انواع موتور در دستگاه‌ های چاپ

در دنیای امروزی صنعت چاپ نسبت‌ به گذشته تغییرات بسیار چشمگیری یافته و با پیدایش تجهیزات و تکنولوژی‌ های نوین، پیشرفت قابل‌ توجهی داشته است. امروزه در صنعت چاپ از دستگاه‌ ها و ماشین‌ آلات متفاوت جهت انجام چاپ‌ های گوناگونی استفاده می‌ شود که هر کدام بر اساس ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد خود، دارای کاربرد های متفاوتی می‌ باشند. ماشین‌ آلات چاپی امروزی از تجهیزات و قطعات گوناگونی تشکیل شده ‌اند که از مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موتور دستگاه‌ های چاپ اشاره نمود.

انواع موتور در دستگاه‌ های چاپ

دستگاه‌ های چاپ شامل انواع دستگاه چاپ پارچه ، دستگاه چاپ بنر، دستگاه چاپ فلت و غیره بوده و عملکرد صحیح هر یک از این ماشین‌ آلات، بسیار بستگی به کیفیت موتور و سایر قطعات آن خواهد داشت.

همانطور که ممکن است ‌بدانید موتور دستگاه، مهم‌ ترین قطعه به‌ کار رفته در ماشین‌ آلات صنعتی بوده و وظیفه اصلی آن‌ ها در دستگاه‌ های چاپی، هماهنگی و به حرکت درآوردن سایر قطعات جهت عملیات چاپ می‌ باشد. موتور ها بر اساس نوع عملکرد، برند و همچنین ابعاد در انواع گوناگونی وجود داشته و بر اساس نوع کاربرد در ماشین‌ آلات مختلف چاپی استفاده می‌ شود. از جمله انواع موتور های به‌ کار رفته در دستگاه‌ های چاپی نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • موتور های DC دی سی

موتور های DC از ۲ بخش تشکیل شده و دارای منبع تغذیه با جریان مستقیم هستند که بخش اول موتور دی سی که همان بخش ثابت می‌ باشد، استاتور نام داشته و بخش دوم آن نیز روتور نامیده می‌شود. موتور های جریان مستقیم همانند موتور های DC در ماشین‌ آلات چاپی، قابلیت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی چرخشی را داشته و بر اساس کاربرد و تجهیزات به‌ کار رفته در آن، دارای انواع متفاوتی هستند.

  • سروو موتور

سروو موتور به‌ معنای موتور خدمتکار است و در دستگاه‌ های چاپی می‌ تواند عملکرد های بسیار متفاوتی همچون سرعت، حرکت‌ های خطی و زاویه ‌ای و همچنین شتاب را کنترل نماید. سروو موتور بسیار متفاوت از موتور های معمولی بوده و به دلیل عملکرد سریع و حرکت به‌ صورت دورانی و خطی، می‌ تواند سرعت عمل در چاپ را بسیار افزایش دهد. به‌ طور کلی سروو موتور ها در ماشین‌ آلات چاپی دارای قابلیت کنترل سرعت، کنترل پوزیشن و همچنین قابلیت کنترل گشتاور را داشته و سیستمی الکترومکانیکی هستند که قادر به تغییر موقعیت دستگاه بر اساس جریان و ولتاژ ورودی می‌ باشند.در سروو موتور ها به‌ هیچ‌ عنوان از چرخ‌ دنده استفاده نشده و به‌ همین دلیل دارای دقت بسیار بالایی در عملکرد خود می‌ باشند.

  • موتور های AC ای سی

یکی دیگر از موتور های به کار رفته در ماشین آلات چاپی، موتور های AC هستند. موتور های AC دارای منبع تغذیه با جریان متناوب هستند که در واقع همان موتور های رول باز کن و جمع کن می‌ باشند. جهت راه‌ اندازی موتور های ای سی، ابتدا باید آن‌ ها را به‌ طور مستقیم به برق وصل کرده و از خازن هایی که دارای میزان دور و توان موتور مناسب هستند استفاده نمود. موتور های ای سی جهت راه‌ اندازی دارای کلید هایی بر روی خود هستند که این کلید ها ۳ حالته بوده و قابلیت تغییر در هر دو جهت چپ گرد و راست گرد را خواهند داشت. این نوع از موتور ها در ماشین‌ آلات چاپی توسط جریان الکتریکی متناوب عمل کرده و با متصل کردن گیربکس به این موتور ها، می‌توان توان حرکتی و گشتاور آن‌ ها را افزایش داد.


اینجا بخوانید: معرفی بهترین دستگاه های چاپ در ایران

در پایان

شرکت فبتاک ارائه دهنده انواع ماشین آلات چاپی و تمامی قطعات و تجهیزات آن بوده و دارای سال ها سابقه در این حرفه است. این مجموعه در ارائه تمامی دستگاه های صنعتی خود، از بهترین و با کیفیت ترین برند های جهانی استفاده نموده و با ضمانت کامل به مشتریان عزیز عرضه می نماید. در صورت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید موتور ماشین آلات چاپی ملزومات آن نظیر کاغذ سابلیمیشن، می توانید با شماره تلفن 02188235100 و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *