تکنیک های چاپ با دستگاه کلندر سابلیمیشن

دستگاه کلندر سابلیمیشن یک سیستم انتقال حرارت حرفه ‌ای است که استفاده از آن برای واحد های تولیدی کاملاً مقرون ‌به‌ صرفه و آسان است و یک دستگاه مکمل برای چاپگرهای سابلیمیشن با فرمت بزرگ است.

 این دستگاه  برای واحد های تولیدی طراحی‌ شده به‌ گونه ‌ای که با استفاده از سیستم غلتکی دقیق و منبع حرارت خاص خود چاپ‌ های سابلیمیشن را از کاغذ به پارچه ‌های پلی استری منتقل می ‌کند و هر بار نتایج بی‌ عیب و نقصی را ارائه می ‌دهد.

 این دستگاه یک راه ‌حل تکمیل ایده ‌آل برای طیف گسترده‌ ای از کاربردهای چاپ در تمام حوزه‌ های منسوجات از جمله مد و پوشاک، دکوراسیون داخلی، لباس ورزشی، تابلو های تبلیغاتی، پرچم و بنر است. جهت دریافت مطلوبترین نتیجه ممکن از چاپ لازم است تکنیک های چاپ با دستگاه کلندر سابلیمیشن را بدانیم.

 تنها تکنیک چاپی که از دستگاه کلندر برای تکمیل فرآیند و انتقال چاپ استفاده می ‌کند چاپ سابلیمیشن است.

 چاپ انتقال حرارت یک فرآیند چاپ و رنگرزی جدید است که در سال ‌های اخیر به تدریج در دنیای چاپ ظهور کرده است. توسعه و فناوری چاپ باعث شده که تجهیزات آن به ‌صورت گسترده‌ تر طراحی و تولید شود تا متناسب با نیاز های این صنعت باشد. دستگاه کلندر نمونه اتومات و حرفه‌ ای از دستگاه‌ پرس حرارتی است که برای چاپ رول به رول طراحی شده ‌است.

نحوه عملکرد دستگاه کلندر سابلیمیشن

نحوه عملکرد و اصل کار دستگاه کلندر دقیقاً همچون دستگاه پرس حرارتی است. یعنی هر دو از مؤلفه ‌هایی همچون دما و فشار برای انتقال طراحی استفاده می‌ کنند. درحالی‌ که دستگاه پرس حرارتی دارای دو صفحه تخت است که برای فشردن کاغذ به محصولات و قطعات آماده همچون تی ‌شرت و هودی، کوسن، رومیزی استفاده می ‌کنند و بیشتر برای محصولات خانگی و کارگاهی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. دستگاه کلندر برای چاپ مدیا های رولی همچون پارچه ‌های نرم، بنر ها، پرده، گرافیک‌ های نمایشگاه، پوشاک، لباس ورزشی، پارچه مبلمان، فرش و تابلوفرش، پرچم استفاده می‌ کند.

 نحوه عملکرد این دستگاه بدین ‌گونه است که ابتدا الگوی چاپ با پرینتر سابلیمیشن بر روی کاغذ ترنسفر چاپ می ‌شود. پس ‌از این مرحله این کاغذ چاپ ‌شده که حتماً با عرض پارچه باید هماهنگ باشد رو در رو و منطبق بر پارچه قرار می ‌گیرد. غلتک‌ های دستگاه رول‌ های پارچه و کاغذ را بهم پرس می ‌کند. این غلطک ها حرارت زیادی دارند که سبب تصعید مرکب و نفوذ آن به زیرلایه یعنی همان بستر چاپ می ‌شود. این فرآیند کاملاً اتوماتیک و ساده است و نیازی به تخصص خاصی ندارد.

ساختار انواع دستگاه کلندر سابلیمیشن

انواع دستگاه ‌های کلندر را به ‌گونه ‌ای طراحی می ‌کنند که متناسب با انواع مدیا باشد. به‌ عنوان مثال ابعاد دستگاه کلندر مناسب برای چاپ بر روی روسری با ابعاد دستگاه کلندر طاقه پارچه، پوشاک، مبلمان متفاوت است. همین‌ طور قطر و ابعاد و عرض سیلندر دستگاه در برند ها و انواع مختلف متفاوت است. دستگاه کلندر از غلتک هایی برای اعمال فشار و درجه‌ حرارت به کاغذ و پارچه استفاده می ‌کند.

 کلندر از روغن حرارتی برای تنظیم و حفظ دقیق دمای سطح غلتک استفاده می‌ کند. آن‌ ها مجهز به یک مخزن انبساط منحصربه‌ فرد هستند که تضمین می‌ کند که درام همیشه به‌ صورت یکنواخت پر از روغن باشد. این به ‌معنای حرارت همیشگی و یکنواخت است. مؤلفه ‌ای که برای دستگاه‌ های کلندر بسیار حائز اهمیت است، چرا که عدم حرارت یکنواخت سبب انتقال ناهموار در رول پارچه و یا هر بستر دیگری خواهد شد. دمای سیلندر به وسیله تعدادی المنت تغذیه می‌ شود و دما را تا حدود دویست و بیست درجه بالا می ‌برد.

 ابعاد و عرض انتقال چاپ نیز در دستگاه‌ های مختلف متفاوت است دستگاه‌های پیشرفته دارای مشخصاتی همچون سیستم جدا کننده نمد در قطع برق هستند. ویژگی های تنظیم خودکار به وسیله سیستم خودکار سیلندر تمام روغن، سیستم جمع ‌آوری رول پارچه و کاغذ پشتیبان و با سیستم فشار پنوماتیک و هیدرولیک این دستگاه ‌ها برای واحد های تولیدی بسیار مناسب ‌است.  توانایی چاپ و سرعت انتقال در حدود صد و پنجاه تا سیصد متر بر ساعت را نیز دارند.

الزامات دستگاه کلندر سابلیمیشن

ماشین‌ های کلندر غلطکی با سیستم دوار باید دارای یک ناحیه قابل انتقال بزرگ ‌تر از عرض کاغذ چاپ‌ شده باشد. همانطور که کلندر های غلطکی دارای عرض ‌های مختلف هستند برای این ‌که طیف بیشتری از مواد را بتوانید چاپ کنید و سهم بیشتری در بازار چاپ به دست آورید می ‌توانید از دستگاه‌ های بزرگ ‌تر استفاده کنید.

 یکی دیگر از موارد و الزامات آن سرعت انتقال دستگاه است. سرعت انتقال در این دستگاه‌ ها به اندازه‌ های غلتک یا درام وابسته ‌است. اندازه درام در دستگاه‌ های مختلف نیز متفاوت است. هر چه قطر آن بزرگ ‌تر باشد دستگاه سریع ‌تر کار می ‌کند. یک دستگاه با سرعت سیصد و بیست متر بر ساعت قطعاً نسبت ‌به سایرین برتری دارد.

سیستم ‌های نوین و قوی دارای بارگذاری سه محوری هستند که هر کدام قابلیت نگه‌ داشتن رول ‌های پارچه و کاغذ سابلیمیشن و کاغذ محافظ را دارند. این سیستم جداگانه جمع‌ آوری سبب می ‌شود که رنگ و مرکب مدیا را آلوده نکند.

دستگاه کلندر مناسب برای انواع پارچه

دستگاه‌ های کلندر را با ویژگی ‌ها و ساختار متفاوت تولید می ‌کنند تا مناسب برای چاپ ‌های متفاوت باشد که عبارت ‌اند از مدیای قطعه ‌ای که از کلندر برای انتقال چاپ برای بستر های برش خورده و قطعه ‌ای همچون روسری و تی ‌شرت استفاده می ‌کنند. از کلندر رول به رول نیز برای چاپ بر روی انواع مدیای یکپارچه همچون طاقه پارچه نیز بهره می ‌برند.

ویژگی دستگاه کلندر سابلیمیشن

این دستگاه ها برای انجام چاپ بر روی طیف گسترده ای از متریال از جمله پارچه‌ های مبلمان، پارچه‌ های بافته شده و همچنین تعداد محدودی از مواد تبلیغاتی، پارچه‌ های نوار باریک و روبان‌ ها نیز طراحی شده اند.دارای یک روش انحصاری برای گرم کردن سیلندر ها بوده که امکان کنترل دمای ثابت را فراهم می کند، در نتیجه کیفیت چاپ عالی را هم از نظر یکنواختی و هم از نظر نفوذ مرکب در محدوده وسیعی از دمای عملیاتی تضمین می کند.

طیف گسترده ای از دما های قابل دستیابی به این معنی است که بسترهایی با خواص و نیازهای مختلف را می توان به راحتی پردازش کرد. مدیریت بسترها در طول فرآیند چاپ انتقال حرارت فراهم است.

سرعت های کاری متفاوت قابل دستیابی با سیلندر های گرم شده با قطرها و عرض های متفاوت قابل انجام است. انتخاب ماشین‌های مختلف از پیکربندی‌ هایی برای تولید با حجم بالا و طیف گسترده ای از گزینه های اختیاری، با توجه به کاربرد و بستر انتخاب شده در دسترس است. فرآیند سازگار با محیط زیست، سهولت و تطبیق پذیری استفاده از دیگر ویژگی های دستگاه های کلندر است.

شرکت فبتاک ارائه دهنده انواع دستگاه های مورد نیاز برای چاپ سابلیمیشن است. این مجموعه با در اختیار داشتن دستگاه های به روز با تکنولوژی های پیشرفته به متقاضیان گرامی این اطمینان را می دهد که با بکارگیری این ملزومات چاپ سهم بزرگی از صنعت چاپ در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین فبتاک از طریق شماره های موجود در سایت در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *