کاربرد دستگاه چاپ پارچه در دکوراسیون داخلی

کاربرد دستگاه چاپ پارچه در دکوراسیون داخلی روز به ‌روز در دسترس ‌تر، مقرون‌ به‌ صرفه ‌تر و کارآمد تر می ‌شود. دستگاه ‌های چاپ دیجیتال اعم از پرینتر های جوهر افشان، دستگاه‌ های سابلیمیشن و چاپ یووی همگی ازجمله پر کاربرد ترین ابزارها جهت ایجاد طراحی ‌های خلاقانه و به‌ روز و متناسب با نیاز جامعه و ترند روز دنیا نه ‌تنها در بخش پوشاک و فشن بلکه در دکوراسیون و لوازم خانگی هستند.

 در ادامه این مطلب قصد داریم با دستگاه چاپ پارچه بر روی کدام موارد از لوازم منزل می‌توان چاپ کرد و از نمونه‌های الهام ‌بخش که می‌ تواند گزینه‌ ای خلاقانه برای ایجاد کسب و کار باشد بیشتر بگوییم.

دکوراسیون شخصی با دستگاه چاپ پارچه

شخصی‌ سازی خانه و سفارشی کردن لوازم، همان موردی است که طراحان داخلی و تولید کنندگان و مشتریان به ‌دنبال آن هستند. دستگاه ‌های چاپ پارچه یک فناوری پیشگامانه است که به تولید کنندگان و طراحان این امکان را می ‌دهد که بر روی طیف وسیعی از لوازم منزل که با پارچه تولید و یا ترکیب‌ شده بتوانند طراحی‌ های گرافیکی سفارشی انجام دهند. از جمله این موارد عبارتند از:

 • پارچه مبلی و رو مبلی
 • پرده
 • کوسن
 • رومیزی
 • دستمال
 • حوله
 • روتختی
 • کالای خواب
 • بوم
 • دستمال وسایل پارچه ‌ای آشپزخانه
 • فرش و کف ‌پوش، موکت

 همگی جزء آن دسته از لوازم در دکوراسیون داخلی هستند که می‌ توان روی آن چاپ کرد به صورتی که مطابق با ترجیحات شخصی مشتری و نیاز بازار باشد.

روال طراحی پارچه دیگر به ‌مانند گذشته نیست. در گذشته طراحی ‌های محدود برای تولید انبوه رواج داشت. اما امروزه انواع پارچه ‌ها به‌ صورت سفارشی با هر طرح و هر تعداد که مدنظر باشد می‌ توان چاپ کرد.

 ایجاد طراحی شخصی متناسب با سایر اجزای خانه از پرده‌ های منحصر به‌ فرد، روکش صندلی و کاناپه، ملحفه ‌ها و روکش بالش همگی را می ‌توان با رنگ و طرح دلخواه طراحی نمود.

 یکی از پر کاربرد ترین روش ‌های چاپ پارچه روی لوازم خانگی استفاده از دستگاه سابلیمیشن است که چاپی با رنگدانه‌ های بسیار زنده و ماندگار را ارائه می ‌دهد.

معرفی چاپ سابلیمیشن و مزایای آن

از آنجایی ‌که اکثر پارچه‌ های به ‌کار رفته در لوازم‌ خانگی از جنس پلی استر اکریلیک و یا ترکیبات پلاستیک هستند. روش چاپ سابلیمیشن بسیار مهم و پر کاربرد تلقی می‌شود.

چاپ سابلیمیشن یک فرآیند چند مرحله ‌ای است. تصاویر و گرافیک در دستگاه بر روی کاغذ پرینت شده و کاغذ با حرارت اعمالی توسط پرس حرارتی و یا کلندر سابلیمیشن به پارچه پرس شده بنابراین چاپ انجام می ‌شود.

 سابلیمیشن یک فرآیند عالی است، چرا که نتایج عالی در پی دارد. امکان چاپی ماندگار، قابل شستشو، بدون افت کیفیت، با رنگ ‌های پر جنب‌ و جوش را فراهم می ‌کند که بسیار با دوام اند. بسیار مهم است که لوازم منزل که همیشه نیاز به شستشوی مداوم دارند دچار افت کیفیت چاپ نشوند. لذا چاپ سابلیمیشن گزینه عالی است. فناوری چاپ بکار رفته در این دستگاه کمک می ‌کند تا چاپ و جوهر به‌ کار رفته در آن به بخشی از خود پارچه تبدیل شود. بنابراین چاپ پس ‌از مدتی پوست نمی‌ دهد، بلند نمی‌شود، محو و رنگ‌ پریده نیز نمی‌گردد.

چاپ کوسن و پرده رومیزی با دستگاه چاپ پارچه

کوسن، پرده، رومیزی، روکش مبل از جمله اقلامی در منزل هستند که طراحی و رنگ ‌بندی آن‌ ها سبب تغییرات کلی دکوراسیون می ‌شود. هماهنگی این اقلام و ایجاد طراحی ‌های گرافیکی متناسب با سایر عناصر و اکسسوری ها موجب روح ‌بخشی به خانه می‌ گردد. با کمی خلاقیت و سلیقه، تولید کنندگان می ‌توانند بازار آن را بدست بگیرند.

اما انواع دستگاه‌ های جوهر افشان و پرینتر های سابلیمیشن و ملزومات آن به‌ راحتی می ‌توان روی این اقلام و آن ‌ها که از جنس الیاف طبیعی و پلیمر هستند چاپ کرد.

چاپ پارچه مبل و رو مبلی

 تولید پارچه مبلمان با تصاویر و الگوهای متنوع هیچ محدودیتی برای سفارشی سازی سطوح مبلمان با دستگاه چاپ پارچه وجود ندارد.

چاپ لوازم و کالای خواب

 لوازم و کالای خواب اعم از ملحفه، روبالشی و روتختی همگی کاندیدای برتر در صنعت چاپ هستند و بیشتر از هر مورد دیگری در منزل دارای تنوع در طراحی هستند. بیش ‌از کالای خواب بزرگسالان کالای خواب کودکان و اعمال چاپ روی آن‌ ها و ایجاد تصاویر برگرفته از انیمیشن و قهرمانان تا طراحی‌ های شاداب مورد استقبال است، بنابراین می ‌توان جایگاه خوبی در این بخش به دست آورد.

نحوه چاپ روی کوسن، حوله و قطعات

بسیاری از اقلام قطعه ‌ای با عرض و ابعاد کوچک با جنس پلی استر را با چاپ سابلیمیشن انجام می ‌دهند. نحوه انجام چاپ به‌ صورت زیر است:

ابتدا طرح گرافیکی مدنظر در رایانه و با نرم ‌افزار متناسب با فرمت دستگاه، طراحی و به دستگاه ارسال می ‌شود. سپس طرح چاپ‌ شده در دستگاه، بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می ‌شود.

 پس ‌از آن مرکب چاپ‌ شده بر روی کاغذ که اکنون بر روی کاغذ بدون نفوذ به آن قرار دارد در روی قطعه کار قرار می ‌گیرد و هم‌ زمان با پارچه به دستگاه پرس حرارتی وارد می ‌شود.

 دستگاه پرس حرارتی مورد استفاده برای قطعات کوچک اغلب از نوع صدفی هستند. به این صورت که دارای دو صفحه است که بر روی یکدیگر چفت می‌ شوند. در حالی ‌که پارچه و کاغذ را تحت فشار گذاشته ‌اند. این صفحات با گرمایی که دارند سبب انتقال و تصعید مرکب و نفوذ آن به مولکول ‌های پارچه می ‌شوند.

ابعاد دستگاه پرس باید متناسب با ابعاد قطعه کار باشد تا انتقال به‌ درستی و به ‌طور کامل انجام شود. همین ‌طور ابعاد کاغذ به‌ صورت تکه ‌ای و متناسب با ابعاد طرح چاپی انتخاب می ‌شود.

نحوه چاپ روی پرده و پارچه رولی

نحوه چاپ بر روی رول پارچه مانند پرده تا حدی به سایر اقلام مرتبط است. تنها تفاوت آن در دستگاه پرس حرارتی که با متدی دیگر کار می‌کند. همین‌ طور کاغذ ترانسفر مورد استفاده در آن به اندازه رول پارچه عرض و طول دارد.

 پس ‌از انتقال طرح به کاغذ، اکنون زمان انتقال طرح از کاغذ و پارچه می ‌رسد.

 دستگاه پرس حرارتی مناسب برای پارچه‌ های رولی کلندر سابلیمیشن نامیده می ‌شود. ساختار این دستگاه به‌ گونه ‌ای است که دو غلتک که به وسیله روغن گرم شده اند، دو رول پارچه و کاغذ را به یکدیگر می‌ فشارند و از خود عبور می ‌دهند. دو رول به ‌صورت جدا جمع ‌آوری می ‌شود. تمام این فرآیند به ‌صورت خودکار بوده بنابراین برای تولیدات با تیراژ بالا طراحی شده ‌است.

کاربرد پرینتر جوهر افشان در دکوراسیون داخلی

 پرینتر های جوهر افشان از دیگر دستگاه چاپ پارچه هستند که کاربرد فراوان در چاپ بر روی پارچه ‌های الیاف طبیعی دارند. پارچه ‌های الیاف طبیعی در دکوراسیون لوازم خانه بیشتر در کالاهای خواب استفاده می‌ شود. بنابراین لحاف روتختی از جنس پنبه، لینن را تنها می ‌توان با این دستگاه طراحی و تزیین کرد.

کاربرد چاپ سابلیمیشن در طراحی فرش و موکت

یکی از کاربرد های جالب دستگاه چاپ سابلیمیشن، در طراحی فرش‌ های رنگارنگ با ظاهر فوق ‌العاده است. در طی فرآیند چاپ فرش، کف‌ پوش و موکت، مرکب به‌ صورت مستقیم روی فرش در دمای ۴۰۰ درجه و با فشار شدید اعمال می‌ شود و این کار باعث می ‌شود مرکب به بخشی از ساختار فرش تبدیل شود.

 فرش‌های چاپی با سابلیمیشن شاداب ‌تر با رنگ ‌بندی جذاب هستند. تولید فرش ‌های سفارشی چاپ‌ شده به دلیل کیفیت چاپ در سال ‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته ‌است.

 همان گونه که اشاره شد کاربرد دستگاه چاپ پارچه در دکوراسیون داخلی بسیار است. دستگاه‌ های چاپ پارچه ابزارهای مهم برای طراحی لوازم پارچه ‌ای منزل هستند که با آن‌ ها می ‌توان نیاز جامعه امروزی در ایجاد طراحی نوین و متغیر را برآورده ساخت.

شرکت فبتاک ارائه دهنده انواع دستگاه چاپ پارچه و ملزومات چاپ آماده همکاری با متقاضیان گرامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فبتاک تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *