کاغذ رول سابلیمیشن

یکی از پرکاربردترین روش ها در صنعت چاپ، چاپ سابلیمیشن است که با دستگاه چاپ پارچه (پرینتر سابلیمیشن)، کاغذ رول سابلیمیشن و مرکب سابلیمیشن انجام می شود.

به‌ طور کلی چاپ به‌ معنای انتقال یک طرح، حرف، نوشته، عدد و غیره بر روی یک سطح است و از فشرده شدن طرحی از روی یک سطح بر سطح دیگر به وجود می‌آید. همانطور که امروز شاهد پیشرفت و گسترش در بسیاری از صنایع هستیم، صنعت چاپ نیز از این مورد مستثنی نمی باشد. با توجه به پیدایش دستگاه‌ ها و تجهیزات بسیار پیشرفته، تحولات بسیار زیادی در صنعت چاپ نیز به‌ وجود آمده و با پیشرفت تکنولوژی در صنعت چاپ، نیاز کسب‌ و کار ها به چاپ و همچنین مستندات آن افزایش یافته و باعث به وجود آمدن دستگاه بسیار صنعتی شده‌ است.

از زمان‌ های گذشته تا به امروز، صنعت چاپ در زندگی انسان‌ ها تأثیر بسیار زیادی داشته و از این روش برای انتقال بسیاری از طرح‌ ها و تصاویر بر روی اجسام گوناگون استفاده شده‌ است.

صنعت چاپ شامل شرکت‌ هایی است که در چاپ تصاویر و متون بر روی البسه، چاپ بر روی کاغذ و غیره فعالیت داشته و بسیاری از این شرکت‌ ها ۳ مرحله طراحی، آماده‌سازی مواد برای چاپ و همچنین تولید محصول نهایی را انجام می‌دهند. چاپ دارای انواع متفاوتی است و متناسب با طرح چاپی و جسمی که قرار است بر روی آن چاپ انجام شود انتخاب می‌شود که از مهمترین این روش‌ های چاپ می‌توان به چاپ سیلک اسکرین، چاپ دیجیتال، چاپ هلیوگراور، چاپ فلکسو، چاپ افست و همچنین چاپ لتر پرس اشاره کرد.

کاغذ رول سابلیمیشن

یکی از عناصر بسیار مهم در چاپ سابلیمیشن، کاغذ سابلیمیشن است. در چاپ پارچه ما به کاغذ رولی نیاز داریم که بتوانیم طرح انتخابی را بر روی پارچه منتقل کرده و عمل چاپ را انجام دهیم. در روش چاپ سابلیمیشن از کاغذ مخصوصی به نام کاغذ ترانسفر (کاغذ سابلیمیشن) استفاده می‌شود. این کاغذ دارای ویژگی‌ های منحصر به‌ فردی بوده و توسط آن می‌توان چاپ با کیفیت و درجه یکی را بر روی پارچه انجام داد. کلمه سابلیمیشن به‌ معنای تصعید بوده و تصعید به عملی گفته می‌شود که در طی آن ماده جامد به‌ صورت مستقیم به گاز تبدیل می‌شود. چاپ سابلیمیشن نیز توسط عمل تصعید، جوهر را از حالت جامد به حالت بخار تبدیل کرده و جوهر به خورد پارچه رفته و طرح مورد نظر بر روی آن منتقل می‌شود.

اگر برای انجام چاپ به‌ دنبال کاغذی هستید که بتواند طرح را با بالاترین کیفیت و وضوح کامل به سطح پارچه منتقل کند، می‌توانید از کاغذ های سابلیمیشن رول استفاده کنید. کاغذ های سابلیمیشن رول به دلیل داشتن کیفیت بسیار بالا در صنعت چاپ، بسیار مورد توجه قرار گرفته و این کاغذ ها در رول‌ های با ابعاد ۱۵۰ متری و در عرض ۱۶۰ سانتی‌متری به بازار عرضه می‌شوند.

به‌ طور کلی بیشترین کیفیت طرح‌ هایی که چاپ می‌شوند بستگی به نوع کاغذ سابلیمیشن داشته و با پیشرفت تکنولوژی، روزانه ما شاهد تولید کاغذ های ترانسفر با کیفیت بسیار بالاتری هستیم. کاغذ های سابلیمیشن رول یکی از انواع کاغذ های ترانسفر هستند که در رده‌ پر مصرف‌ترین این کاغذ ها قرار داشته و سطح براق و شفاف این صفحات بر روی پررنگ‌تر بودن و همچنین وضوح طرح چاپی تأثیر بسیار مستقیمی خواهد داشت.

به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ ها و از این کاغذ های رول برای چاپ کاتالوگ و بروشور، چاپ بر روی انواع تی‌شرت و پارچه، چاپ روی بشقاب و لیوان، چاپ عکس‌ های آتلیه‌ای و غیره استفاده می‌کنند.

ساختار کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن از خمیر کاغذ و از چوب نرم و به نسبت مورد نیاز از خمیر چوب سخت به دلیل افزایش مقاومت کاغذ تشکیل شده‌اند. در این کاغذها از یک لایه پرکننده برای جلوگیری از نفوذ جوهر به بافت کاغذ و همچنین جلوگیری از لوله و خم شدن آن هنگام چاپ به کار برده شده‌ است. همچنین یک لایه نسوز نیز در این کاغذ وجود دارد که از کاغذ در برابر گرمای بسیار زیاد در هنگام انتقال طرح، محافظت می‌کند.

نقش کاغذ سابلیمیشن در چاپ پارچه

کاغذ های سابلیمیشن نقش یک حمل کننده را داشته و طرح مورد نظر جهت چاپ بر روی سطح پارچه، ابتدا توسط پرینتر دستگاه بر روی سطح کاغذ سابلیمیشن چاپ شده و سپس در روش تصعید و تبدیل جوهر جامد به گاز، در کسری از ثانیه طرح از روی کاغذ بر روی سطح پارچه بر اثر فشار، پرس و در دمای بالا منتقل و عمل چاپ انجام می‌شود. به دلیل وجود دمای بسیار بالا در حین چاپ، کاغذ های سابلیمیشن باید دارای ویژگی‌ های خاصی باشند که بتوانند این دمای بالا را تحمل کرده و جوهر را به‌ خوبی به سطح پارچه منتقل کنند. به‌ همین دلیل همان‌ طور که گفته شد در ساختار اصلی کاغذ های سابلیمیشن از لایه‌ ای به کار برده شده‌است که این لایه نسوز بوده و از کاغذ در برابر حرارت و همچنین در اثر رطوبت جوهر محافظت می‌کند.

انواع کاغذ های رول سابلیمیشن

به‌ طور کلی سطح کاغذ های سابلیمیشن کوتینگ شده یا پوشانده شده‌ است. برخی از این کاغذ های رول فول کوتینگ یعنی ۲ طرف آنها پوشانده شده و برخی دیگر تک کوتینگ یا یک سطح آنها پوشانده شده‌ است. با توجه به پوشانندگی رول‌ های کاغذ های ترانسفر، کیفیت چاپ پارچه‌ هایی که از کاغذ های فول کوتینگ در آن‌ها استفاده‌ شده است بالاتر از چاپ هایی است که از کاغذ هایی که یک طرف آن‌ها پوشانده شده‌ است می‌باشد.

البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در صورت استفاده نابجا از کاغذ هایی که دارای یک طرف کوتینگ هستند، به دلیل احتمال نشتی جوهر از سطح کاغذ، ممکن است که تصویر چاپ شده دارای خروجی بی‌کیفیتی باشد. علاوه‌ بر نقش کوتینگ در کاغذ های سابلیمیشن، کاغذ های رول دارای گرماژ های مختلفی نیز هستند که همین تنوع در گرماژ آنها در کیفیت چاپ نیز دارای تأثیر مستقیم است.

انتخاب نوع گرماژ کاغذ باید متناسب با نوع پارچه بوده و تا بتوان خروجی چاپ بسیار با کیفیتی داشت. به‌ عنوان مثال جهت چاپ تصاویر بر روی ملحفه، باید از کاغذ های رول با گرماژ متناسب و ضخیم تر استفاده کرد.

برای آشنایی با انواع کاغذ سابلیمیشن مقاله آن را بخوانید.

مزایای استفاده از کاغذ رول سابلیمیشن در چاپ

از جمله مزایای استفاده از کاغذ های رول سابلیمیشن در صنعت چاپ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ماندگاری و ثبات رنگ‌ ها
  • امکان چاپ به‌ صورت تیراژ بالا و پایین
  • کیفیت و وضوح بالای چاپ
  • امکان چاپ بر روی کلیه سطوح مانند پارچه، شیشه، سرامیک، ماگ، چوب و غیره
  • دارای قیمت بسیار مناسب

نقش رول سابلیمیشن در پیشرفت صنعت چاپ

همان‌طور که گفته شد در صنعت چاپ از تجهیزات و دستگاه‌ های بسیار پیشرفته و نوینی استفاده می‌شود که هر کدام از این دستگاه‌ ها از قطعات و ملزومات بسیار گوناگونی تشکیل شده‌اند. از جمله دستگاه‌ های مهم در صنعت چاپ می‌توان به دستگاه سابلیمیشن و از جمله ملزومات بسیار مهم و کاربردی در دستگاه سابلیمیشن می‌توان به کاغذ رول سابلیمیشن اشاره کرد. با وجود کاغذ های رول سابلیمیشن، انواع طرح‌ های ساده و پیچیده، و همچنین طرح‌ های رنگارنگ به‌ راحتی بر روی سطح مورد نظر منتقل شده و چاپ با کیفیت، شفافیت و وضوح بسیار بالایی انجام می‌شود. همچنین کار با کاغذ های رول سابلیمیشن و استفاده از دستگاه چاپ، بسیار راحت بوده و سرعت در انجام چاپ نیز بسیار بالا است. به‌ همین دلیل بسیاری از شرکت‌ ها برای انجام چاپ طرح‌ های گوناگون از این دستگاه در ابعاد و مدل‌ های مختلف استفاده کرده و کسب‌ و کار خود را راه‌اندازی میکنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که رول سابلیمیشن تأثیر بسیار مثبتی در پیشرفت صنعت چاپ داشته و بسیار کاربردی و مقرون‌ به‌ صرفه است.

شرکت فبتاک، ارائه دهنده انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌ های چاپ بوده و تمامی ملزومات دستگاه‌ های چاپ از جمله رول کاغذ های سابلیمیشن را به مشتریان خود عرضه می‌کند. این شرکت به دلیل داشتن کیفیت بسیار بالا در خدمات ارائه‌ شده خود، به‌عنوان یک شرکت معتبر و قابل اعتماد شناخته شده و مشتریان عزیز می‌توانند جهت اطلاع از قیمت رول‌ های سابلیمیشن و همچنین دریافت مشاوره برای خرید دستگاه‌ های چاپ، با شرکت فبتاک تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *