تفاوت پرس حرارتی پنوماتیک و هیدرولیک

امروزه در صنعت چاپ، از تجهیزات و دستگاه‌ های بسیار پیشرفته ای جهت انتقال طرح بر روی متریال‌ های گوناگون استفاده می ‌شود. یکی از پر کاربرد ترین ماشین ‌آلات چاپ در این صنعت، استفاده از دستگاه پرس حرارتی است.

در دستگاه پرس حرارتی هر گونه عکس، لوگو و طرح‌ های ساده و پیچیده توسط فشار و حرارت بسیار بالا بر روی سطح متریال منتقل شده و بر روی آن چاپ می‌ شود.

چاپی که توسط این دستگاه صورت می گیرد، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی نیز می ‌باشد. از دستگاه پرس حرارتی در چاپ‌ های متفاوتی چون چاپ سابلیمیشن، چاپ پلاستیزول، چاپ ترانسفر، چاپ فویل و غیره استفاده می ‌شود. دستگاه پرس حرارتی دارای انواع متفاوتی چون دستگاه پرس حرارتی هیدرولیک و دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک است که این دستگاه‌ ها با یکدیگر متفاوت بوده و در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر تفاوت میان دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک و هیدرولیکی، ابتدا بهتر است که با هر یک از این دستگاه‌ ها به‌ طور مجزا آشنا شده و سپس به تفاوت‌ های آن ها بپردازیم.

دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک چیست؟

عملیات چاپ در دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک به‌ صورت اتوماتیک بوده و توسط جک‌ های بادی انجام می ‌شود. در تمامی ماشین ‌آلات و تجهیزات بسیار بزرگ، انرژی الکتریکی باید به انرژی مکانیکی جهت انجام کار تبدیل شود که در دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک، این تبدیل انرژی توسط باد انجام می ‌شود. دستگاه حرارتی پنوماتیک دارای تایمر بر روی خود بوده که توسط آن می ‌توان زمان چاپ و پرس را تنظیم نمود و اپراتور با فشردن دکمه استارت، عملیات چاپ را آغاز می ‌کند. دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک برای عملیات چاپ، نیاز به یک کمپرسور باد داشته که حجم این قطعه با توجه به نوع دستگاه انتخاب و خریداری می ‌شود. چاپ انجام‌ شده توسط پرس حرارتی پنوماتیک بسیار با کیفیت است و دارای ماندگاری بالایی می‌ باشد.

دستگاه پرس حرارتی هیدرولیک چیست؟

دستگاه پرس حرارتی هیدرولیک نیز بسیار مشابه با دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک بوده و به‌ صورت اتوماتیک فرآیند چاپ را انجام می‌ دهد، با این تفاوت که تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی در این دستگاه توسط روغن انجام می ‌شود. پرس حرارتی هیدرولیکی دارای سر و صدای بسیار کمتری نسبت‌ به پرس حرارتی پنوماتیک بوده و می ‌توان از آن در متراژ های کوچک و حتی در منازل مسکونی نیز برای فرآیند چاپ استفاده نمود.

انواع دستگاه پرس حرارتی هیدرولیکی

دستگاه‌ های پرس حرارتی هیدرولیکی دارای دو نوع تیپ ۶ و تیپ ۲ هستند که از ویژگی‌ های آن ها می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پرس حرارتی هیدرولیکی تیپ ۶:

در این دستگاه چاپ، میز کفی ثابت بوده و هیتر بالا متحرک می ‌باشد و به دو طرف چپ و راست حرکت می‌کند و همچنین ظاهر این دستگاه نسبت‌ به دستگاه تیپ ۲ صنعتی‌ تر است.

  • پرس حرارتی هیدرولیک تیپ ۲:

در این دستگاه چاپ، میز متحرک بوده و هیتر ثابت است و دارای قیمت مناسب‌ تر و کمتری نسبت‌ به پرس حرارتی تیپ ۶ می ‌باشد و همچنین نما و ساختار آن نیز ساده‌ تر از دستگاه هیدرولیکی تیپ ۶ است.

تفاوت پرس حرارتی پنوماتیک و هیدرولیک

از جمله تفاوت پرس حرارتی پنوماتیک و هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیاز به پمپ

یکی از تفاوت‌ های اصلی میان پرس حرارتی پنوماتیک و پرس حرارتی هیدرولیک، نیاز به پمپ دستگاه پنوماتیک است. دستگاه پرس حرارتی هیدرولیکی برای انجام کار نیاز به هیچ گونه وسیله و تجهیزات جانبی نداشته اما برای استفاده از دستگاه پنوماتیک، باید از یک پمپ باد جهت تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی استفاده نمود.

  • تولید صدا

پرس های حرارتی هیدرولیک به دلیل استفاده از روغن دارای سر و صدای بسیار کمتری بوده و می ‌توان از آن ها در منازل مسکونی نیز استفاده نمود. اما دستگاه‌ های پرس حرارتی پنوماتیک به دلیل دارا بودن قطعه پمپ باد، در هنگام عملکرد سر و صدای بسیار زیادی را از خود تولید کرده و باید در فضا هایی با متراژ بزرگ و در کارگاه‌ ها از آن برای چاپ استفاده نمود.

  • ابعاد مورد استفاده

یکی دیگر از تفاوت‌ های دستگاه حرارتی هیدرولیک و پنوماتیک این است که دستگاه‌ های پنوماتیک در ابعاد بیشتر از دو متر وجود نداشته و در این ابعاد برای چاپ، تنها می ‌توان از دستگاه‌ های هیدرولیکی استفاده نمود.

  • نیاز به مراقبت

نگهداری و مراقبت دستگاه‌ های حرارتی هیدرولیک نسبت‌ به دستگاه های حرارتی پنوماتیک بسیار کمتر است و دستگاه‌ های هیدرولیک دارای هزینه تعمیر بسیار پایین‌ تری نسبت‌ به دستگاه‌ های پنوماتیک می ‌باشند.

  • مقاومت جک در برابر گرما

جک‌ هایی که در سیستم پنوماتیک وجود دارند، نسبت‌ به جک های هیدرولیکی پایداری بسیار کمتری در برابر گرما و حرارت داشته و در مقابل، جک های دستگاه هیدرولیک بسیار مستحکم و پایدار بوده و فشار را در تمامی نقاط به‌ صورت یکسان پخش می ‌نمایند.

  • فشار

یکی از مهم ترین و اصلی‌ ترین تفاوت‌ های دستگاه های پرس حرارتی پنوماتیک با دستگاه های پرس حرارتی هیدرولیکی، تفاوت آن ها در چگونگی ایجاد نیروی لازم برای فشار است. برای ایجاد فشار جهت چاپ در دستگاه پرس حرارتی هیدرولیکی، از روغن استفاده‌ شده ولی در دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک برای فشار از باد و هوای فشرده یا گاز فشرده استفاده می‌ شود.

  • قیمت دستگاه پرس حرارتی پنوماتیک و هیدرولیک

همان طور که گفته شد این ماشین‌ آلات جزء دستگاه‌ های اتوماتیک بوده و قیمت آن ها بنابر ابعاد، نوع کیفیت، شرکت سازنده و غیره متفاوت است و نمی ‌توان هزینه مشخصی را برای آن ها تعیین نمود. شما می ‌توانید جهت اطلاع از قیمت دستگاه حرارتی پنوماتیک و دستگاه حرارتی هیدرولیکی، با شرکت فبتاک تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

در پایان

شرکت فبتاک با سال‌ ها تجربه در زمینه ارائه و فروش انواع دستگاه‌ ها و ماشین ‌آلات چاپ، توانسته است توجه مشتریان را به خود جلب نموده و تمامی محصولات خود را با مناسب‌ ترین قیمت و با کیفیت بسیار بالا به عرضه برساند.

این مجموعه دارای کامل ترین دستگاه‌ ها و ملزومات مرتبط با چاپ سابلیمیشن بوده و شما می ‌توانید با اطمینان انواع دستگاه‌ های چاپ و ملزومات وابسته به آن را از این شرکت خریداری نموده و استفاده نمایید. تمامی معاملات شرکت فبتاک دارای خدمات پس‌ از فروش است و مشتریان می ‌توانند با خیالی راحت و آسوده، ماشین‌آلات چاپ مورد نظر خود را به این شرکت سفارش داده و جهت انتخاب با کارشناسان و متخصصین ما تماس گرفته و راهنمایی‌ ها و مشاوره رایگان دریافت نمایند.

همچنین شرکت فبتاک ارائه دهنده انواع دستگاه چاپ پارچه از جمله ماشین ‌آلات پرس حرارتی دستی، پرس حرارتی نیمه اتوماتیک و دستگاه پرس حرارتی اتوماتیک در مدل‌ های هیدرولیک و پنوماتیک بوده و شما می‌ توانید با توجه به شرایط خود، هر کدام از آن ها را انتخاب کرده و سفارش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *