کوتینگ

تصعید یا سابلیمیشن یک فرآیند نوین و جالب است و تا زمانی که بستر چاپ شامل پلی استر و یا پوشش پلیمری باشد با چاپ سابلیمیشن هر طرحی را می توان برروی آن چاپ کرد. یکی از مهمترین مباحثی که در این روش از چاپ مطرح است کوتینگ و تاثیر آن بر چاپ سابلیمیشن است.

 پارچه های پلی استری تنها متریال هایی نیستند که می توان برروی آن ها چاپ سابلیمیشن را انجام داد. به لطف پوشش کوتینگ که به صورت مایع و اسپری و پودری موجود است می توان برروی شیشه، سرامیک، سطوح فلزی و چوب نیز سابلیمیت کرد.

کوتینگ و ساختار آن

کوتینگ (coating) در لغت به معنای پوشش و یک لایه محاظ است که در چاپ سابلیمیشن نیز دقیقاً همین کاربرد را دارد. از آنجایی که مرکب سابلیمیشن که در این روش از چاپ استفاده می شوند تنها جذب مواد پلی استری می شوند وجود پوشش کوتینگ برای هر بستری که عاری از مواد پلی استری است از واجبات است.

ساختار کوتینگ تشکیل ‌شده از یک ترکیب و مخلوطی از رزین اپوکسی و پلی ایزوسیانات است که این ترکیب در هنگام پخت منجر به تولید ماده ‌ای به نام پلی اورتان می‌ شود که صاف، بی ‌رنگ، سخت، شفاف و براق است و وجود آن ها ما را قادر به چاپ سابلیمیشن روی هر بستر غیر پلی استری می ‌کند.

این لایه مرکب را نگه می‌ دارد و پس‌ از قرار گرفتن در معرض آب داغ و شستشو واکنش نداده و ماندگاری خود را حفظ می ‌کند لایه کوتینگ از انتشار رنگ سابلیمیشن به بیرون از پوشش ایجاد شده نیز جلوگیری می ‌کند. کوتینگ چسبندگی قوی به سطوح سرامیکی دارد از این ‌رو برای چاپ  روی سرامیک لازم است.

لزوم استفاده از کوتینگ در چاپ سابلیمیشن

 سابلیمیشن روی هر محصولی امکان پذیر نیست زیرا چاپگرهای سابلیمیشن مواد 100% پلی استر را می پذیرند تا بهترین نتیجه را ایجاد کنند.  برای سابلیمیشن باید مواد روکش شده با پلی استر داشته باشید. اما اجازه دهید به شما بگویم که اگر محصول شما بدون پوشش یا غیر پلی استر است، لازم نیست نگران باشید. برای تصعید مواد بدون کوتینگ، ابتدا باید آن را قبل از انجام فرآیند سابلیمیشن بر رروی مواد قرار دهید.

انواع کوتینگ سابلیمیشن

همان گونه که اشاره شد کوتینگ به ‌صورت اسپری و مایع و حتی پودر موجود است که ۲ روش اسپری و مایع به‌ صورت خانگی و کارگاهی بیشترین مورد استفاده را دارند.

 در حجم کم می ‌توان از اسپری ‌های شرکتی آماده استفاده کرد و یا از کوتینگ مایع با قلم‌ مو بر روی مواد سرامیکی و غیره پارچه‌ ای بهره برد.

 اگر حجم سفارشات شما بیشتر است و در تعداد بالاتری مشغول به چاپ هستید از پیستوله برای اسپری و یا روش غرقاب کردن اجسام در ظرفی از کوتینگ مایع استفاده کنید و در روش اسپری باید از فاصله‌ ۳۰ سانتی‌ متری به سطح مواد عمل اسپری را انجام دهید. بهتر است انجام این مرحله توسط متخصص صورت بگیرد.

 در روش غرقاب کردن که اغلب برای مواد سرامیکی انجام می ‌شود ظروف را در یک ظرف پر از مایع کوتینگ قرار می‌ دهند و پس از این که مایع به صورت کامل سطح  را پوشاند، آن را خارج کرده و در هوای آزاد اجازه می ‌دهند تا خشک شود و یا برای تسریع در فرآیند خشک شدن ظروف را در داخل کوره با دمای ۱۱۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی ‌گراد قرار می‌ دهند.

 مراحل خشک شدن درهرصورت باید به ‌دقت صورت بگیرد تا سبب چسبیدن هیچ‌ گونه ناخالصی و گرد و غبار به لایه کوتینگ نشود، زیرا وجود هر گونه ناخالصی سبب خراب شدن چاپ خواهد شد.

مراحل اجرای کوتینگ سابلیمیشن برای پارچه

همانطور که ممکن اسن بدانید اجرای سابلیمیشن بر روی پارچه‌ های پنبه‌ ای و الیاف طبیعی بدون وجود لایه کوتینگ امکان ‌پذیر نیست.

لذا اگر قصد چاپ روی این نوع از پارچه را داشته باشید مراحل اجرای کوتینگ سابلیمیشن برای پارچه ‌های پنبه ‌ای را طبق دستورالعمل زیر انجام دهید.

  • آماده ‌سازی پارچه

ناحیه ‌ای از پارچه را که قصد دارید لایه کوتینگ را بر روی آن اعمال کنید، مشخص کنید. نکته‌ ای که باید در این مرحله به آن دقت کرد استفاده از یک تکه کاغذ در زیر لایه‌ ای از پارچه است که قصد دارید بر روی آن اسپری کنید. لایه کاغذ را در زیر آن قرار دهید تا از انتشار ذرات اسپری به قسمت ‌های دیگر پارچه جلوگیری کنید.

  • استفاده از اسپری مایع

پس از این که انتخاب کردید کدام قسمت را می ‌خواهید بپوشانید تنها آن محل را با اسپری از فاصله‌ ۳۰ سانتی ‌متری بپوشانید. این پوشش یک ‌لایه صد در صد پلی استر ایجاد می ‌کنند که انجام چاپ سابلیمیشن را ممکن خواهد کرد و چاپ آن به ‌صورت رنگ ‌های زنده خواهد بود.

  • خشک شدن لایه کوتینگ

پس ‌از مرحله اسپری باید اجازه دهید لایه کوتینگ خشک شود. زمان خشک شدن بستگی به مقدار اسپری و ضخامت پارچه دارد و معمولاً چند ساعت طول می ‌کشد.

  • انجام چاپ

پس‌ از آماده شدن زیر لایه و خشک شدن لایه کوتینگ طرح موردنظر خود را که در چاپگر سابلیمیشن بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ کرده‌ اید را با پارچه در داخل دستگاه پرس حرارتی قرار دهید. اغلب پارچه‌ ها در دمای ۳۹۰ درجه فارنهایت به مدت ۲۰ ثانیه مرکب را می ‌پذیرند. اما برخی دستگاه‌ ها مرکب و پارچه‌ ها دستورالعمل و ملاحظات خود را دارند که باید طبق آن دما و مدت ‌زمان پروسه حرارتی را تنظیم کرد.

استفاده از کوتینگ سابلیمیشن محدودیت انجام چاپ بر روی سطوح و پارچه های غیر پلی استری را کنار زده است و با استفاده ازین ماده طیف وسیعی از محصولات را به راحتی می توان تزئین کرد.

فبتاک ارائه دهنده انواع دستگاه چاپ پارچه و چاپگرهای سابلیمیشن و همچنین ملزومات آن هاست. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی با مشاورین فبتاک در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *