خطا های طراحی و چاپ

وجود کیفیت و ظرافت در طرح‌ های چاپی، مستلزم دانش و مهارت لازم در این حرفه است. طراحی و چاپ با کیفیت نیز می‌ تواند برای مبتدیان و تازه‌ واردان، امری بسیار دشوار و چالش‌ بر انگیز باشد. با این حال اشتباهات بسیار زیادی در فرایند چاپ وجود دارند که تأثیرات بسیار جدی را بر کیفیت چاپ نهایی شما داشته و با توجه به گران بودن نسخه‌ های چاپی نیز می توانند برای افراد بسیار پر هزینه باشند.

در این مقاله می‌ خواهیم با خطا های طراحی و چاپ در این صنعت آشنا شده و راه‌ حل‌ های آن را بررسی کنیم. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

خطا های رایج طراحی و چاپ همراه با راه حل

امروزه صنعت چاپ نسبت‌ به گذشته، بسیار تغییر کرده و با وجود تجهیزات و دستگاه‌ های بسیار پیشرفته چاپی، طرح‌ های چاپ شده از کیفیت، دقت و وضوح بسیار بالاتری برخوردار هستند. اما با این‌ حال وجود برخی خطاها و اشتباهات انسانی می‌ تواند در کیفیت محصول نهایی تأثیر گذاشته و سبب افت و کاهش آن شود. از مهم‌ ترین خطا های رایج در هنگام طراحی و چاپ نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

افت کیفیت چاپ

همان‌ طور که می‌ دانید کیفیت تصویر، نقش مهمی در فرایند چاپ خواهد داشت. بنابراین کیفیت تصویری که بر روی کامپیوتر دارید، باید با کیفیت چاپ نهایی یکسان باشد. در هنگام انتخاب طرح مورد نظر، وضوح تصویر را بررسی کرده و سعی کنید مطابق با ورودی‌ های مشخص شده آن را تنظیم نمایید. این امر به شما کمک می‌ کند که از تولید تصاویر بی‌ کیفیت جلوگیری کنید.

عدم توجه به خط برش

یکی دیگر از رایج‌ ترین خطا های طراحی و چاپ، عدم توجه به خط تا یا خط برش است. خط برش، نقش حیاتی را در فرآیند چاپ داشته و برای ایجاد آن در طرح چاپی، به حداقل ۳ میلی‌ متر فضا نیاز خواهید داشت و اگر از طرح‌ هایی با فرمت های بزرگ‌ تر استفاده می‌ کنید، این فضا نیز افزایش خواهد یافت. عدم توجه به خط برش، سبب باقی ماندن حاشیه‌ های صفحه در چاپ نهایی شده و بنابراین طرح چاپ شده بر روی محصولات شما از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهد بود.

استفاده از رزولوشن نامناسب

وضوح تصویر به‌ معنای مجموعه‌ ای از نقاط ریز است که طراحی مورد نظر ما را می‌ سازد. زمانی‌ که در حال چاپ تصاویر هستید، اگر آن‌ ها تار می‌ شوند، باید وضوح تصاویر را بالاتر ببرید و به یک چاپ بهتر و با کیفیت تر برسید. در حال بررسی نیز دقت کنید که وضوح تصویر در حین انتقال فایل‌ ها استاندارد باقی بماند.

دستگاه چاپ پارچه

خطا های املایی

یکی دیگر از نکات مهم در انجام فرآیند چاپ، توجه به خطا های املایی است. خطا های املایی به‌ راحتی قابل‌ مشاهده هستند و بنابراین الزامی است که دستور زبان فایل‌ های خود را توسط ابزار های آنلاین و یا به‌ صورت دستی بررسی کرده و مطمئن شوید که قبل‌ از چاپ، بدون هیچ‌ گونه خطا و ایراد هستند.

عدم توجه به حاشیه‌ ها

قبل‌ از ارسال فایل ها برای انجام چاپ، اطمینان حاصل نمایید که متون و تصاویر ارسال شده در صدد تراز مناسب با یکدیگر قرار دارند. حاشیه استاندارد برای طرح‌ های چاپی نیز دارای حداقل فاصله ۵ میلی‌ متر بوده و نباید هیچ‌ گونه متن و تصویری در این قسمت وجود داشته باشد. در صورت بزرگ‌ تر کردن ابعاد حاشیه نیز، تصاویر بدون افت کیفیت باید به همان اندازه استاندارد بزرگ‌ تر شوند.

استفاده از فرمت های نادرست

یکی دیگر از خطا های انجام‌ شده و در طراحی و چاپ، داشتن فرمت فایل‌ های نامناسب است. به‌ طور کلی برای ذخیره فایل‌ ها در کامپیوتر، از فرمت‌ های PNG و Gif استفاده می‌ شود که این فرمت ها دارای کیفیت چاپ بسیار پایین بوده و برای افزایش کیفیت و وضوح استاندارد، باید برای چاپ نهایی تبدیل به قالب PDF شوند.

استفاده از RGB در چاپ

یکی دیگر از خطا های رایج در طراحی و چاپ، استفاده از RGB به‌ جای CMYK است. برای جلوگیری از تفاوت رنگ بر روی طرح انتخابی خود در مانیتور و طرح چاپ شده، باید فایل خود را در حالت CMYK ایجاد کنید. زیرا چاپگر ها بر اساس الگوی چهار رنگ تنظیم شده‌ اند و از این‌ رو برای جلوگیری از خسارات، باید دارای اطلاعات کافی در رابطه با تفاوت RGB و CMYK باشید.

مشخص نبودن فونت ها

هنگامی که فایل PDF خود را برای چاپ نهایی آماده می‌ کنید، باید اطمینان حاصل کنید که فونت‌ های مشخص‌ شده در آن تعبیه شده‌اند. به‌ طور معمول نیز در زمان ایجاد PDF، فونت ها به‌ طور پیش‌ فرض تعبیه می‌ شوند، اما بهتر است قبل‌ از ارسال، آن را بررسی و مشخص نمایید.

در پایان

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در این مقاله، وجود مهارت، تجربه و دانش کافی در صنعت چاپ، می‌ تواند خطا های رایج در طراحی و چاپ را به حداقل رسانده و علاوه‌ بر تولید محصولات با کیفیت، هزینه‌ های خطا را نیز بسیار کاهش دهد. استفاده از دستگاه‌ های چاپی مدرن و استاندارد نیز در کاهش هزینه و خروجی محصولات با کیفیت بسیار تأثیر گذاشته و می‌ تواند تا حد قابل‌ توجهی خطا ها را پوشش دهد.

شرکت فبتاک، ارائه دهنده انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌ های چاپی نظیر دستگاه چاپ پارچه، پرس حرارتی و… است و در در حال‌ حاضر به‌ عنوان یکی از مجموعه‌ های پیشرو در این صنعت شناخته می‌ شود. شما می‌ توانید برای اطلاع از قیمت و سفارش هر یک از محصولات این مجموعه، با شرکت فبتاک تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *