مبانی طراحی سابلیمیشن

فرآیند چاپ سابلیمیشن، یک تکنیک چاپ بسیار پر کاربرد است و به‌ دلیل پرداخت عالی و مقرون‌ به‌ صرفه بودن، تحت عنوان بهترین روش چاپی بر روی انواع متریال شناخته می‌ شود. این فرایند شیمیایی برای انتقال طرح بر روی متریال، جوهر را از حالت جامد و بدون عبور از فاز مایع به حالت گاز تبدیل کرده و در پایان چاپ بسیار با کیفیتی را انجام می‌ دهد. فرایند انتقال حرارت توسط روش سابلیمیشن بر روی پارچه‌ های الیاف مصنوعی و پوشش پلی استر، دارای بهترین کیفیت هستند و از این‌ رو باید اطمینان حاصل کنید که رنگ فایل شما هنگام چاپ با جوهر CMYK در چاپگر سابلیمیشن به‌ درستی ظاهر شود. در چاپ سابلیمیشن، رنگ‌ مصرفی در حالت RGB است و به‌ دلیل وجود کاغذ سفید سابلیمیشن در چاپگر، رنگ‌ ها به فرمت CMYK تغییر می‌ یابند که در ادامه به بررسی بیشتر مبانی تصویر و رنگ طراحی سابلیمیشن خواهیم پرداخت.

مبانی رنگ تصویر در چاپ سابلیمیشن

به‌ طور کلی هر کدام از روش‌ های چاپی، دارای رنگ و جوهر مخصوص به خود هستند و در چاپ سابلیمیشن نیز رنگ استفاده‌ شده بر پایه حالت RGB است. این بدان معنا است زمانی‌ که شما تصویری را برای چاپ بر روی متریال توسط سابلیمیشن آماده می‌ کنید، در واقع از حالت رنگی RGB به‌ معنای رنگ‌ های قرمز، سبز و آبی استفاده کرده و برای انتقال تصویر و چاپ نهایی نیز از جوهر CMYK به‌ معنای رنگ‌ های فیروزه‌ ای، سرخابی، زرد و سیاه استفاده می‌ کنید. در واقع پایه رنگی که در مانیتور به شما نمایش داده می‌ شود، در حالت RGB بوده که دارای طیف رنگی بسیار محدودی است، اما شما می‌ توانید با انجام تنظیمات لازم، فرمول رنگی در حالت RGB را برای گسترش طیف رنگی به حالت CMYK درآورده و تصویری با وضوح و کیفیت بالا و همچنین تنوع گسترده‌ ای از رنگ را چاپ کنید.

بنابراین رنگی که در صفحه نمایش به شما نشان داده می‌ شود، با رنگ تصویر چاپ شده بر روی متریال هرگز یکسان نیست و با تبدیل رنگ پایه به CMYK، تنوع گسترده‌ ای از رنگ‌ های مورد نیاز در تصویر ایجاد می‌ شود.

نرم‌ افزار مدیریت رنگ در چاپ سابلیمیشن

نرم‌ افزار مدیریت رنگ، یکی از مهم‌ ترین و الزامی ترین نرم‌ افزار های موجود در مبانی طراحی سابلیمیشن برای چاپ تصاویر با کیفیت و وضوح بالا است. در واقع می‌ توان گفت که این نرم‌ افزار برای انتقال رنگ تصویر مورد نظر از نمایشگر بر روی متریال، تحت عنوان یک مترجم عمل می‌ کند. مدیریت رنگ در دستگاه چاپ سابلیمیشن با استفاده از پروفایل هایی همچون ICC، حالت RGB رنگ را به حالت CMYK درآورده، بنابراین امکان چاپ انواع طرح‌ های شلوغ با رنگ‌ بندی گسترده را برای کاربران ایجاد می‌ کند. این نرم‌ افزار به شما کمک می‌ کند که با پخت کامل رنگ‌ ها، رنگ‌ های خاصی را که برای برخی تصاویر مورد نیاز است فراهم کرده و تصاویری بسیار با کیفیت و با وضوح بالا را چاپ کنید.

چاپ سابلیمیشن

انواع فرمت تصویر در چاپ سابلیمیشن

در چاپ سابلیمیشن، از فرمت های متفاوتی برای انتقال تصویر بر روی متریال استفاده می‌ شود که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

فرمت تصویربرداری وکتور

فرمت وکتور در چاپ سابلیمیشن، فرمت‌ های فایل برداری مستقل از وضوح هستند و این به‌ معنای این است که تصاویر در صورت بزرگ و یا کوچک کردن، کیفیت و وضوح خود را از دست نخواهند داد. فرمت وکتور، از گرافیک نقاط و خطوط مرتبط با یکدیگر برای تشکیل چند ضلعی ها ساخته شده و سپس توسط رنگ‌ ها پر می‌ شوند. وکتور ها تصاویر دیجیتالی هستند و همانند فرمت رستر، برای طرح‌ های سابلیمیشن از اهمیت بسزایی برخوردار می باشند. از این فرمت به‌ طور معمول برای چاپ تصاویر، لوگو و غیره در مقیاس‌ های بزرگ استفاده‌ شده و شامل انواع فرمت برداری های SVG، EMF، EPS، CRD و غیره است.

فرمت تصویربرداری رستر

فرمت تصویربرداری رستر و یا فایل شطرنجی، از هزاران پیکسل رنگی یا بلوک های ساختمانی مجزا برای ایجاد یک تصویر تشکیل شده‌ است و برخلاف وکتور، به‌ وضوح وابسته است. این بدان معنی است که با بزرگنمایی تصاویر، طرح ممکن است دچار پیکسلی و یا تاری شود. رایج‌ ترین فرمت های استفاده‌ شده در فایل های شطرنجی نیز شامل PSD, JPEG, PNG و TIFF و غیره هستند. به‌ طور تقریبی نیز تمامی تصاویری که در کاتالوگ های چاپی هستند، دارای تصاویر شطرنجی می‌ باشند و از آن‌ جایی‌ که این فرمت با استفاده از تعداد ثابتی از پیکسل های رنگی ساخته می‌ شود، نمی‌توان اندازه تصاویر را به علت کاهش وضوح و کیفیت آن‌ ها تغییر داد. بنابراین برای استفاده از این فرمت، سعی کنید تصاویری را انتخاب نمایید که نیاز به بزرگنمایی آن‌ ها برای کاهش وضوح و کیفیت تصاویر نبوده و فرمت شطرنجی را نیز دقیقاً در ابعاد مورد نیاز جهت از بین بردن عوارض احتمالی استفاده کنید.

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در رابطه با مبانی تصویر و رنگ طراحی سابلیمیشن، می‌ توان دریافت که هر کدام از نرم‌ افزار های گرافیکی، دارای کیفیت‌ های متفاوتی در طرح و تصویر خروجی هستند و بنابراین با انجام تنظیمات صحیح آن‌ ها، می‌ توان چاپ‌ های بسیار با کیفیت و با دوام را ایجاد کرد. علاوه‌ بر فرمت های گرافیکی و نرم‌ افزار های موجود در چاپ سابلیمیشن، کیفیت دستگاه، کاغذ سابلیمیشن و همچنین وضوح رنگ صفحه نمایش نیز در کیفیت خروجی چاپ و رنگ بسیار تأثیرگذار هستند.

در پایان

شرکت فبتاک به‌ عنوان مجموعه‌ ای پیشرو در زمینه ارائه انواع تجهیزات و ماشین‌آلات چاپی، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده و در حال‌ حاضر نیز محصولات خود را در بالاترین کیفیت و مناسب‌ ترین قیمت به مشتریان ارائه می‌ دهد. شما عزیزان می‌ توانید برای اطلاع از قیمت و چگونگی سفارش انواع ماشین‌آلات چاپی، با فبتاک تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *