نگهداری از کاغذ سابلیمیشن

چاپ دیجیتال در عصر حاضر به یکی از صنایع پر سود تبدیل‌ شده است. به دلیل انعطاف ‌پذیری دستگاه های چاپ در اجرا و داشتن امکانات فوق ‌العاده برای چاپ طرح ‌های پیچیده محصولات این صنعت با استقبال خوبی روبرو شده ‌است.

 یکی از دستگاه های محبوب در حوزه صنایع چاپ، دستگاه سابلیمیشن است.

  برای این‌ که بتوانید با این روش چاپ انجام دهید نیازمند یک سری ابزارآلات و ملزومات خاصی از جمله کاغذ سابلیمیشن، مرکب سابلیمیشن و دستگاه پرینتر سابلیمیشن هستید.

نگهداری از هر کدام از این موارد مستلزم رعایت یکسری نکات است.

در ادامه این مطلب قصد داریم نکات مهم در نگهداری از کاغذ سابلیمیشن را بررسی کنیم. هر چه نکات ذکر شده بهتر رعایت شود نتیجه آن در کیفیت نهایی چاپ مشهود است.

ساختار کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن نوعی کاغذ مخصوص برای دستگاه چاپ است که پوششی از ماده ای بنام کوتینگ بر روی آن قرار گرفته است. لایه ای از کوتینگ بر روی کاغذ قرار می گیرد تا ویژگی های آن را بهبود بخشیده و آن را برای انجام عملیات چاپ سابلیمیشن آماده کند.

به دلیل این ‌که در این روش چاپ باید فرآیند تصعید تبدیل مستقیم جامد به گاز رخ دهد نیازمند این است که ابزارآلات چاپ دارای ساختار ویژه ‌ای باشند.

این کاغذ باید زمانی ‌که در معرض فشار و حرارت قرار می ‌گیرد بتواند مرکب روی خود را بدون این‌که وارد فاز میانی مایع شود به بخار تبدیل کند. همین ساختار ویژه آن باعث می ‌شود که نگهداری از کاغذ سابلیمیشن هم ویژه و مخصوص باشد.

عوامل مؤثر بر کاغذ سابلیمیشن

از جمله عوامل تأثیر گذار بر کاغذ سابلیمین عبارتند از:

  • رطوبت

 اولین و مهم ‌ترین عاملی که روی کاغذ سابلیمیشن تأثیر می ‌گذارد رطوبت است.

 این پارامتر در محیط کاری که کاغذ ترانسفر قرار دارد باید به‌ دقت بررسی شود. زیرا رطوبت بیش ‌از حد می ‌تواند باعث تغییر رنگ در چاپ شود.

کاغذ خود دارای مقداری رطوبت است. قرار گرفتن در معرض رطوبت  هوای اضافی سبب می شود به سرعت کاغذ این مقدار را جذب کند و بیش از مقدار لازم مرطوب شود.

 کاغذ سابلیمیشن برای این ‌که بتواند در فرآیند تصعید شرکت کند باید رطوبت مرکب را در خود نگه دارد. اما اگر قبل‌ از چاپ رطوبت در کاغذ نفوذ کرده باشد غلظت جوهر دچار اختلال می‌ شود و درنتیجه تأثیر مخربی در چاپ می‌ گذارد. در این صورت شاهد ریزش تصویر و انتقال ناهموار و نا متناسب با طرح اصلی هستیم.

 سعی کنید محل قرارگیری کاغذ را جدا از محل کارگاه و در مکانی عاری از رطوبت قرار دهید. اگر شک دارید که کاغذ در معرض رطوبت قرار گرفته یا نه قبل‌ از این‌ که بر روی آن چاپ انجام دهید به مدت چند ثانیه در دستگاه پرس حرارتی قرار دهید تا رطوبت آن تبخیر شود.

 بهترین محیط برای نگهداری کاغذ محیطی با رطوبت چهل الی چهل و پنج درصد است.

  • دما

مورد بعدی که بر روی کاغذ تأثیر می‌گذارد مقدار نامناسب دما است.

کاغذ تحمل دمای بسیار پایین و بالاتر از میزان تحمل خود را ندارد.

اما بیشترین ضرر را تغییر ناگهانی دما به این کاغذ وارد می‌ کند. تغییرات ناگهانی دما مخصوصاً در فصول سرد سال است. اگر به‌ طور ناگهانی تغییر دما در محیط نگهداری کاغذ رخ دهد ممکن است باعث افتادن چروک بر روی آن شود. این چروک مستقیماً بر روی چاپ تأثیر می‌گذرد و آن را به محصول نهایی منتقل می‌ کند.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد دمای مناسب برای کاغذ می توان بیان کرد نه تنها در میزان  دمای محیط بلکه در هنگام استفاده در دستگاه پرس حرارتی است.

در حین عملیات چاپ میزان دمای اعمالی بر روی کاغذ باید متناسب با وزن و ضخامت آن تنظیم شود. اعمال دمای بیش از حد ظرفیت آن سبب می شود بسوزد و پارچه را نیز خراب کند.

  • نحوه انبار کردن و نگهداری

سعی کنید همیشه به میزان نیاز خود کاغذ خریداری کنید تا نگهداری از کاغذ سابلیمیشن نیز آسان‌ تر باشد. اما اگر مقدار زیادی خریداری کردید حتماً آن را به ‌صورت رول شده نگهداری کنید تا اثر چروک و تا شدگی بر روی آن نماند.

 برای رول شدن هم در در آخر از چسب نواری استفاده کنید و آن ولی آن را محکم نکنید تا به‌ راحتی باز شود.

  • شناخت پشت‌ و روی کاغذ

شاید به ‌ظاهر پشت‌ و روی کاغذ یکسان باشد اما در چاپ این ‌موضوع تأثیر گذار است. اگر طرح بر روی قسمت پشتی کاغذ چاپ شود کیفیت چاپ نهایی به‌ صورت مشهودی پایین می ‌آید سعی کنید کاغذها را به ‌نحوی انبار کنید که به‌ راحتی پشت ‌و روی آن از هم قابل ‌تفکیک باشد.

سمتی که باید بر روی آن مرکب قرار بگیرد قسمت سفید تر و روشن تر کاغذ است. برای این که در هر بار استفاده نیاز به بررسی مجدد این موضوع نداشته باشید میتوانید علامت یا نشانه‌ ای بر روی چسب رول کاغذ بگذارید تا راحت قابل ‌تشخیص باشد.

نکات نگهداری از کاغذ سابلیمیشن در زمان چاپ

از آن جا که کاغذ سابلیمیشن یکبار مصرف است و برای هر بار مرحله انتقال مرکب بر روی یک قسمت از متریال و یک قطعه باید از یک قطعه کاغذ استفاده کرد باید در هنگام مراحل انتقال طرح یک سری نکات را رعایت کرد. رعایت این نکات کمک می کند که کیفیت کاغذ و در نتیجه کیفیت چاپ حفظ شود.

  • چاپ حتماً در سمت صحیح انجام شود.
  • میزان دما و فشار دستگاه پرس حرارتی و کلندر متناسب با ضخامت و سرعت چاپ تنظیم شود.
  • از چروکیدگی و تاب خوردگی کاغذ در حین چاپ و قبل از آن باید پرهیز شود.
  • میزان مرکب باید با ظرفیت کاغذ متناسب باشد. میزان مرکب ورودی بسیار مهم است و در صورت عدم رعایت این نکته به کلی طرح ممکن است خراب شود.

مرکب سابلیمیشن

از دیگر ابزارآلات ویژه چاپ یابلیمیشن مرکب آن است. این جوهر به‌ گونه ‌ای ساخته ‌شده که هنگامی ‌که تحت دما قرار می‌گیرند مستقیماً به گاز تبدیل شود مانند کاغذ هم این ابزار باید در شرایط خاصی نگهداری شود.

مرکب سابلیمیشن هم مانند کاغذ باید در دما و رطوبت مناسبی قرار بگیرد. چنانچه رطوبت کم باشد یا دما زیاد باشد باعث بالا رفتن ویسکوزیته می‌ شود. ویسکوزیته مرکب اگر بالا برود ممکن است باعث وارد کردن صدمه به دستگاه شود.

شرکت فبتاک برترین عرضه کننده انواع ملزومات چاپ پارچه از بهترین برند های موجود و همچنین انواع دستگاه چاپ پارچه آماده همکاری با متقاضیان گرامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید عمده و خرد کاغذ و مرکب سابلیمیشن با کارشناسان فبتاک تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *