خرید مرکب سابلیمیشن

تکنیک چاپ سابلیمیشن یکی از با کیفیت ‌ترین روش‌های چاپ بر روی اکثر مواد با هر ابعادی است. به دلیل این‌ که در این تکنیک از فرآیند خاصی بنام تصعید استفاده می‌شود، لازم است یکسری تجهیزات ویژه همچون مرکب سابلیمیشن، کاغذ سابلیمیشن و … در اختیار داشت. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در مورد مرکب این تکنیک و نکات مهمی که در خرید مرکب سابلیمیشن لازم است مورد توجه قرار دهید ارائه دهیم.

در فرآیند چاپ این تکنیک از حرارت برای تبدیل ذرات جامد مرکب به گاز مرکب استفاده می‌شود. مرکب سابلیمیشن دارای شرایط ویژه و خاصی است. این مرکب باید در مقابل حرارت مقاومت داشته باشد و درعین ‌حال امکان تصعید آن هم وجود داشته باشند. همین ویژگی باعث تفاوت و مخصوص بودن این نوع از مرکب شده ‌است.

مشخصات مرکب سابلیمیشن

مرکبی که بتوان از آن در روش سابلیمیشن استفاده کرد باید دارای ویژگی‌های مخصوصی باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

 • این مرکب باید مقاومت خوبی در برابر حرارت داشته باشد و در اثر حرارت دچار تغییر رنگ و افت کیفیت نشود.
 • در اثر حرارت باید فرآیند تصعید (تبدیل مستقیم جامد به گاز) در آن اتفاق بیفتد و وارد فاز میانی که حالت مایع است نشود.
 • ماندگاری مرکب در اثر استفاده و شست ‌و شو بالا باشد و به ‌راحتی پاک نشود.
 • ذراتی که جوهر را تشکیل میدهد در ابعاد میکروسکوپیک (بسیار ریز) باشد تا باعث گیر کردن در هد دستگاه نشود.
 • انتقال آن از کاغذ سابلیمیشن به سطح موردنظر به‌ صورت کامل انجام شود.

تنها مرکبی که خواص فوق را دارد، مرکب سابلیمیشن می‌باشد به ‌همین دلیل انتخاب و خرید آن بسیار سخت بوده و نیاز به اطلاعات کافی و دقیق دارد.

تفاوت مرکب سابلیمیشن با دیگر مرکب ها

درحال حاضر سه نوع متفاوت مرکب در صنعت چاپ وجود دارد. مرکب رنگی، مرکب رنگ ‌دانه ای و مرکب سابلیمیشن سه نوع مرکب صنعتی هستند. جهت دانستن تفاوت آن‌ها با مرکب سابلیمیشن بدانیم ابتدا لازم است درمورد هرکدام توضیح مختصری بدهیم.

 • مرکب رنگی

مرکب رنگی مرکبی است که به ‌صورت متداول در چاپگرهای جوهر افشان وجود دارد این نوع جوهر به دلیل ذرات ریز تشکیل‌دهنده آن راحت فرومی‌نشیند. این مرکب در بافت مواد مثل کاغذ، چوب و امثال این‌ها نفوذ می‌کند، اما بر روی فلزات و پلیمرها نمی‌تواند نفوذ کند و فقط به‌صورت سطحی پخش می‌شود. این نوع مرکب محلول در آب می‌باشد و در اثر تماس با آب پاک می‌شود. از این نوع مرکب جهت چاپ ‌های عادی، عکس و … استفاده می‌شود و نسبت ‌به دیگر جوهر ها ارزان‌تر می‌باشد.

 • مرکب رنگدانه ای

این نوع مرکب از ذرات ریز و رنگی تشکیل ‌شده است. هنگام چاپ با این مرکب رنگ جذب سطح نمی‌شود و روی آن پخش می‌شود. پس ‌از خشک شدن رنگ، طرح ثابت می‌ماند و نسبت‌ به مرکب رنگی دوام بیشتری (حدود دویست سال) دارد. از این نوع مرکب جهت چاپ تی‌شرت و پارچه استفاده می‌شود. مرکب رنگ ‌دانه ای ساختار آب‌ گریز دارد و محلول در آب نمی‌باشد و در اثر شستن طرح آن از بین نمی‌رود.

حالا که خصوصیات این سه نوع مرکب را می‌ دانیم می‌توانیم مقایسه را بهتر انجام دهیم بر اساس مطالبی که گفته شد تفاوت ‌های زیر در بین این مرکب ها وجود دارد:

 • مرکب رنگی و رنگدانه‌ای به‌ صورت مستقیم بر روی سطح منتقل می‌شود اما مرکب سابلیمیشن ابتدا باید روی کاغذ سابلیمیشن چاپ شود و سپس به سطح منتقل شود.
 • مرکب سابلیمیشن در آب نامحلول می ‌باشد و بر اثر شستشو از بین نمی‌رود و نسبت ‌به مرکب رنگ ‌دانه ای دوام بیشتری دارد.
 • مرکب سابلیمیشن غیر سمی بوده و بر خلاف دو مرکب دیگر آسیبی به محیط‌زیست وارد نمی‌کند و بوی آن نسبت به دو نوع دیگر بسیار کمتر است.

تعداد رنگ‌ های مرکب سابلیمیشن

این نوع مرکب به ‌صورت چهار و شش رنگ موجود می‌باشد. بر اساس کیفیت چاپ و تعداد رنگ‌ های موجود در طرح میزان استفاده از تعداد رنگ‌ها مشخص می‌شود.

نکات خرید مرکب سابلیمیشن

اگر قصد خرید مرکب سابلیمیشن دارید یک سری نکات هستند که باید به آن توجه کنید هر مرکب دارای شاخصه‌ هایی می‌باشد، این شاخصه ‌ها عبارت است از نرخ انتقال، میزان خلوص، هماهنگی با هد دستگاه، سایز ذرات جوهر، ویسکوزیته، سرعت خشک شدن، قیمت و … .

 • نرخ انتقال

مهم‌ترین شاخصه مرکب نرخ انتقال آن می‌باشد. این ویژگی چنانچه پایین باشد طرح چاپ‌ شده کم‌رنگ می شود و برای جبران کم‌ رنگی باید پاشش رنگ افزایش یابد که هم مصرف رنگ افزایش پیدا می‌کند و هم باعث فشار به هد دستگاه می‌شود.

 • میزان خلوص

درصد خلوص مرکب سابلیمیشن باید بالا باشد چنانچه این شاخص پایین باشد طرح طراوت خود را ندارد و رنگ‌ های تیره کدر دیده می‌شود. چنانچه مشکل کیفیت از خلوص پایین آن باشد برای رفع مشکل فقط تعویض رنگ باید انجام شود.

 • هماهنگی با هد دستگاه

انواع مختلفی هد دستگاه از جمله هد اپسون به کار رفته در پرینتر سابلییمشن آسترو (به عنوان برترین پرینتر سابلیمیشن موجود در کشور)، ریکو، کیوسرا و … وجود دارد که هر کدام مرکب مخصوص به خود را دارد. حتی ممکن است از یک برند دو مدل متفاوت از دو مرکب متفاوت استفاده کند. پیش از خرید مرکب سابلیمیشن حتماً به این موضوع توجه کنید تا آسیبی به دستگاهتان وارد نشود. شاید همان لحظه اتفاقی مشاهده نشود اما قطعا با گذشت زمان باعث خرابی هد دستگاه می شود.

 • سایز ذرات مرکب

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد مرکب سابلیمیشن از ذرات بسیار ریز تشکیل ‌شده است. چنانچه این ذرات بزرگ‌ تر از میزان استاندارد باشد در هد دستگاه گیر می‌کند و باعث آسیب به هد دستگاه می‌شود.

 • ویسکوزیته

منظور از ویسکوزیته میزان سفتی و روانی مرکب است. چنانچه ویسکوزیته بالا باشد باعث می‌شود مرکب به ‌سختی حرکت کند و به دستگاه آسیب برساند. اگر هم از میزان استاندارد پایین‌تر باشد بعد از چاپ ممکن است مرکب حرکت کند و حتی در هنگام چاپ پیش ‌از حد مرکب پخش شود.

موارد نامبرده شده از مهم ترین عوامل در خرید مرکب سابلیمیشن هستند که لازم است در هنگام خرید به آن ها توجه داشته باشید. البته عوامل دیگری هم وجود دارد که در اولویت دوم قرار می‌گیرد و به اندازه‌ی این پنج ویژگی در کیفیت تاثیرگذار نیستند.

برند های مختلف مرکب سابلیمیشن

در بازار درحال‌حاضر انواع مختلفی از رنگ ‌های مرکب سابلیمیشن وجود دارد. از برترین برند های مرکب سابلیمیشن  میتوان به مرکب برند مارس اشاره کرد. شما میتوانید از هر برندی که تمایل دارید خرید کنید ولی نکته مهمی که باید در نظر باشید :

هرگز مرکب برند های مختلف را با هم ترکیب نکنید زیرا از مواد متفاوتی تشکیل شده اند و این کار باعث مسدود شدن هد پرینتر میشود.

شیوه نگهداری مرکب سابلیمیشن

سعی کنید در هنگام خرید مرکب به اندازه مورد نیاز خود تهیه کنید که نیازی به نگهداری طولانی ‌مدت نباشد و یا در هنگام خرید توجه کنید که فروشنده این سه مورد رو رعایت کرده باشید.

 • اگر قصد خرید به مقدار زیاد دارید تا نیازی به خرید متعدد نداشته باشید حتماً به تاریخ انقضای رنگ توجه کنید.
 • رنگ ‌ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.
 • رنگ‌ها را در ظرف در بسته نگه دارید تا هوا وارد آن نشود. حباب افتادن در مرکب باعث کاهش کیفیت چاپ می‌شود.

 چنانچه قصد خرید مرکب سابلیمیشن را دارید تنها کافیست با کارشناسان بخش فروش شرکت فبتاک تماس حاصل نمایید. این مجموعه با داشتن سابقه‌ای درخشان در صنعت چاپ و داشتن محصولات باکیفیت تمامی ملزومات چاپ سابلیمیشن و دیگر روش‌های چاپ را جهت ارائه به شما صنعتگران گرامی شاغل در حوزه چاپ مهیا نموده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *