هرآنچه لازم است از کاغذ سابلیمیشن بدانید

چاپ سابلیمیشن یک تکنیک چاپ دیجیتال مدرن است که استفاده از آن به‌سرعت رو به‌ افزایش است. بهترین کیفیت چاپ با سابلیمیشن زمانی به دست می آید که از پارچه‌ های پلی استر استفاده شود. پارچه‌ های مورد استفاده در این روش بهتر است از عاری از پنبه باشند به این دلیل که جوهر سابلیمیشن تنها به مواد پلی استر متصل می‌شود. گاهی می‌توان با این روش روی برخی از مخلوط‌ های پلی پنبه نیز چاپ کرد اما انتقال طرح نسبت به زمانی که صددرصد از پلی استر استفاده می‌کنید شفاف و روشن نخواهد بود.

سابلیمیشن همچنین می‌تواند بر روی طیف گسترده ‌ای از بستر های سطوح سخت و نرم مورد استفاده قرار گیرد. این روش چاپ به شما این امکان را می‌دهد که تمام رنگ‌ ها را بدون هیچ محدودیتی چاپ کنید. این ویژگی یکی از مزیت های مهم برای کسانی که چاپ عکس را انجام می‌دهند محسوب می شود و یا سفارشاتی که رنگ خاصی  مد نظرشان است مانند لوگوی برند ها، شرکت ها و … .

از دستاوردهای چاپ سابلیمیشن انتقال رنگ به‌ صورت کامل و بدون محدودیت همچنین انتقال تمام‌ رنگی و با کیفیت انواع طرح و عکس‌ است. رسیدن به این مهم زمانی حاصل می شود که علاوه بر در دست داشتن دستگاه پرینتر سابلیمیشن و دستگاه پرس حرارتی با کیفیت، ملزومات آن نظیر مرکب سابلیمیشن و همینطور کاغذ سابلیمیشن را نیز به خوبی بشناسید.

در این مطلب برآنیم هرآنچه لازم است از کاغذ سابلیمیشن بدانید، ویژگی ها و انواع آن را شرح دهیم.

کاغذ سابلیمیشن چیست؟

کاغذ سابلیمیشن یک کاغذ تخصصی است که منحصراً در چاپ با همین نام استفاده می‌شود. در واقع این کاغذ یک پوشش ویژه است که به کاغذ اضافه می‌شود و می‌توان گفت که ساخته‌ شده با استفاده از یک بستر کاغذی معمولی است که با قرار گرفتن یک لایه پوشش کوتینگ بر روی آن به یک کاغذ خاص تبدیل‌ شده است.

ویژگی کاغذ سابلیمیشن

این کاغذ مرکب سابلیمیشن یا با نام دیگر مرکب تصعید را بر روی خود نگه می‌ دارد و هم چنین با فرمول خاص خود سبب عدم نفوذ جوهر و رنگ به بافت خود می‌شود و بدون این که رنگ را به خود جذب کرده باشد تنها آن را انتقال خواهد داد. همین امر سبب می‌شود که رنگ به بافت آن نفوذ نکرده و جوهر بر روی کاغذ باقی بماند و تمامی جوهر و طرح در مرحله بعد به وسیله پرس حرارتی به ‌خوبی و بدون ریزش به متریال مورد نظر منتقل شود.

این پوشش مخصوص روی این نوع کاغذ، حدود ۳۵٪ از ماده سیلیس و از ۵٪ باینر تشکیل‌ شده که بر اساس وزن کاغذ گاهی ممکن است متغیر باشد. این کاغذ مقدار زیادی رطوبت دارد و هوای مرطوب برای آن مناسب نیست و قرار گرفتن در معرض هوای مرطوب باعث می‌شود که کاغذ مانند یک اسفنج رطوبت را به خود جذب کند. در چنین وضعیتی ممکن است ریزش تصویر، انتقال ناهموار و تغییر رنگ طرح رخ دهد.

آیا کاغذ های سابلیمیشن یکبار مصرف هستند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این کاغذ ها قابل‌استفاده مجدد نیستند و در هر بار استفاده متوجه خواهید شد که ممکن است مقداری جوهر بر روی کاغذ باقی بماند که برای دفعات بعد برای ایجاد یک چاپ با کیفیت و خوب کافی نخواهد بود.

 SUBLIMATION به بهترین وجه برای تناژ ها و پایه‌ های پارچه رنگ روشن و یا سفید مناسب است. شما می‌توانید روی پارچه‌ های تیره‌ تر نیز آن را به کار ببرید اما ممکن است روی رنگ شما تاثیر بگذارد.

از دیگر مشخصات این کاغذها تفاوت در گرم و وزن و همچنین ضخامت و بیس تشکیل دهنده  آن‌ها است که بنابر موارد استفاده متفاوت هستند.

آیا طرح کاغذ سابلیمیشن به پارچه تیره منتقل میشود؟

چاپ سابلیمیشن برای پارچه های روشن مناسب تر است. شما میتوانید از آن برای رنگ های دودی و طوسی هم استفاده کنید. معمولا از جوهر سفید در چاپ سابلیمیشن استفاده نمیشود و و رنگ سفید روی طرح کاغذ سابلیمیشن بدون چاپ باقی میماند و رنگ اصلی پارچه به جای آن نمایش داده میشود. مزیت استفاده از کاغذ سابلیمیشن در چاپ این است که نسبت به چاپ حرارتی طیف رنگی گسترده تری دارد و بجز رنگ سفید شما می توانید از هر رنگی در طرح خود استفاده کنید.

 

مراحل استفاده از کاغذ سابلیمیشن

استفاده از کاغذ سابلیمیشن به این‌گونه است که ابتدا طرح انتخابی را به وسیله دستگاه پرینتر سابلیمیشن به کاغذ انتقال می‌دهند و سپس این کاغذ حاوی طرح، بر روی پارچه و یا هر جسم دیگری که می‌خواهید طرح را به آن منتقل کنید قرار داده و با دستگاه پرس حرارتی تحت فشار و حرارت و گاهی گرما و خلأ، طرح و رنگ به ماده موردنظر منتقل و تثبیت می‌شود. سپس می‌توانید کاغذ را بردارید. به‌همین سادگی یک چاپ روی پارچه، تی‌ شرت، روسری، شال و یا هر محصول دیگری می‌توانید انجام دهید.

تشخیص طرف درست در کاغذ سابلیمیشن

یکی از نکاتی که هنگام استفاده از این کاغذ باید به آن توجه کنید، استفاده طرف صحیح و مناسب آن برای عملیات چاپ است. هنگام بررسی این‌ که طرح را روی کدام طرف کاغذ خود چاپ کنید مهم است بدانید که طرح خود را روی قسمت سفید و روشن‌تر آن باید منتقل کنید. نکته دیگر این است که در هنگام انتقال طرح متوجه خواهید شد که رنگ‌ های شما روی کاغذ کم‌ رنگ به ‌نظر می‌رسند، اما نگران نباشید چنین امری کاملاً طبیعی است و هنوز کار تمام نشده است. هنگامی‌ که مرکب و رنگ به متریال شما منتقل شود اینجاست که رنگ‌ها زنده می‌شوند و بسیار خوش‌ رنگ و لعاب از آب درمی‌آیند.

کاغذ سابلیمیشن رولی

بنا بر کسب‌ وکار شما و محصول تولیدی ابعاد کاغذ متفاوت است. این نوع از کاغذ ها معمولاً از عرض۶۰  سانتی متر  تا بیش ‌از  سه متر نیز در بازار موجود هستند. تنها باید در نظر داشته باشید که عرض کاغذ با عرض و ابعاد لباس و یا کالای شما همخوانی داشته باشد. معمولاً برای چاپ بر روی تمام سطح یک تی‌شرت از کاغذ با عرض ۹۰ سانتی متر و یا برای طرح‌ های کوچک‌تر و یا قسمت جلوی آن می‌توان از ابعاد  A3 استفاده کنید معمولاً این کاغذ ها به‌صورت رولی عرضه می‌شوند و بنا بر نیازتان می‌توان آن را به ابعاد کوچک‌تر و در اندازه‌های A3 و A4   تقسیم‌بندی کنید.

خرید کاغذ سابلیمیشن

خرید این کاغذ در گرم و ضخامت های مختلف امکان‌پذیر است و هم چنین در کیفیت‌های متفاوت عرضه می‌شود. همان‌طور که اشاره شد می‌توانید بنابر نیازتان و توجه به ابعاد و جنس متریال قابل چاپ خود آن‌ را در گرماژ متفاوت تهیه کنید.

معمولاً کیفیت‌ های متفاوتی برای این کاغذ وجود دارد و انواع کاغذ درجه یک و دو و ارزان ‌قیمت نیز می‌توانید پیدا کنید اما پیشنهاد ما به شما این است که همیشه از کاغذ باکیفیت برای چاپ بهره ببرید چراکه کیفیت چاپ در گرو کیفیت کاغذ شماست. معمولاً کاغذ سابلیمیشن درجه یک دارای پنج گرم کوتینگ با کیفیت در هر متر مربع است. در هنگام خرید تمامی نکات ذکر شده را در نظر داشته باشید.

معرفی بهترین کاغذ سابلیمیشن

کاغذ هانسول کره را می‌توان جزء اصلی‌ترین و باکیفیت‌ترین کاغذهای این حوزه نام‌گذاری کرد. بنا برانواع متریال این شرکت اقدام به تولید کاغذ انتقال در گرماژ و عرض و اندازه های مختلف کرده است.

نکات استفاده از کاغذ ترنسفر

هنگام استفاده از کاغذ ترنسفر ممکن است دچار اشتباهاتی شوید که باید رعایت نکات که در زیر ذکر می‌شود می‌توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

  • مطمئن شوید که در سمت اشتباه کاغذ چاپ انجام ندهید.
  • در حین پرس اعمال فشار باید خیلی کم باشد.
  • اعمال حرارت به‌صورت متناسب باشد نه به‌صورت خیلی کم و نه بسیار زیاد
  • مراقب باشید که سمت اشتباه انتقال به پارچه صورت نگیرد
  • مراقب باشید که در مدت‌ زمان طولانی عملیات فشار و پرس را انجام ندهید، چراکه عدم توجه به زمان مناسب، سبب سوزاندن و آب شدن کاغذ میشود.
  • در نظر بگیرید که جوهر متناسب با نوع کاغذ شما باشد
  • کاغذی با گرم و ابعاد و ضخامت متناسب با متریال خود بکار ببرید

 با رعایت نکات ضروری در نهایت می‌توان گفت که استفاده از کاغذ سابلیمیشن آسان است و به‌راحتی می‌توان هر طرحی را از کامپیوتر به چاپگر روی پارچه اعمال کرد و این کاغذ را می‌توان برای انواع مدیا از جمله تی‌شرت‌ها، روسری، شال، روبالشی، پارچه های رولی و … استفاده کرد.

هرآنچه جهت انجام چاپ سابلیمیشن و ملزومات آن مورد نیاز است را میتوانید از فبتاک برترین عرضه کننده دستگاه های مدرن چاپ پارچه تهیه کنید. در فبتاک علاوه ‌بر تهیه برترین برند کاغذ سابلییمشن می توانید با خیایل آسوده از نحوه خرید و قیمت مناسب ملزومات چاپ مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

در این مقاله تلاش شد هرآنچه لازم است از کاغذ سابلیمیشن بدانید را شرح داده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر تنها کافی‌است با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نموده و مشاوره تخصصی لازم را دریافت نمایید و همین طور کاغذ سابلیمیشن مورد نیاز خود را به‌صورت جامبو پالت و رول تهیه کنید. کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *