بپوشاند و سپس اجازه می ‌دهند تا آن خشک شود.

 بدین‌ گونه موادی با خاصیت پذیرش مرکب و مقاوم در برابر گرمای پرس و در نتیجه چاپ باکیفیت با ماندگاری بالا در برابر ساییدگی و شستشو خواهیم داشت.

شاید برایتان جای سؤال باشد که چه نیازی به این پردازش ها و اعمال چندین مرحله جهت آماده سازی بر روی مواد است تا حتماً مناسب برای این روش از چاپ باشد. در پاسخ به آن باید مزایای چاپ سابلیمیشن را بررسی کرد.

مزایای چاپ سابلیمیشن

چاپ به وسیله روش تصعید بسیار ماندگار است. همین یک ویژگی آن را تبدیل به اولین و بهترین گزینه ممکن براجهتی اعمال طراحی تصاویر می کند.

در این چاپ تصاویر با کیفیت اند و به سختی دچار فرسایش و ساییدگی می شوند. دلیل آن نیز واضح است، زمانی که مرکب تصعید می شود به بخشی از ماده تبدیل شده و به آن نفوذ می کند و اینگونه نیست که مانند لایه ای اضافی برروی آن باشد که در اثر خراشیدگی و یا شستشو از بین برود و یا فرسوده و کم رنگ شود. به همین دلیل در بسیاری از کالا های مصرفی مانند بشقاب، لیوان، تیشرت، هودی و… ازین روش استفاده می شود.

یکی از بهترین مراکز فروش با چندین سال سابقه در زمینه فروش ملزومات و دستگاه های چاپ سابلیمیشن و دستگاه های چاپ پارچه شرکت فبتاک است.

اگر قصد ورود به این حوزه پرسود و پر رونق را دارید تنها کافی است تمامی سؤالات و ابهامات خود را از کارشناسان فروش و مشاورین مجموعه فبتاک جویا شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *