تفاوت کلندر سابلیمیشن و پرس حرارتی

همواره شناخت دستگاه ‌های مورد استفاده در یک حوزه کاری برای افرادی که در آن حوزه فعالیت دارند یک مزیت محسوب می ‌شود. در صنعت چاپ دیجیتال دستگاه های متعددی وجود دارد که اگر هر کدام را به‌ خوبی بشناسید می‌ توانید رشد چشمگیری در این حوزه داشته‌ باشید.

دستگاه کلندر سابلیمشین و پرس حرارتی از جمله این دستگاه ‌هایی است که اگر به‌ قدر کافی در موردشان اطلاعات داشته باشید می ‌توانید در حوزه‌ چاپ دیجیتال عملکرد بهتر و رشد چشمگیری در این صنعت داشته باشید.

در این مقاله قصد بررسی تفاوت کلندر سابلیمشین و پرس حرارتی را داریم، چنانچه اطلاعاتی در این مورد نیاز داشته باشید این مطلب می تواند راهنمای مفیدی برای شما باشد.

دلیل استفاده از کلندر سابلیمشین و پرس حرارتی

ابتدا لازم است بدانیم برای چه کاری از این دو دستگاه استفاده می شود تا بتوانیم راحت‌ تر تفاوت کلندر سابلیمیشن و پرس حرارتی را بررسی کنیم. همانگونه که ممکن است می ‌دانید در چاپ سابلیمشین ابتدا طرح بر روی کاغذ مخصوص (SUBLIMATION PAPER) این کار چاپ می ‌شود و برای این‌ که این طرح به سطح مورد نظر منتقل شود نیاز است که به کاغذ حرارت داده شود تا مرکبی که بر روی سطح آن به ‌صورت جامد است به گاز تبدیل شود. در این مرحله از چاپ است که می ‌توانیم از دستگاه پرس حرارتی و یا کلندر استفاده نماییم. این‌ که از کدام دستگاه استفاده کنیم ملزم به این است که با تفاوت عملکرد این دو دستگاه آشنا باشیم. در ابتدا به‌ صورت جداگانه به بررسی هر کدام از آن‌ ها خواهیم پرداخت.

دستگاه پرس حرارتی

همان‌طور که از نام دستگاه پرس حرارتی مشخص است، وظیفه انتقال گرما و تحت فشار قرار دادن سطوح مورد نظر چاپ بر عهده این دستگاه است. این دستگاه در دو نوع دستی و اتوماتیک تولید می ‌شود که هر کدام دارای مدل‌ های متفاوتی است.

پرس حرارتی معمولاً از دو صفحه مستقل ساخته‌ شده که یک صفحه محل قرارگیری کاغذ و متریال مورد چاپ و صفحه دیگر دارای المنت و ترموستات است که گرما را به‌ صورت کنترل‌ شده به صفحه ‌ای دیگر منتقل می ‌کند و در نهایت با یک دستگیره این دو صفحه به‌ هم قفل می‌ شوند تا فشار لازم برای عمل چاپ تولید شود.

دستگاه پرس حرارتی در ابعاد مختلف از سایز کوچک تا سایز های بزرگ تولید می ‌شود و نسبت‌ به محصولی که قرار است تولید کنیم می ‌توانید سایز مورد نیاز خود را انتخاب کنید. از دستگاه پرس حرارتی برای چاپ بر روی تی‌شرت، ماگ، قاب، گوشی و… استفاده می ‌شود.

معمولاً از این دستگاه برای تولید در تیراژ های پایین استفاده می ‌کنند.

دستگاه کلندر سابلیمیشن

همانند دستگاه پرس حرارتی، کلندر سابلیمیشن نیز فشار و حرارت مورد نیاز در فرآیند چاپ را تأمین می ‌کند. دستگاه کلندر یا پرس غلطکی در بدنه خود دارای چند غلطک است که هنگام کار این غلطک ها گرم می ‌شوند و حرارت را به کاغذ و متریال مورد نظر منتقل می ‌کنند. متریال و کاغذ هر دو از بین این غلطک عبور می‌ کنند که باعث می‌ شود تحت حرارت و فشار قرار گرفته و فرآیند چاپ به‌ خوبی انجام شود. ابعاد این دستگاه نسبت به پرس حرارتی بزرگتر است و به کمک آن تقریباً می‌ توان برای اکثر سطوح عمل چاپ را انجام داد.

تفاوت دستگاه پرس حرارتی و کلندر سابلیمیشن

حالا که با عملکرد و نوع کار این دستگاه ‌ها آشنا شده‌ ایم می ‌توان درمورد تفاوت‌ های این دو صحبت کرد و آن ‌ها را مورد بررسی قرار داد. این دو دستگاه در چند بخش با یگدیگر متفاوت اند که شامل موارد زیر است.

  • نحوه قرارگیری متریال

به دلیل ساختار و شکل ظاهری پرس حرارتی، متریال به‌ صورت برگه‌ ای (شیت) درون آن قرار می ‌گیرند اما در دستگاه کلندر به ‌صورت رول در محلی که مخصوص آن تعبیه ‌شده جای داده می ‌شود.

  • تیراژ چاپ

برای هر بار چاپ به وسیله دستگاه پرس حرارتی به نسبت ابعاد آن باید دستگاه باز و بسته شود و متریال جدید قرار داده شود. اما بدلیل نحوه قرارگیری متریال در دستگاه کلندر (به صورت رول) این موضوع رفع شده و فقط هنگامی ‌که رول به اتمام رسید باید با رول جدید تعویض گردد. همین موضوع سبب می شود که در تیراژ های پایین از پرس حرارتی و در تیراژ بالا از کلندر سابلیمشین استفاده شود.

  • ابعاد چاپ

معمولاً از دستگاه پرس حرارتی برای چاپ در ابعاد کوچک مانند چاپ تی‌ شرت، شال رو روسری، ماگ، قاب موبایل و… استفاده می‌ شود و از لحاظ زمان و هزینه منطقی نیست که برای چاپ محصولاتی همچون پارچه پرده، مبل و… از این دستگاه‌ استفاده کرد و به‌ جای آن از کندر استفاده می‌ شود.

البته مزیتی که کلندر نسبت پرس حرارتی دارد این است که با داشتن میز مخصوص توانایی چاپ بر روی ابعاد کوچکتر همچون تی ‌شرت و… را نیز دارد. بطور خلاصه می‌ توان گفت به وسیله دستگاه کلندر می توان بر روی اکثر محصولات پارچه ای با هر ابعادی چاپ انجام داد.

  • کیفیت چاپ

یکی از عوامل مهمی که باعث افزایش کیفیت چاپ می ‌شود، پیوستگی و یکنواخت بودن حرارت و فشار است. از این لحاظ پرس حرارتی در رتبه بالاتری نسبت‌ به کلندر قرار می ‌گیرد.

پرس ‌های حرارتی با داشتن تنظیمات دقیق گرما و فشار کیفیت چاپ بهتری نسبت‌ به کلندر دارد اما این اختلاف به‌ قدری کم است که می ‌توان از آن چشم‌ پوشی کرد. پس می ‌توان گفت از لحاظ کیفیت چاپ پرس حرارتی کمی بهتر از کلندر است اما در تعداد بالای چاپ کلندر مقرون به صرفه ‌تر است.

  • هزینه خرید و نگهداری دستگاه

قیمت دستگاه کلندر به‌ مراتب بالاتر از دستگاه پرس حرارتی است که دلیل آن هم انجام خودکار فرآیند چاپ توسط کلندر است. اما باید این را در نظر داشت که در تعداد بالای چاپ پرس حرارتی جواب ‌گوی این کار نیست و باید از کلندر استفاده شود.

  • سهولت در استفاده

پرس حرارتی از لحاظ نحوه بکارگیری راحت ‌تر است و نیازی به دانش خاصی ندارد اما به دلیل استفاده از قطعات مختلف در کلندر، اپراتور دستگاه باید اطلاعات کافی از دستگاه، نحوه نگهداری و رفع عیب آن داشته باشد.

جمع ‌بندی

در ارتباط با بررسی تفاوت کلندر سابلیمین و پرس حرارتی همان‌ طور که متوجه شدید، هرکدام از دستگاه ‌ها دارای معایب و مزایای خاص خود می باشد و نمی ‌توان به‌ طور کلی گفت کدام دستگاه بر دیگری برتری دارد. اما با بررسی محصولی که قرار است تولید کنید می ‌توان یکی را انتخاب کرد.

اگر محصول شما در ابعاد کوچک است و می‌خواهید تعداد کمی از آن را تولید کنید دستگاه پرس حرارتی مناسب شما است ولی اگر می‌خواهید محصولاتی با ابعاد بزرگ مانند پارچه پرده، و… کورد چاپ قرار دهید بهتر است از کلندر استفاده نمایید.

خرید دستگاه پرس حرارتی و کلندر سابلیمشین

شرکت‌ های زیادی اقدام به فروش این دستگاه ‌ها می‌کنند اما باید توجه کنید که خرید خود را از مرکزی معتبر و مطمئن انجام دهید. فروشنده باید کیفیت محصول خود را تضمین و دستگاه خود را با خدمات پس‌ از فروش و با آموزش های لازم در اختیار خریدار قرار دهد.

چنانچه همچنان در مورد این دو دستگاه و انواع دستگاه چاپ پارچه سوالی در ذهنتان وجود دارد تنها کافیست با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نموده و از کارشناسان شرکت فبتاک مشاوره رایگان دریافت نمایید.

شرکت فبتاک با داشتن چندین سال سابقه درخشان در زمینه تجهیزات چاپ دیجیتال یکی از مراکز فروش و خدمات پس‌ از فروش معتبر در سطح کشور است که می‌توانید با خیالی آسوده تجهیزات خود را از این مرکز خریداری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *