تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی

دستگاه پرس حرارتی یکی از مهمترین دستگاه­ های چاپ روی پارچه نیز گفته ‌شده که از آن جهت چاپ بر روی انواع پارچه و سایر محصولات پارچه‌ای استفاده می‌شود. آشنایی با نحوه تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی برای استفاده کنندگان آن مهم است، زیرا ماندگاری و طول عمر دستگاه پرس حرارتی علاوه ‌بر نگهداری و استفاده درست از دستگاه، به تمیز نگه‌ داشتن آن نیز  بستگی داشته و از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه مطالب به بررسی نحوه عملکرد دستگاه پرس حرارتی، نکات لازم جهت کار با دستگاه و نحوه تمیز کردن صحیح آن را ارئه خواهیم داد.

نحوه عملکرد دستگاه پرس حرارتی

همان ‌طور که از نام این دستگاه مشخص است، طرز کار آن با حرارت و فشار بوده و طرح را توسط دمای بالا و پرس بر روی پارچه چاپ می ‌نماید.

طرز کار این دستگاه به این صورت است که در ابتدا طرح و الگوی مشخص‌ شده توسط پرینتر سابلیمیشن بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می‌شود. سپس طرح از سطح کاغذ ترانسفر در کسری از ثانیه توسط تصعید و با اعمال حرارت و فشار بر روی پارچه منتقل‌ شده و عمل چاپ صورت می‌گیرد. میزان فشار وارد شده، حرارت و مدت‌ زمان چاپ بسته به نوع پارچه متفاوت بوده و قابل تنظیم است. همچنین نوع کاغذ سابلیمیشن مصرفی و جوهر و همچنین همخوانی این ۲ با هم در کیفیت چاپ بسیار تأثیرگذار است.

به‌ طور کلی چاپ نهایی توسط دستگاه پرس حرارتی دارای کیفیت بالا، وضوح و شفافیت بوده و به‌ هیچ‌ عنوان در اثر شستشو و قرارگیری در مقابل نور آفتاب دچار رنگ ‌پریدگی نمی‌ شود.

کاربردهای دستگاه پرس حرارتی

این دستگاه ها به شکلی طراحی و ساخته می‌شوند که قابلیت چاپ طرح‌های گوناگون بر روی انواع پارچه و محصولات مختلف را دارا می‌باشند. ازجمله محصولاتی که می‌توان چاپ را توسط دستگاه پرس حرارتی بر روی آن‌ها انجام داد می‌توان به انواع کریستال، انواع فلز و چوب، تی‌شرت، شال، کلاه، کیسه ‌های خرید، پرده، کوسن، موس پد، ماگ و غیره اشاره کرد.

لزوم تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی

همانطور که می‌دانید اولین نکته بعد از خرید دستگاه باکیفیت و مرغوب، نحوه درست نگهداری از آن و تمیز نگه ‌داشتن آن می‌باشد. دستگاه پرس حرارتی نیز از این شرایط مستثنی نبوده و جهت داشتن چاپی با کیفیت و دستگاهی دارای طول عمر بالا باید دستگاه و اجزای آن را به ‌طور مرتب تمیز کرده و پاک نمود. در شرایطی که دستگاه به هر دلیلی دچار کثیفی شده و نیاز به تمیزی دارد، شما اول باید با نحوه تمیز کردن آن آشنا شوید.

از جمله عوامل مؤثر در کثیفی دستگاه پرس حرارتی می‌ توان به باقی‌ مانده چسب، متریال و یا جوهر بر روی دستگاه اشاره کرد که این کثیفی ‌ها علاوه ‌بر نازیبایی ظاهری دستگاه، در کیفیت چاپ آن نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در هر زمان که با نشانه‌های کثیفی بر روی دستگاه پرس حرارتی خود روبرو شدید، بهتر است که به‌ سرعت آلودگی‌ها و کثیفی‌ها را از سطح دستگاه پاک نمایید. زیرا به‌ جا ماندن کثیفی ‌ها بر روی دستگاه در چاپ ‌های بعدی دردسرساز شده و ممکن است دچار سوختگی بر روی متریال شود و ازاین‌ رو تمیز کردن آن نیز کاری بسیار دشوار و سخت خواهد بود.

نحوه و مراحل تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی

عواملی مانند ریختن جوهر سابلیمیشن بر روی صفحه و یا گذاشتن پشت‌ و روی کاغذ سابلیمیشن در دستگاه و چسبیدن جوهر به صفحه نیز سبب ایجاد کثیفی و آلودگی در دستگاه پرس حرارتی می‌شود که در این‌ صورت سعی کنید فورا آن‌ها را تمیز کرده و سپس اقدام به چاپ بعدی نمایید.

ازجمله مواردی که در تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی مورد نیاز است می‌توان به محلول پاک‌کننده، پارچه تنظیف و یا پارچه‌های قدیمی اشاره کرد که با توجه به موارد نام‌ برده‌ شده، تمیز کردن دستگاه کار آسانی بوده و نیاز به تخصص خاصی نمی‌ باشد.

مراحل تمیز کردن دستگاه پرس حرارتی به شرح زیر می‌ باشد:

  1.  در مرحله اول دستگاه را خاموش کرده و اجازه دهید که دستگاه خنک شود. زیرا پس‌ از سرد شدن دستگاه تمیزکاری آن به‌ راحتی قابل‌ انجام می‌باشد.
  2.  در مرحله دوم یک دستمال تمیز را انتخاب کرده و سطح آن را با محلول پاک‌کننده آغشته نمایید.
  3.  سپس به‌ آرامی دستمال آغشته به محلول پاک‌ کننده را بر روی سطح صفحه دستگاه هیت پرس کشیده و کثیفی و آلودگی را پاک نمایید.

تا این مرحله بسیاری از کثیفی‌ ها و آلودگی‌ ها از سطح دستگاه پاک می‌شوند و اگر هنوز قسمت‌ هایی از دستگاه کثیف است، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. درجه دمای دستگاه را بالا برده و از یک دستکش نسوز جهت پاک کردن دستگاه استفاده نمایید.
  2. مقداری از مواد پاک‌ کننده را بر روی پارچه ریخته و صفحات فلزی را با آن پاک نمایید. با این روش تمامی باقی‌ مانده‌ های کثیفی نیز از سطح دستگاه پاک می‌شوند.
  3. در مرحله بعدی یک تی‌شرت و یا لباس قدیمی را بر روی صفحه دستگاه قرار داده و عمل چاپ را بر روی تی ‌شرت انجام دهید. توسط این کار باقیمانده ذرات چسبیده به دستگاه از آن جدا شده و رطوبتی که در اثر محلول پاک‌ کننده در دستگاه باقی ‌مانده است از بین می‌رود.

اگر با طی کردن تمامی مراحل ذکرشده، بازهم مقداری کثیفی بر روی دستگاه باقی ماند، می‌توانید از کاغذ محافظ جهت حفاظت از پارچه خود در هنگام چاپ استفاده نمایید. همان‌ طور که گفته شد، محافظت از دستگاه پرس حرارتی بسیار مهم بوده و اگر دستگاه به‌ درستی پاک نشده و از آلودگی‌ های چاپ‌ های قبلی پاک نشود، در چاپ‌ های بعدی مشکل ایجاد شده و سبب افت کیفیت در چاپ می‌شود.

شرکت فبتاک، از سال ۱۳۹۶ تاکنون در زمینه واردات و عرضه انواع دستگاه پرس حرارتی و دستگاه چاپ روی پارچه دارای فعالیت بوده و یکی از شرکت‌های پیشرو در این صنعت می‌باشد. این شرکت دارای کارشناسانی بسیار ماهر و به‌روز در زمینه مشاوره در هنگام انتخاب و خرید انواع دستگاه حرارتی بوده و دارای تجربیات فراوانی می‌باشند. شرکت فبتاک علاوه ‌بر ارائه انواع دستگاه چاپ روی پارچه، تمامی ملزومات وابسته به آن را نیز به مشتریان خود عرضه می‌کند. شما می توانید جهت مشاوره با بخش فروش شرکت فبتاک تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *