چاپ روی شال و روسری

شال و روسری جزء کاندیدا های برتر برای انجام چاپ و اعمال طراحی ‌های متنوع هستند. انجام چاپ روی انواع روسری و شال با طرح‌ های پیچیده و الگو های رنگی مختلف توسط انواع دستگاه چاپ پارچه انجام می‌ شود.

 بسته به جنس این اقلام روش چاپ و دستگاه مناسب برای آن را می ‌توان تعیین کرد. در این مطلب چگونگی انجام چاپ روی شال و روسری را شرح خواهیم داد.

انواع چاپ روی شال و روسری

چاپ روی این اقلام بنا بر جنس آن ‌ها می ‌تواند متفاوت انجام شود. استفاده از چند دستگاه پرینتر و دستگاه چاپ سابلیمیشن و دستگاه چاپ دیجیتال برای اعمال طراحی ‌ها متداول ‌ترین و به‌ صرفه ترین روش ها هستند.

 عموماً برای روسری‌ هایی از جنس الیاف طبیعی همچون پنبه و ابریشم از دستگاه پرینتر و چاپ دیجیتال استفاده می ‌شود، درحالی‌ که روی اجناسی مانند مواد پلاستیکی و پلی استری مانند ساتن، حریر، اکریلیک و … تنها می ‌توان با روش سابلیمیشن عملیات چاپ را انجام داد.

 • چاپ روی روسری و شال با دستگاه پرینتر

دستگاه ‌های پرینتر با تکنولوژی چاپ مستقیم کار می‌ کنند. بدین ‌صورت که دستگاه رول روسری و شال خام را در خود جای داده و پس ‌از این‌که طرح مد نظر را از نرم‌ افزارهای گرافیکی دریافت می‌کند، با استفاده از جوهر افشانی توسط هد دستگاه و نازل پاشش رنگ جوهر را طبق طراحی که به آن داده ‌شده به ‌صورت مستقیم روی پارچه روسری می ‌پاشد.

تنها اجناس الیاف طبیعی مانند روسری و شال پنبه ‌ای، ابریشمی و پشمی با این روش می ‌تواند جوهر دستگاه را جذب کند.

 ذرات جوهر در تار و پود این اجناس نفوذ می ‌کند، بنابراین در آن تثبیت می ‌شود و نیاز به انجام عملیات اضافی بر روی آن نیست. در این روش محدودیتی ازنظر پیچیدگی طرح نیست و انواع اشکال و طراحی را باعث طیف رنگ گسترده می ‌توان اعمال کرد.

 • چاپ روسری و شال با دستگاه سابلیمیشن

از آنجا که متریال عمده این نوع پوشاک اغلب از جنس مواد پلی استری است و اکثر روسری ‌ها با جنس حریر، آکریلیک، پلی استر صددرصد و یا ترکیبات آن با الیاف طبیعی و ساتن هستند تنها روش مناسب برای چاپ روی این اجناس با استفاده از دستگاه سابلیمیشن است.

روش چاپ روسری و شال به دستگاه سابلیمیشن

چه کارگاه کوچکی داشته باشید که سفارشاتتان محدود است و چه کارگاه بزرگ و از تولیدکنندگان عمده باشید می ‌توانید با دستگاه ‌های سابلیمیشن نیاز حرفه خود و چاپ روی شال و روسری و انواع پوشاک پلی استری را برآورده سازید.

 با کمک دو دستگاه اصلی یعنی پرینترهای سابلیمیشن و دستگاه پرس حرارتی و ملزومات این نوع چاپ یعنی مرکب و کاغذ سابلیمیشن می ‌توانید انواع طراحی ‌ها را به این اقلام وارد کنید.

 در این روش که به چاپ غیرمستقیم نیز معروف است، ابتدا نیاز است که عرض و رول پارچه روسری را متناسب با عرض دستگاه سابلیمیشن انتخاب کنید. همچنین ابعاد و سایز و وزن کاغذ باید متناسب با جنس متریال و عرض پارچه انتخاب شود.

 سپس طرح مورد نظر با دستگاه سابلیمیشن روی کاغذ ترانسفر چاپ می ‌شود.

پس‌از این قسمت نوبت به انتقال طرح کاغذ بر روی پارچه می ‌رسد. برای سفارشات محدود با دستگاه پرس حرارتی می‌توان شیت کاغذ را همراه با روسری و شال تکه ‌ای بر روی دستگاه پرس قرار داد و با اعمال فشار و گرما طرح و جوهر کاغذ بر روی متریال تثبیت می ‌شود.

 درواقع مرکبی که به  ‌صورت جامد بر روی کاغذ بوده با اعمال گرما و فشار در مدت ‌زمانی مشخص‌ شده تصعید شده و در زیر لایه‌ های پارچه نفوذ می ‌کند.

 چنانچه تیراژ تولید بالا است و حجم سفارشات به گونه‌ای است که چاپ باید بر روی رول پارچه انجام شود دیگر نمی‌توان هر تکه را به‌ صورت جداگانه چاپ کرد. در این ‌صورت از دستگاه کلندر سابلیمیشن که مناسب رول به رول است باید استفاده شود.

دستگاه کلندر به گونه‌ ای طراحی ‌شده که رول کاغذ حاوی مرکب با رول پارچه منطبق شده و وارد دستگاه می ‌شود. هم‌ زمان غلتک‌ های دستگاه این دو قطعه را به یکدیگر فشار می ‌دهند و تحت گرمایی که تولید می ‌کنند طرح از کاغذ را به پارچه منتقل می‌ کنند و دو رول کاغذ و پارچه به‌ صورت جداگانه جمع ‌آوری می ‌شود.

 تمامی این عملیات به‌ صورت خودکار انجام‌ شده و نیازی به دخالت ندارد. انجام چاپ این روش بسیار ساده است و نیاز به تخصص خاصی نیز ندارد.

بهترین روش چاپ شال و روسری

اگر به ‌دنبال چاپی ماندگار و قابل شستشو بدون نگرانی از محو شدگی هستید چاپ سابلیمیشن روی روسری و شال با متریال پلی استر حریر و یا ترکیبی از مواردی مانند شصت درصد پلی استر به بالا جزء بهترین روش ‌های چاپ است. چرا که:

 • روسری و شال جزء اقلامی است که نیاز به شستشوی مداوم دارد بنابراین بسیار مهم است که چاپی که روی آن اعمال ‌شده ماندگار باشد.
 • مرک سابلیمیشن در تمامی لایه ‌های پارچه نفوذ می‌ کند، به گونه ‌ای تثبیت ‌شده که با شستشو خراب نشده و آسیب نمی ‌بیند.
 • مرکب سبب خشک ‌شدن روسری و شال نمی ‌شود. این نکته بسیار ارزشمند است چراکه روسری ‌ها باید نرم و قابل‌ انعطاف باشند و چاپ روی آن‌ها سبب نشود پارچه از حالت اصلی خود خارج شود.
 • چاپ با سابلیمیشن به‌ گونه‌ ای نیست که لایه اضافی از رنگ روی پارچه باشد که سبب پوسته‌ پوسته شدن طرح شود.
 • رنگ‌ ها بعد از مدتی محو نشده و درخشندگی و غلظت خود را از دست نمی ‌دهند.
 • انواع طراحی ‌های دلخواه و سفارشی، بروز و خلاقانه را می ‌توان با این روش غیرمستقیم چاپ کرد و محدودیتی از این نظر نخواهید داشت.
 • روی انواع روسری با جنس ‌های بهاری، پاییزی، زمستانی، تابستانی می‌ توان چاپ کرد. بنابراین نگران ضخامت اجناس خود نباشید.
 • دستگاه سابلیمیشن در انواع عرض ها در دسترس است و تمامی ابعاد استاندارد شال و روسری را ساپورت می ‌کند.

چاپ دیجیتال روسری و شال

یکی از مهم‌ ترین پارچه‌ ها در تولید شال و روسری ابریشم است. روسری‌ های ابریشمی جزء پارچه ‌های لوکس و گران ‌قیمت محسوب می شوند. برای چاپ روی آن ‌ها از چاپگرهای دیجیتال استفاده می ‌شود.

 ممکن است برخی روش ‌های سنتی مانند چاپ اسکرین هنوز هم برای چاپ روی ابریشم استفاده شود، اما این روش قدیمی و پرزحمت است اما نتایج زیبایی دارد و مشکل محدودیت در تناژ رنگی در آن دیده می‌ شود.

 انجام چاپ دیجیتال روی روسری ابریشم چندین مزیت به‌ همراه دارد، از جمله:

مزایای چاپ دیجیتال

 • نقوش رنگارنگ

امکان انجام طرح‌ های رنگارنگ به گونه که هیچ محدودیتی برای تعداد رنگ ‌های قابل‌ استفاده در یک طرح وجود ندارد و محدودیت چاپ اسکرین را کنار زده ‌است.

 • جزئیات دقیق

 چاپ دیجیتال برای طرح ‌هایی که نیاز به جزئیات بالا دارند بسیار مطلوب عمل می‌ کند.

 • سریع و مقرون به صرفه

 چاپ دیجیتال روی ابریشم بسیار سریع و به‌ مراتب مقرون ‌به‌ صرفه ‌تر از روش ‌های سنتی است. در بازه ‌های زمانی محدود که نیاز است سفارشات خیلی سریع آماده شوند، چاپ دیجیتال بهترین گزینه است و تعداد زیادی سفارش را می‌توانید در مدت‌ زمان کوتاهی آماده کنید.

 • اعمال طراحی پیچیده

 چه اثر هنری کشیده‌ شده توسط یک نقاش و یا یک طرح گرافیکی را بخواهید چاپ کنید تنها کافی‌ست فایل عکس را مطابق با فرمت دستگاه است به آن وارد کنید تا چاپ را روی قطعه کار انجام دهد و پالت رنگی وسیعی را در اختیارتان می‌گذارد.

 ابریشم از آن دسته مواردی است که نیاز به کمی پردازش قبل‌از چاپ دارد تا رنگ را بپذیرد. ابریشم پارچه ‌ای حساس است که نیاز به مراقبت قبل و بعد از چاپ دارد. اعمال مقداری بخار به آن سبب پیوند مرکب به الیاف پارچه می ‌شود.

در این مقاله تلاش شد هرآنچه نیاز بود برای چاپ روی شال و روسری بدانید در اختیار شما قرار گیرد.

 برای آشنایی بیشتر با انواع دستگاه چاپ روی روسری و شال با کارشناسان شرکت فبتاک برترین عرضه ‌کننده انواع دستگاه چاپ پارچه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *