تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن

 کیفیت کاغذ سابلیمیشن مستقیماً تعیین کننده کیفیت چاپ در روش سابلیمیشن است، بنابراین در این مطلب تصمیم گرفتیم که روش های تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن را برای فعالان حوزه چاپ را ارائه دهیم.

ابتدا آشنایی با این کاغذ و ساختار آن کمک می کند تفاوت آن با سایر کاغذها را بدانید تا بتوانید تمایز آن با سایر کاغذهای بی کیفیت و تقلبی را بهتر درک کنید.

کاغذ سابلیمیشن چیست؟

کاغذ سابلبمیشن جزء کاغذهای مخصوص جهت چاپ به شمار رفته و این کاغذ از لایه‌ی محافظی به نام کوتینگ که بر روی کاغذ معمولی اعمال می‌شود تشکیل شده‌است. کاغذ سابلیمیشن یا کاغذ ترانسفر مهمترین عنصر در چاپ سابلیمیشن بوده و روش عملکرد آن بدین‌ صورت است که ابتدا طرح انتخاب‌شده توسط پرینتر مخصوص بر روی سطح کاغذ سابلیمیشن با کیفیت چاپ‌ شده و سپس توسط روش تصعید، جوهر مربوطه به حالت بخار درآمده و توسط حرارت و پرس بر روی سطح کار منتقل‌ شده و در کسری از ثانیه جوهر از حالت گاز به جامد تبدیل و طرح بدون کوچکترین افت کیفیت و با شفافیت و وضوح کامل بر روی سطح چاپ می‌شود.

ساختار اصلی کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن از خمیر چوب نرم که ماده اصلی آن است تشکیل‌ شده و در برخی موارد به نسبت مورد نیاز در آن از خمیر چوب سخت جهت افزایش مقاومت آن نیز استفاده می‌شود. همچنین این کاغذ از یک لایه‌ی پرکننده به نسبت مناسب تشکیل‌ شده تا از نفوذ جوهر به بافت کاغذ و از لوله شدن و هم خم شدن آن در هنگام چاپ جلوگیری نماید. این کاغذ دارای لایه‌ای به نام لایه نسوز نیز می‌باشد تا از کاغذ در حرارت و دمای بسیار بالا محافظت کرده و طرح را به‌ درستی به سطح جسم منتقل کند.

تفاوت کاغذ سابلیمیشن با کاغذ معمولی

 • مقاومت بالاتر نسبت‌ به کاغذهای معمولی در برابر پاره شدن و تغییر شکل
 • چگالی و فشردگی بیشتر نسبت به کاغذهای تحریری
 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت
 • دارای لایه کوتینگ بر سطح خود برخلاف کاغذهای معمولی جهت نگه‌داشتن جوهر در سطح کاغذ برای انتقال بیشتر طرح
 • نفوذپذیری بسیار پایین به‌منظور جلوگیری از نفوذ جوهر به پشت کاغذ
 • قابلیت بالا در جذب جوهر و عدم پخش شدگی آن
 • دارای مواد پرکننده در بین الیاف کاغذ جهت جلوگیری از نفوذ جوهر به پشت آن

راه تشخیص کیفیت در کاغذ سابلیمیشن

ازجمله راه‌ های تشخیص کیفیت در هنگام خرید کاغذ سابلیمیشن که باید به آن توجه کنید موارد زیر است.

 • مقدار کوتینگ

لایه کوتینگ بر روی سطح کاغذهای سابلیمیشن به‌منظور نگهداری مرکب سابلیمیشن در سطح کاغذ و بهره‌گیری بهتر از جوهر بر روی آن اعمال می‌شود. کوتینگ مرغوب، جوهر سابلیمیشن را به‌ خوبی بر سطح کاغذ نگه‌ داشته و از پخش شدگی آن جلوگیری می‌کند. بنابراین در هنگام خرید به کیفیت کوتینگ کاغذهای ترانسفر دقت نمایید.

 • سرعت انتقال و کیفیت کاغذ

کاغذ سابلیمیشن باکیفیت کاغذی است که بتواند در مدت‌ زمان ۱۰ ثانیه طرح را بر روی سطح کار چاپ نماید. مدت‌ زمان ۲۰ ثانیه نیز برای انتقال طرح مناسب بوده ولی اگر این زمان به ۳۰ ثانیه برسند، کاغذ سابلیمیشن کاغذی بی‌کیفیت و نامرغوب می‌باشد.

 • لوله شدن و خم شدن کاغذ

وجود لایه کوتینگ بر سطح کاغذهای سابلیمیشن سبب انبساط و انقباض در کاغذ شده که از خم شدگی و تغییر شکل بسیار زیاد در کاغذهای سابلیمیشن جلوگیری می‌کند. در صورتی بی‌کیفیت بودن مواد مورد استفاده در کوتینگ کاغذ، مقدار لوله شدن و خم شدگی در کاغذ نیز افزایش می‌یابد.

 • سرعت خشک شدن

قابلیت خشک شدن سریع، سبب امکان چاپ با سرعت بالاتر شده و ازاین‌رو عملیات انجام چاپ را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. بسیاری از سازندگان دستگاه‌های چاپ، بر روی دستگاه‌های خود سیستم‌های خشک‌کن را نصب کرده که دارای انواع مختلفی مانند سیستم حرارتی، بادی، اشعه مادون‌قرمز و غیره هستند. ولی ممکن است استفاده از هر کدام از این سیستم‌های خشک‌کننده بر روی کیفیت چاپ توسط دستگاه تاثیر داشته و سبب ایجاد مشکل در هد دستگاه شود. که باز هم ممکن است با استفاده از این سیستم‌ها کاغذ به‌ درستی خشک نشده و اگر کاغذ سابلیمیشن دارای کیفیت بالایی باشد، سرعت خشک شدن در آن نیز افزایش خواهد یافت.

 • چین‌ و چروک

کاغذهایی که جهت چاپ در پرینترهای جوهر افشان استفاده می‌شوند، باید دارای حداقل ترین میزان چین‌ و چروک بر سطح خود باشند. البته این میزان چین‌خوردگی در صورتی مشکل‌ ساز میشود که یا در هنگام چاپ بر روی طرح خود را نشان دهد و یا به نازل‌های هد دستگاه آسیب وارد کند. چین‌ و چروک موجود در کاغذ سابلیمیشن در زمان رول کردن دستگاه‌های طاق پیچ به‌ وجود آمده و از طرفی می‌تواند به دلیل بی‌کیفیت کاغذ باشد.

 • ثبات و پایداری

پایداری کیفیت یکی از مهم‌ترین شناسه ‌ها برای مصرف‌کنندگان کاغذهای سابلیمیشن است. اگر کاغذهای سابلیمیشن در هر شرایطی دچار تغییر شوند، کاربر مجبور است در شرایط گوناگون مانند تغییرات دما و رطوبت، آب‌وهوا، دمای دستگاه انتقال‌دهنده، تنظیم دستگاه چاپ و یا سرعت دستگاه و غیره را تغییر دهد.

به‌عنوان مثال وقتی چاپی برای مشتری انجام‌شده و از سوی مشتری تأیید می‌شود، امکان دارد در هنگام چاپ، کیفیت کاغذ بر اثر یکی از موارد ذکرشده تغییر کرده باشد و دستیابی به همان کیفیتی که توسط مشتری تایید شده است کاری بسیار دشوار بوده و نیازمند این است که دستگاه دوباره تنظیم‌ شده تا به کیفیت قبلی دست پیدا کرد. به‌ طور کلی می‌توان گفت که مشتریان به کیفیت پایدار در چاپ نیازمند بوده و تولیدکنندگان باید به این امر اهمیت بسیار بالایی دهند و از بهترین ملزومات به‌ خصوص با کیفیت‌ترین کاغذ سابلیمیشن در هنگام چاپ استفاده نمایند.

 • لکه و آلودگی در کاغذ

لکه و آلودگی‌هایی که بر روی کاغذ سابلیمیشن قرار دارند، معرف کیفیت این کاغذها هستند. این لکه‌ها ممکن است از ابتدا بر روی این کاغذها وجود داشته و یا بر اثر کوتینگ کردن و یا فرآیندهای تولید بر روی آن ظاهر شوند. آلودگی‌ها و لکه‌ها به‌طور جدی سنجش بسیار بزرگی از کیفیت چاپ را تحت تاثیر قرار داده که می‌توان گفت تولیدکنندگان چینی معمولاً در تولید کاغذهای سابلیمیشن این امر بسیار مهم را نادیده می‌گیرند.

کاربردهای متفاوت کاغذ سابلیمیشن

از کاغذهای سابلیمیشن مرغوب در چاپ بر روی سطوحی مانند پوشاک، لباس‌ های هاکی روی یخ، منسوجات ورزشی، پلی‌ آمید و موارد مصرف خانگی مانند حوله، رومیزی، کوسن، پرده و غیره استفاده می‌شود. همچنین از این کاغذ جهت چاپ بر روی انواع پرچم، بنر، میزهای بازی، منسوجات خانگی، نمد ها و غیره نیز استفاده می‌شود. کاغذهای سابلیمیشن دارای انواع مدل‌های هانسول، کره‌ای، یونیک و غیره هستند که هر کدام از این کاغذها دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و مشتریان مخصوص به خود را دارا می‌باشند.

قیمت کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن در کیفیت‌های گوناگونی وجود دارند که با توجه به تنوع کیفیت در آن‌ها، قیمت کاغذ سابلیمیشن و هزینه آن‌ها نیز متفاوت است. به این نکته توجه داشته باشید که برخی از فروشندگان، کاغذهای معمولی و یا کاغذهای نامرغوب را به‌جای کاغذهای باکیفیت سابلیمیشن به مشتریان تازه‌وارد عرضه کرده و آن‌ها را با قیمت کاغذ با کیفیت به فروش می‌رسانند. با توجه به موارد ذکرشده در این مقاله در هنگام خرید انواع کاغذ سابلیمیشن، کیفیت آن را تشخیص داده و سپس اقدام به خرید نمایید.

شرکت فبتاک، ارائه‌دهنده و پخش‌کننده انواع دستگاه چاپ روی پارچه و تمامی ملزومات آن به‌خصوص کاغذ سابلیمیشن در مجموعه خود بوده و دارای سال‌ها تجربه و خدمت در این حرفه است. تمامی محصولات فبتاک با ضمانت اصلی کالا به مشتریان ارائه‌شده و دارای مناسب‌ترین قیمت خرید می‌باشند. مشتریان می‌توانند جهت خرید انواع کاغذ سابلیمیشن با شرکت فبتاک تماس گرفته و با اپراتورهای ما در ارتباط باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *