چاه ارت در دستگاه چاپ پارچه

حفر چاه ارت و ایجاد آن یک بخش ضروری جهت اطمینان از ایمنی دستگاه ‌های صنعتی همچون دستگاه چاپ پارچه است که با ولتاژ بالا کار می ‌کنند. جهت درک بهتر موضوع ضرورت استفاده از چاه ارت در دستگاه چاپ پارچه ذکر این مطلب مفید است.

بدون شک تا به‌ حال برایتان پیش ‌آمده که با دست زدن و لمس برخی لوازم خانگی و یا وسایل برقی، شوک خفیفی از برق ‌گرفتگی را تجربه کرده باشید.

در واقع این مقدار جریان الکتریکی در دستگاه ‌های الکترونیکی صنعتی بسیار بیشتر است و می ‌تواند خطر آفرین باشد و منجر به ایجاد خطرات جبران ‌ناپذیر جانی و مالی شود. جهت جلوگیری از اتفاقات ناگوار و همچنین حفظ سلامت دستگاه و اپراتور نیاز است که چاه ارت قبل ‌از نصب دستگاه تعبیه و حفر شود.

چاه ارت نه تنها در رابطه با دستگاه های الکترونیکی بلکه در بسیاری از موارد دیگر نیز به کار برده می شود. شناخته شده ترین کاربرد آن در رابطه با آسمان خراش ها و ساختمان های بلند و دکل های برق است. بدین صورت که برای حفاظت از آن در برابر رعد و برق و سایر جریان های قوی، شدید و ناگهانی که ممکن است به سیستم های متعدد وارد کند از سیستم ارثینگ استفاده می شود.

چاه ارت چیست و چگونه کار می‌کند؟

عملکرد چاه ارت فرآیندی است که در آن تخلیه الکتریکی و انرژی آن را مستقیماً از طریق سیم متصل به دستگاه به زمین منتقل می‌زکند. انجام چاه ارت به سه روش صورت می ‌گیرد اما رایج‌ ترین آن حفر گودالی با عمق بیش ‌از سه متر است که صفحه ‌ای مسی درون آن قرار می ‌گیرد. حفر گودال معمولاً تا جایی عمیق است که به رطوبت خاک برسند.

یک میله مسی نیز این صفحه را به سطح زمین متصل می‌کند و پس ‌از آن با اتصال یک سیم بین میله و دستگاه یک سیستم ارتینگ ساخته می ‌شود.

استفاده از فلزاتی رسانا مانند مس، آهن گالوانیزه و رطوبت به این دلیل است که این فلزات یکی از بهترین رسانا های جریان الکتریکی است و به ‌سرعت و بدون مقاومت جریان برق را به زمین منتقل می‌ کند.

عملکرد چاه ارت در دستگاه چاپ پارچه

دستگاه ‌های الکتریکی پس ‌از مدتی ممکن است دچار فرسودگی قطعات شده و یا براثر عواملی دیگر مانند جریانات متناوب برق شهری یک ولتاژ اضافی در بدنه دستگاه ایجاد شود، به ‌گونه‌ای که با دست زدن و لمس بدنه دستگاه دچار برق‌ گرفتگی می ‌شوید.

به ‌همین ‌علت از چاه ارت جهت انتقال این ولتاژ اضافی در دستگاه استفاده می ‌شود. همان گونه که شاید برخی بدانند پتانسیل الکتریکی زمین صفر در نظر گرفته می‌ شود. به این معنی که هر جریان الکتریکی تمایل دارد به سمت پتانسیل صفر و کمتر حرکت کند. وقتی جریان برق اضافی در دستگاه جریان می ‌یابد این اختلاف پتانسیلی در دستگاه و زمین سبب می‌ شود جریان از پتانسیل بیشتر یعنی دستگاه به سمت پتانسیل صفر یعنی زمین حرکت کند و در زمین دفن شود این انتقال نیز از طریق این سیستم چاه ارت صورت می‌ گیرد.

روش ‌های حفر چاه ارت

چند نوع روش برای ایجاد چاه ارت در نظر می‌ گیرند. برای کارگاه ‌های که امکان حفر چاه وجود ندارد می‌ توان از میله ارت ارت استفاده نمود که این روش هم کارآمد و هم مقرون ‌به ‌صرفه است. بدین‌ صورت که لوله‌ ای به قطر سی و هشت میلی ‌متر و به طول دو متر به ‌صورت عمودی در زمین تعبیه می ‌شود. از صفحه‌ های مسی، آهن گالوانیزه و آهن نیز می‌ توان استفاده کرد.

ضرورت استفاده از چاه ارت در دستگاه‌ های چاپ

در دستگاه ‌های چاپ پارچه لازم است که سیم متصل به زمین و بدنه دستگاه متصل شود تا جریان برق نا ایمن و اضافی را از بین ببرد و به زمین منتقل کند. اگر این ولتاژ اضافی به دلایل مختلف نتواند به ‌موقع از چاپگر خارج شود و زمانی ‌که این جریان در دستگاه انباشته می‌ شود می ‌تواند سبب آسیب جدی به نازل و سایر قطعات الکترونیکی شود.

 آسیب به هد سبب اختلال در چاپگر می ‌شود که رنگ صفحه را مختل می‌کند و نامرتب انتقال می ‌دهد.

در دستگاه ‌های جوهر افشان این جوهر افشانی نیز ممکن است مختل شود. چاه ارت برای چاپگر های دیجیتال بسیار مهم است. نگهداری و محافظت از این دستگاه‌ های ارزشمند بسیار مهم برای حفاظت از کسب ‌و کار و جان نیروی انسانی و اپراتور و حفاظت از سرمایه یک تجارت است.

دو نکته در استفاده ازین سیستم محافظتی برای دستگاه های چاپ پارچه باید در نظر گرفت بدین صورت که ولتاژ نوسانی دستگاه باید چک شود و کمتر از دو ولت باشد. این مقداری ایمن برای دستگاه است. همچنین باید دانست که عبور ولتاژ بالای ۵۰ ولت بسیار برای بدن انسان خطرناک است. بنابراین ولتاژ دستگاه و سیستم با استفاده از مولتی متر باید چک شود.

 یک نکته مهم دیگر این‌که از یک سیستم چاه ارت فقط برای یک دستگاه باید استفاده شود و هیچ ‌گونه قطعه ‌ای دیگری به آن متصل نشده باشد.

مزایای استفاده از چاه ارت برای دستگاه چاپ

ایمنی دستگاه‌ های الکتریکی را در برابر جریان بیش ‌از حد تضمین می ‌کند استفاده از این سیستم از آتش ‌سوزی ناشی از جرقه ‌های ناگهانی که ممکن است بین قطعات الکتریکی رخ دهد جلوگیری می‌کند جریان نوسانات برقی را کنترل می‌کند به‌ گونه‌ای که نگرانی در خصوص نوسانات ولتاژ و آسیب به دستگاه برطرف می‌ شود و به تثبیت ولتاژ کمک می ‌کند و مهم‌ تر از همه حفظ جان اپراتور و نیروی انسانی است.

بررسی و نظارت بر چاه ارت

بررسی مقاومت چاه و میله باید مرتب چک شود. یکی از دلایلی که باعث ایجاد مقاومت در سیستم و اختلال در عملکرد آن می‌شود رطوبت کم است. رطوبت زمین سبب می‌ شود انتقال جریان بهتر صورت بگیرد و مقاومت سیستم کاهش یابد. بنابراین نیاز است که رطوبت چاه هرازگاهی تنظیم و متعادل شود. می‌توانید با بیرون آوردن سیستم و ریختن آب در چاه این کار را انجام دهید.

 سلامت میله مسی و یا فولادی باید بررسی شود چرا که پس ‌از مدتی شاید انتقال جریان سبب تضعیف عملکرد قطعه مسی شود. لذا در صورت فرسودگی می‌توانید قطعات را تعویض کنید.

 وجود ولتاژ ناگهانی و نوسانات برقی همیشه نگران‌ کننده سلامت اپراتور و دستگاه ‌های ارزشمند صنعتی همیشه دغدغه اصلی تولیدکنندگان است. ازجمله مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه و لازم برای هر کارگاهی استفاده از سیستم چاه ارت است. دستگاه‌های چاپ پارچه نیز ازین قاعده مستثنی نیستند، بنابراین برای محافظت از دستگاه در برابر شوک‌ های الکتریکی اولین اقدام در هنگام نصب دستگاه حفر چاه و کارگزاری آنست.

شرکت فبتاک به عنوان یکی از برترین توزیع کننده های انواع دستگاه چاپ پارچه در ایران است. جهت دریافت مشاوره در خصوص چاپگر ها و تمامی ملزومات مورد نیاز چاپ سابلیمیشن اعم از مرکب و کاغذ سابلیمیشن با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *