تفاوت کاغذ سابلیمیشن با کاغذ معمولی

ازجمله اجزا و قطعات مورد نیاز برای چاپ سابلیمیشن می‌توان به کاغذ سابلیمیشن، جوهر مخصوص و همچنین پرینتر سابلیمیشن اشاره کرد. آگاهی در مورد تفاوت کاغذ سابلیمیشن با کاغذ معمولی برای هر فردی که در این زمینه از چاپ فعالیت دارد مهم و ضروری است. زیرا برخی از افراد گمان می کنند که کاغذ معمولی را نیز می توان بجای کاغذ ترانسفر بکار برد.

بنابراین در این مقاله ضمن معرفی این کاغذ، مقایسه آن با کاغذهای معمولی را ارائه میدهیم.

کاغذ سابلیمیشن چیست؟

کاغذ سابلیمیشن یکی از ملزومات مهم برای چاپ روی پارچه به شمار رفته و نقش بسیار مهمی را در چاپ به وسیله دستگاه عهده‌دار می‌باشد. در واقع می‌توان گفت که کاغذ سابلیمیشن نقش حمل‌ کننده را ایفا می‌کند که از این‌ رو به آن کاغذهای ترانسفر نیز گفته می‌شود.

کاغذهای سابلیمیشن کاغذهای مخصوصی هستند که از خمیر کاغذ یا چوب نرم، در برخی اوقات از خمیر چوب سخت و تعدادی لایه تشکیل‌ شده‌اند. لایه‌های کاغذ سابلیمیشن که کوتینگ و لایه پرکننده هستند، مقاومت کاغذ را افزایش داده و از نفوذ جوهر به پشت کاغذ و از پخش شدگی آن جلوگیری می‌کنند. مواد اولیه کاغذ سابلیمیشن پس‌ از خمیر شدن، به یکدیگر فشرده‌شده و سپس خشک و به کاغذ تبدیل می‌شوند. کاغذهای سابلیمیشن دارای انواع متفاوتی از لحاظ برند و کیفیت هستند که هرکدام دارای مزایا و معایب متفاوت بوده و در کیفیت چاپ نهایی تأثیرگذار می‌ باشند.

کاربرد کاغذ سابلیمیشن در چاپ

ابتدا طرح یا لوگوی انتخاب‌شده توسط پرینتر سابلیمیشن بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می‌شود. این کاغذ در برابر حرارت و رطوبت بسیار مقاوم بوده و در اثر مقابله با جوهر سابلیمیشن، شکل و حالت اولیه خود را از دست نداده و ثابت باقی می‌ماند.

پس‌ از چاپ طرح بر روی کاغذ ترانسفر، کاغذ در دمای ۲۰۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد بر روی سطح پارچه پرس شده و طرح را در مدت‌ زمانی بسیار کوتاه به روش تصعید بر روی سطح پارچه منتقل و چاپ می‌نماید. در واقع می‌توان گفت که کاغذ سابلیمیشن عنصر اصلی دستگاه چاپ روی پارچه بوده و کیفیت بالای آن تاثیر مستقیم بر روی کیفیت چاپ نهایی خواهد داشت.

مقایسه کاغذهای سابلیمیشن با کاغذ معمولی

همان‌طور که گفته شد، کاغذهای سابلیمیشن، کاغذهای به خصوصی هستند و با کاغذهای معمولی دارای تفاوت‌های بسیار زیادی می‌باشند که عبارتنداز:

  • چگالی و یا فشردگی

چگالی و تراکم کاغذهای سابلیمیشن نسبت‌ به کاغذهای معمولی بسیار بالا است. همچنین میزان چگالی کاغذهای سابلیمیشن در کیفیت چاپ نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد. به‌عنوان مثال اگر تراکم و فشردگی کاغذهای ترانسفر بسیار پایین بوده و دارای منافذ بزرگتری باشند، جذب جوهر بر روی کاغذ افزایش‌ یافته و طرح چاپ‌ شده وضوح و کیفیت خود را از دست خواهد داد.

 همین‌طور اگر تراکم و فشردگی کاغذهای سابلیمیشن بالا بوده و دارای منافذ کوچکتری باشند، جذب جوهر کاهش‌ یافته و طرح چاپ‌ شده، طرحی بی‌رنگ و یا کم‌رنگ است که به‌طور کامل چاپ نخواهد شد. در واقع می‌توان گفت که کاغذ سابلیمیشن نسبت‌ به کاغذهای معمولی دارای چگالی بیشتری بوده و این میزان چگالی آن‌ها متناسب با ویسکوزیته جوهر سابلیمیشن می‌باشد.

  • لایه کوتینگ

کاغذ های سابلیمیشن بر سطح خود دارای یک‌ لایه به نام کوتینگ هستند. نقش کوتینگ در کاغذهای ترانسفر جذب جوهر و انتقال کامل آن در سطح پارچه است. در واقع می‌توان گفت که یکی از تفاوت‌های اصلی میان کاغذهای سابلیمیشن با کاغذهای معمولی همین لایه کوتینگ است که کاغذهای معمولی فاقد این لایه بوده و اگر جهت چاپ در دستگاه چاپ روی پارچه مورد استفاده قرار گیرند، چاپ به‌ درستی انجام‌ نشده و کیفیت آن کاهش خواهد یافت.

  • مقاومت بالا در برابر حرارت

همان‌ طور که گفته شد دستگاه چاپ روی پارچه در دمای ۲۰۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد طرح را از سطح کاغذ ترانسفر روی پارچه پرس کرده و منتقل می‌کند. این میزان از دما بسیار بالا بوده و کاغذهای معمولی توان مقابله با آن را نداشته و ممکن است دچار سوختگی در حین چاپ شوند.

کاغذهای سابلیمیشن قادر به تحمل دمای بسیار بالا بوده و در این حرارت تغییر شکل نداده و بدون از دست دادن حالت خود، طرح را به‌ درستی به سطح پارچه منتقل می‌کنند.

  • مقاومت در برابر رطوبت

جوهر استفاده‌ شده در چاپ سابلیمیشن بر پایه آب می‌باشد. زمانی‌ که جوهر بر روی کاغذ سابلیمیشن منتقل‌ شده و چاپ می‌شود، سبب ایجاد رطوبت در این کاغذ می‌شود. کاغذهای سابلیمیشن برخلاف کاغذهای معمولی در مقابل خیسی و رطوبت ایجاد شده از جوهر از خود مقاومت نشان داده و شکل و حالت اولیه خود را از دست نداده و دچار پارگی نمی‌شوند. همچنین این کاغذها طرح و رنگ چاپ‌ شده بر سطح خود را به‌ درستی و با تمام جزئیات و رنگ‌ها بر روی پارچه منتقل می‌کنند.

  • عدم تغییر حالت

یکی دیگر از تفاوت‌های میان کاغذ سابلیمیشن با کاغذهای معمولی، استحکام و پایداری کاغذ سابلیمیشن نسبت‌ به کاغذهای معمولی است. این کاغذ ها در عملیات چاپ و پرینت طرح، شکل و حالت خود را از دست نداده و ساختار خود را حفظ می‌نمایند.

  • جذب جوهر و عدم پخش شدگی آن

کاغذهای سابلیمیشن علاوه‌بر دارا بودن لایه کوتینگ بر سطح خود، دارای لایه‌های دیگری نیز در ساختار تشکیل‌ دهنده خود هستند. وجود این لایه‌ ها در سطح کاغذهای ترانسفر سبب جذب کامل جوهر به کاغذ شده و به‌ هیچ‌ عنوان جوهر و طرح چاپی را پخش و پراکنده نمی‌کنند.

به‌ همین دلیل طرح چاپ شده در سطح کاغذ های سابلیمیشن به‌طور کامل و با تمام رنگ‌ها و وضوح کامل به سطح پارچه منتقل‌ شده و عمل چاپ با موفقیت انجام شود.

دارا بودن مواد پر کننده بین الیاف کاغذ ترانسفر کاغذهای سابلیمیشن دارای لایه‌ های به نام لایه‌های مواد پرکننده بین الیاف هستند. وجود این لایه‌ ها در ساختار کاغذهای سابلیمیشن از نفوذ جوهر به پشت کاغذ جلوگیری کرده و این لایه به‌ خوبی تمامی سطح کاغذهای سابلیمیشن را پوشانده‌است. کاغذ های معمولی فاقد این لایه بوده و در هنگام استفاده در دستگاه چاپ روی پارچه، جوهر به پشت آن ها نفوذ کرده و چاپ بی کیفیت خواهد شد.

  • نفوذپذیری کم

نفوذپذیری کاغذ های سابلیمیشن نسبت‌ به کاغذهای معمولی کمتر بوده و همین امر سبب جذب جوهر بیشتر به این کاغذها و انتقال کامل آن به سطح پارچه می‌شود.

با توجه به تفاوت‌های ذکرشده، میان کاغذهای سابلیمیشن با کاغذهای معمولی، در هنگام خرید این کاغذها برای چاپ وقت بیشتری صرف کرده و سعی کنید کاغذ سابلیمیشنی را انتخاب نمایید که متناسب با پرینتر و جوهر دستگاه بوده و دارای کیفیت بسیار بالای باشد.

قیمت کاغذهای سابلیمیشن

کاغذهای سابلیمیشن دارای گرماژ، ابعاد و همچنین کیفیت و برندهای متفاوتی می‌باشند. ازجمله برندهای معروف کاغذ سابلیمیشن موجود در بازار می‌توان به کاغذهای هانسول، رول و کره‌ای اشاره کرد. این کاغذها از لحاظ کیفیت و دوام و استحکام با یکدیگر متفاوت بوده و درنتیجه دارای قیمت‌های متفاوتی نیز می‌باشند و نمی‌توان هزینه مشخصی را برای خرید آن‌ها در نظر گرفت.

شرکت فبتاک ارائه دهنده و پخش‌کننده انواع دستگاه چاپ روی پارچه بوده و دارای سال‌ها سابقه فعالیت در این حوزه است. این شرکت تمامی تجهیزات این دستگاه از جمله کاغذ سابلیمیشن باکیفیت را نیز به بازار عرضه کرده و دارای کارشناسان و تکنسین‌های ماهر و کار آزموده است. شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت کاغذهای سابلیمیشن با شماره‌ های درج‌ شده در سایت با این شرکت تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *