خرید کاغذ سابلیمیشن

همانطور که عصر حاضر را عصر دیجیتال می نامند صنعت چاپ روی انواع محصولات نیز به سمت دیجیتال شدن حرکت کرده است. این پیشرفته شدن روش های چاپ خیلی زود اتفاق افتاد و در حال حاضر روش های مختلفی برای چاپ دیجیتال به وجود آمده است.

دلیل به وجود آمدن روش‌های مختلف به دلیل تنوع و پیشرفت محصولات و متریال گوناگون و عموماً از جنس پلی استری است که با روش های چاپ قدیمی تر و دستگاه های گذشته سازگاری خوبی نداشت.

 چاپ حرارتی، چاپ مستقیم، چاپ سابلیمیشن از جمله انواع روش چاپ دیجیتال هستند.

چاپ سابلیمیشن به عنوان پیشرفته ترین و با کیفیت ترین روش چاپ روی انواع پارچه پلی استری و ترکیبات پلاستیک که به وفور در اغلب صنایع نساجی تولید می شود نیازمند ابزار خاص خود است. علاوه بر خود دستگاه این ابزارآلات چنانچه با دقت و کیفیت لازم انتخاب نشوند به کلی سبب میشود انتظار ما از یک چاپ باکیفیت و ماندگار برآورده نشود.

بنابراین در این مقاله هر آنچه لازم است در مورد چاپ سابلیمیشن و راهنمای خرید کاغذ سابلیمیشن بدانید را در اختیار علاقمندان قرار خواهیم داد.

 در ابتدا با بررسی فرآیند چاپ سابلیمیشن همراه ما باشید.

روش چاپ روی پارچه با دستگاه سابلیمیشن

در این روش چاپ از دو پارامتر فشار و دما برای به تثبیت درآوردن طرح انتقالی به وسیله مرکب استفاده می ‌کنند.

 طرح مورد نظر ابتدا در رایانه طراحی می‌شود و سپس بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می ‌شود.

کاغذ انتقال همراه با محصولی که قصد داریم بر روی آن چاپ انجام دهیم وارد دستگاه پرس حرارتی شده و تحت تأثیر فشار و دمای بالا مرکب روی کاغذ، به بخار تبدیل می شود.

 بخار رنگی مرکب به تار وپود محصول نفوذ کرده و به آن رنگ می بخشد.

 به این نوع چاپ، چاپ سابلیمیشن گفته می شود. دلیل انتخاب این نام هم فرآیند تصعید است که در زبان انگلیسی به آن (Sublimation) می گویند.

 ابزار مورد نیاز برای چاپ سابلیمیشن

 این روش چاپ نیازمند ابزار مخصوص به خود است.

 این ابزار آلات شامل مرکب و کاغذ مخصوص سابلیمیشن و همچنین دستگاه کلندر سابلیمیشن است. اگر بخواهیم چاپ با کیفیت داشته باشیم لازم است از لوازم با کیفیتی نیز استفاده کنیم.

 یکی از ابزار های مهم چاپ سابلیمیشن کاغذ انتقال یا کاغذ ترانسفر آن است.

پر واضح است که این کاغذ با کاغذ های معمولی متفاوت است و مهمترین تفاوت آن در انجام فرآیند تصعید است.

 این کاغذ باید به نحوی ساخته شده باشد که زمانی که تحت حرارت و فشار قرار گرفت آسیبی به آن وارد نشود و حتماً مرکبی که بر روی آن است را مستقیماً به بخار تبدیل کند و وارد فاز میانی یعنی مایع نشود.

 همان طور که اشاره شد کیفیت این کاغذ در کیفیت نهایی چاپ محصول بسیار تأثیرگذار است. اگر این کاغذ از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد می تواند باعث نقص فرآیند چاپ شود.

 آسیب های استفاده از کاغذ سابلیمیشن بی کیفیت

از جمله آسیب هایی که استفاده از کاغذ سابلیمیشن بی کیفیت سبب می شود می توان به مورد زیر اشاره کرد:

 • اولین تأثیری که مشاهده می ‌شود در مرحله انتقال است، کاغذ در انتقال طرح به صورت کامل و واضح ناتوان است و طرح چاپی به صورت ناقص و تکه تکه ظاهر می شود.
 • نفوذ مرکب به کاغذ و عبور آن از پشت کار است که باعث از بین رفتن طرح و کاغذ می شود.
 • دیر خشک شدن مرکب بر روی کاغذ زمانی را تلف می کند که باعث می شود فرآیند تولید با کندی مواجه شود.

 حال که به لزوم استفاده از کاغذ با کیفیت سابلیمیشن پی برده ‌ایم لازم است نحوه انتخاب و خرید کاغذ سابلیمیشن را هم بدانیم در ادامه به چند مشخصه یک کاغذ سابلیمیشن با کیفیت اشاره می کنیم.

خرید کاغذ سابلیمیشن

 پیش از اقدام به خرید کاغذ سابلیمیشن لازم است مجموعه ای از ویژگی های مهمی را که یک کاغذ خوب و با کیفیت باید داشته باشد بدانیم، که از جمله این ویژکی ها عبارتند از:

 • گرماژ بالا

 هر چه گرماژ یا وزن این کاغذ بیشتر باشد، مرکب و رطوبت کمتری از کاغذ عبور می کند. این عامل باعث می شود سیلندر دستگاه کثیف نشده و در نتیجه روی چاپ سایه نیاندازد و محصول با کیفیتی تولید شود. کاغذ ها در گرم های متفاوتی تولید میشوند که هر کدام مناسب برای محصولی خاص است و بسته به نوع چاپ میتوان از وزن های متفاوتی استفاده کرد. در بین آن ها وزن های 25، 30، 35، 40، 45 و 50 کاربرد بیشتری دارند و از محبوبیت بالاتری برخوردارند.

 • تمیز و بدون لکه بودن

 لکه های آلودگی بر روی کاغذ سابلیمیشن تهدیدی جدی برای کیفیت چاپ است. این آلودگی ها ممکن است به هر دلیل روی کاغذ نشسته باشد.

 اما لازم است در زمان انتخاب به این مورد توجه کنیم از کوچکترین لکه و کثیفی ساده نگذریم.

 • کوتینگ بالا

 کوتینگ لایه ای محافظ است که باعث می شود که مرکب نتواند به درون کاغذ نفوذ کند.

در واقع کاغذ ترانسفر با کاغذ معمولی تفاوتی ندارد تا زمانی که لایه ای کوتینگ به آن اضافه شود و خاصیتی به آن ببخشد که آن را مناسب برای چاپ سابلیمیشن می کند. این خاصیت عدم نفوذ رنگ به واسطه وجود کوتینگ سبب می شود مرکب تا زمان انتقال بر روی پارچه بر روی کاغذ باقی بماند و در سطح کاغذ پخش نشود. علت نامگذاری ترانسفر براین کاغذ نیز به همین دلیل است. هر چقدر ضخامت این لایه بالاتر باشد هم در کیفیت نهایی چاپ تأثیرگذار است و هم به سلامت دستگاه کمک می‌کند.

 • سلامت ظاهری

کاغذ سابلیمیشن در مقابل دما و رطوبت بسیار حساس است و دچار خمیدگی و لول شدگی می‌شود هرچقدر کیفیت کاغذ پایین ‌تر باشد میزان این چروک ها بیشتر می‌شود تا جایی که حتی در دما و رطوبت معمولی دچار تغییر شکل می شوند. در هنگام انتخاب کاغذ حتماً به سلامت ظاهری کاغذ توجه شود.

 • سرعت انتقال بالا

 منظور از سرعت انتقال زمانی است که طرح از کاغذ به محصول منتقل می‌شود. این سرعت به عوامل مختلفی مانند میزان کوتینگ و وزن کاغذ بستگی دارد. هر چقدر سرعت انتقال کاغذ انتخاب می‌کند بالاتر باشد رنگ های چاپ شده واضح‌تر، شفاف تر و درخشان تر هستند.

 • برند معتبر

در حال حاضر در بازار انواع کاغذ با برند های مختلف وجود دارد. معمولاً آن هایی که ساخت کشور چین هستند از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. سعی کنید از نمایندگی های معتبر و فروشنده های شناخته شده خرید خود را انجام دهید.

 در پایان میتوان گفت شاخصه های متفاوتی در کیفیت چاپ سابلیمیشن تأثیر گذار هستند در هنگام خرید باید به آن توجه داشت. چاپ سابلیمیشن یکی از بهترین روش چاپ دیجیتال است و با این روش تقریباً بر روی تمام متریال ها می توان چاپ کرد. اما برای رسیدن به کیفیت مطلوب لازم است دستگاه چاپ پارچه و مواد خام سابلیمیشن مورد استفاده در آن هم با کیفیت باشد.

 بهترین برند کاغذ سابلیمیشن

چنانچه هنوز هم نتوانستید برند مورد نظر خود را پیدا و خرید کاغذ سابلیمیشن خود را انجام دهید ما به شما کاغذ هانسول را پیشنهاد میکنیم.

 این کاغذ ساخت کشور کره است و در انواع، ابعاد و وزن های مختلف تولید می شود.

 کوتینگ این کاغذ جزء بهترین ها در دنیا می باشد و سرعت انتقال بسیار بالایی دارد. چنانچه قصد خرید این برند را دارید از نمایندگی معتبر این برند خرید خود را انجام دهید. متاسفانه نوع تقلبی این کاغذ هم در بازار موجود است که کیفیت بسیار پایین تر از کیفیت کاغذ هانسول اصلی دارد.

 شرکت فبتاک مفتخر است اعلام دارد که دارای نمایندگی کاغذ سابلیمیشن هانسول کره در کشور است. چنانچه قصد خرید کاغذ سابلیمیشن و انواع ملزومات چاپ را دارید، تنها کافیست با شماره های موجود در سایت فبتاک تماس حاصل نموده تا مشاوران این شرکت در انتخاب مواد خام چاپ سابلیمیشن راهنمای شما عزیزان باشند.

2 دیدگاه

 • من معمولاً خرید کاغذ سابلیمیشن مورد نیاز کارگاهم رو از فبتاک انجام میدم. به جرأت میتونم بگم تنها شرکتی هست که همیشه تمامی سایز های کاغذ ترنسفر رو موجود داره
  ممنون از تیم حرفه ای شما

  • سلام و وقت بخیر
   شعار این مجموعه پیوستگی همیشگی در موجودی کاغذ و مرکب سابلیمیشن می باشد.
   ممنون از لطف و نظر شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *